21. 8. 2020
Vědci odhadují, že chlorella je stará skoro jako lidstvo samo. Na naší planetě se údajně objevila už před 1,5 miliardy let! Do povědomí vědců a následně i veřejnosti se začala poprvé dostávat po roce 1890. Tehdy ji totiž popsal mikrobiolog M. W. Beijerinck. I přes svou „velikost“ se může pochlubit celou řadou úžasných účinků.
Řasa, která zachraňovala životy
Po objevení chlorelly a jejím pojmenování, se na tuhle malou krásku maličko zapomnělo. Do hledáčku vědců a biologů se opět dostala až v souvislosti s tragickou událostí, která na sklonku druhé světové války zasáhla japonská města Nagasaki a Hirošimu. Po shození dvou atomových bomb byla značná část Japonska zamořena radioaktivními látkami. A chlorella opět ukázala, co se v ní skrývá. Vědci a lékaři si vzpomněli na její úžasné účinky (mimo jiné na sebe totiž váže těžké kovy) a začali ji ve velkém ordinovat veřejnosti.
Co všechno tenhle malý zázrak obsahuje?
V první řadě je potřeba zmínit neuvěřitelnou fotosyntetickou schopnost, která je mnohem vyšší než u jiných rostlin. Řasa navíc produkuje 38x více bílkovin než sójové boby a 55x více než rýže. A aby toho nebylo málo, musíme zmínit též skutečnost, že chlorella obsahuje všechny vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E, minerály (zinek a železo), esenciální mastné kyseliny, nukleové kyseliny, chlorofyl a obrovské spektrum dalších účinných látek.
Kam doktor nemůže, tam chlorella pomůže
Chlorella detoxikuje tělo a chrání játra před působením škodlivých látek. Zároveň přispívá k rovnováze střevní mikroflóry a podporuje správné zažívání. Ani oxidativní stres nemá šanci, pokud se chlorellu rozhodnete zařadit do svého jídelníčku. Pravidelným užíváním navíc získáte příval nové energie a zároveň zpomalíte stárnutí. Stačí smíchat vysušenou řasu v podobě prášku s vodou nebo džusem a elixír mládí jej rázem na světě!
Náš tip: Chuť chlorely není bůhvíjak příjemná. Pokud nezvládnete konzumovat prášek rozmíchaný v tekutině, nabízí se alternativa v podobě v podobě kapslí, které jsou prakticky bez chuti.
Mezi další účinky chlorelly patří i skutečnost, že dokáže tělo rychleji regenerovat třeba po nemocech nebo operacích. Zároveň podporuje imunitu a stabilitu nervového systému, dokáže neutralizovat pH v těle, zásobuje tělo důležitými antioxidanty (např. betakarotenem) a snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu.
Ani chlorella není vhodná pro každého
Chlorellu by neměli užívat lidé s onemocněním žilního systému, pacienti po transplantaci orgánů, ti, kdo užívají léky na potlačení imunity nebo léky na ředění krve, lidé s autoimunitními onemocněními a pacienti s hyperfunkcí štítné žlázy či s chronickým zánětem trávicího traktu.
I přes minimum vedlejších účinků, které jsou s užíváním chlorelly spojené, mohou citlivější jedinci pozorovat zažívací a trávicí problémy (např. zácpu, průjem, nevolnost a podobně) nebo výskyt alergických reakcí v podobě vyrážky či svědění. Většinou tyto komplikace ustoupí během několika dnů. Pokud ale přetrvávají, poraďte se o dalším užívání s lékařem.