Jste zde

Domácí lékárnička: Nepatří do koupelny a měla by mít své pevné místo

domácí lékárnička Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zkontrolujte obsah vaší domácí lékárničky a ujistěte se, že v ní máte vše potřebné, abyste mohli rychle a účinně pomoci nejen sobě, ale i svým blízkým!

1. 3. 2021

Domácí lékárnička by neměla chybět v žádné domácnosti! A ač její obsah není stanoven žádným předpisem, její výbavu není radno podceňovat. Nikdy totiž nevíte, kdy dojde k náhlému úrazu nebo k propuknutí nemoci.

Kam s ní?

Lékárnička by měla mít v domácnosti své pevné místo, abyste vždy věděli, kam v případě potřeby sáhnout. Vždy ji však umístěte mimo dohled a dosah dětí, kterým mohou barevné léky připomínat bonbony. 

bigstock-red-first-aid-medical-kit-bag-402820316_1.jpg

lékárnička v koupelně
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Lékárničku neumisťujte do koupelny. Vysoká vlhkost a časté střídání teplot mnoha lékům nesvědčí. 

Lékárničku mějte přehledně uspořádanou a léky vždy uchovávejte v originálním balení spolu s příbalovými informacemi, kde najdete všechny důležité informace, včetně informací o dávkování a možných nežádoucích účincích. 

Minimálně dvakrát za rok zkontrolujte datum expirace a krabičky s prošlými léky zlikvidujte. Nikoliv však spláchnutím do WC nebo vhozením do koše spolu s ostatním odpadem! Krabičky s nepoužitelnými léky odneste zpět do lékárny, kde zajistí jejich bezpečnou likvidaci. 

Po revizi lékárničky nezapomeňte její obsah co nejdříve doplnit! 

Jste připraveni pomoci?

Přesně daný a univerzální obsah domácí lékárničky neexistuje. Její obsah je vždy závislý na jednotlivých členech domácnosti a jejich individuálních potřebách. Nikdy by však neměli chybět základní věci pro první pomoc a základní léky na nejčastější zdravotní potíže. 

bigstock-a-pile-of-pills-in-blister-pac-388204834.jpg

pilulky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Nesprávně zlikvidované léky se mohou dostat do nepovolaných rukou nebo ohrozit životní prostředí. 

Každá domácí lékárnička by měla být vybavena prostředky, které jsou důležité pro poskytnutí první pomoci. K ošetření popálenin, odřenin, řezných ran a jiných poranění by rozhodně v lékárničce neměla chybět dezinfekce, roztok na výplach očí, náplasti s polštářky i bez polštářků různých rozměrů, sterilní obvaz a sterilní gázové čtverce, panthenol na popáleniny, elastické obinadlo, gumové škrtidlo, trojcípý šátek, jednorázové latexové rukavice a nůžky. 

V letních měsících přidejte do lékárničky repelent a speciální pinzetu pro rychlé a bezpečné odstranění klíšťat. 

Obsah lékárničky přizpůsobte dětem i dospělým 

Léky v lékárničce přizpůsobte věku a potřebám jednotlivých členů domácnosti. Vždy však myslete na léky, které tlumí bolest a snižují teplotu, na léky, které pomohou se zažívacími problémy, i na léky, které pomohou při běžných příznacích nachlazení. Chroničtí pacienti by neměli zapomínat na dostatečnou zásobu léků, které trvale užívají, a alergici by měli mít vždy po ruce léky, které tlumí příznaky alergie.

bigstock-the-process-of-dressing-the-wo-393898508.jpg

náplasti
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Barevné náplasti s obrázky jsou skvělým obohacením domácí lékárničky v případě, že máte doma malé děti. 

Nezapomeňte na teploměr

V žádné domácí lékárničce by rozhodně neměl chybět teploměr, který je nezbytný pro určení zdravotního stavu. Vybírat můžete hned mezi několika variantami, které nabízejí různé způsoby měření. 

Související články