Jste zde

Zpestřete si na jaře jídelníček: Bylinkami, ale i plevelem, který vám roste na zahradě

dřevěný talíř s plevelem Zdroj: Shutterstock
Zpestřete si jídelníček a poznejte s námi známé i méně známé planě rostoucí jarní rostliny, jejichž konzumace prospívá lidskému zdraví. Máme pro vás přehled!

1. 4. 2023

První jarní rostlinky mají údajně největší sílu. Jsou plné energie, chuti i spousty zdraví prospěšných látek, které vám pomohou zatočit s jarní únavou i s mnoha neduhy. Ne všechny jsou však jedlé! Vždy se proto ujistěte, že rostlinu dobře znáte, a s konzumací začněte pozvolna, abyste včas podchytili případnou alergickou reakci. 

shutterstock_143903116.jpg

hmoždíř s bylinkami
Zdroj: 
Shutterstock
Divoké lístky a květy můžete v kuchyni využít mnoha způsoby. Vynikající jsou nejen v syrovém stavu, ale i tepelně zpracované. Nejlepší léčivý účinek mají však v čerstvé podobě. 

Jarní rostliny jako chutný doplněk vašeho jídelníčku

Jarní rostliny můžete přidat do polévky, pomazánky i do smoothie. Můžete s nimi ozvláštnit nádivky i karbanátky a skvěle poslouží i jako jedlá ozdoba na dort, chlebíčky i na jednohubky.

Nebát se naservírovat můžete žluté květy podbělu, něžné květy sedmikrásek a jetele i omamně vonícími květy fialek, které vás navíc zbaví kašle, bolesti hlavy i nespavosti a podpoří vaši imunitu.

Z medvědího česneku, z bršlice kozí nohy, lebedy i z listů kopřiv můžete zase zkusit připravit falešný špenát, který je dokonce zdravější než ten pravý. Má ale specifickou chuť, na kterou si třeba ze začátku budete muset zvyknout. 

shutterstock_175319606.jpg

listy pampelišky
Zdroj: 
Shutterstock
Pampeliška patří mezi tradiční jarní bylinky a v kuchyni můžete využít všechny její části. 

Čerstvými listy pampelišek či sedmikrásek, žabincem nebo třeba krvavcem, který mimochodem chutná jako okurky, můžete zpestřit klasický zeleninový salát nebo vaječnou omeletu. A máte-li rádi chuť kukuřice, pak jistě sáhněte po mladých květních výhoncích orobince, který většina z nás zná spíše pod názvem doutníky.

Z listů jahodníku, maliníku, ostružiníku a spousty jiných jarních lístků můžete dále připravit léčivé čaje, které nejenže pomohou při nejrůznějších potížích, ale navíc jsou často i velmi chutné. 

Spoustu rostlin také můžete naservírovat na čerstvém chlebě nebo je můžete použít k ochucení másla, které pak následně můžete využít ke zjemnění omáčky nebo při pečení drůbeže či ryby. Výborná je například mateřídouška nebo česnáček lékařský. 

shutterstock_1086278813.jpg

čaj z listů hluchavek
Zdroj: 
Shutterstock
Čerstvé listy i květy hluchavek zpestří zeleninový salát i polévku. 

A aby toho nebylo málo, konzumovat můžete i mladé lístky a pupeny lípy, javorů, lísky, moruší i břízy nebo květy všech ovocných stromů, jehnědy olší i břízy a samozřejmě květy lípy nebo bezu, ze kterých můžete například velmi jednoduše připravit tzv. kosmatice, což jsou květy bezu namočené v těstíčku a dozlatova smažené na másle. 

shutterstock_2224249617.jpg

lístky jetele
Zdroj: 
Shutterstock
Jemně nasládlou chuť mladých lístků a květů jetele oceníte v ovocném salátu i ve smoothie. 

Pamatujte! Rostliny vždy sbírejte na čistých a odlehlých místech daleko od civilizace, průmyslových oblastí, prašných cest i silnic a nikdy je nesbírejte do igelitového sáčku, aby se vám nezapařily. Vhodný je košík nebo plátěný či papírový pytlík. 

Zdroje:

  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jarni-bylinky-a-plevel-uz-pomalu-rasi-nasbirejte-si-je-a-nacerpejte-silu-z-prirody
  • https://www.ireceptar.cz/hobby/divoke-jarni-bylinky-30000420.html
  • https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/lekarnicka-z-louky
  • https://www.jimejinak.cz/jak-vyuzit-prvni-jarni-rostlinky/
  • https://zachranjidlo.cz/4295/5-jedlych-rostlin-ktere-najdete-za-domem/
  • http://ekozahrady.com/jarni_rostliny.htm
  • https://www.recepty.cz/clanek/gourmet/jedle-bylinky-a-rostliny-co-roste-na-jare-a-da-se-jist-1306