Jste zde

Změny v dětském pokojíku: Když se z předškoláka stává školák

studentský pokoj Zdroj: Bigstockphoto
Přechod ze školky do první třídy je významnou událostí každého děťátka. Takový zásadní krok můžete podpořit třeba změnou pokojíčku. Prvňák totiž potřebuje úplně jiné zázemí!

9. 8. 2022

Možná právě v těchto dnech, před začátkem školního roku, přemýšlíte, jak by měl ideální pokojíček pro vašeho školáka vypadat. Sami už jste z dětských let dávno vyrostli a otázkami kvalitního zázemí pro vaši ratolest jste se vlastně ještě nezabývali. Nevadí, pojďme si ujasnit, co vlastně takový prvňáček potřebuje, aby doma i ve škole prospíval na jedničku. 

shutterstock_417428938.jpg

zóny v dětském pokoji
Zdroj: 
Shutterstock
Dětský pokoj je nutné rozdělit do několika zón.

Kde začít

V první řadě je důležité si uvědomit, k čemu by měl vlastně takový pokojíček sloužit, kolik dětí ho bude obývat, jak vysoké finanční prostředky můžeme přestavbě pokoje věnovat. Zkrátka zmapovat si, jaké máte reálné potřeby a možnosti. 

Hraní, učení nebo odpočinek

Počítejte s tím, že vstupem do školy se nároky na prostor v pokojíčku razantně změní a nabobtnají. Předškolní děti využívají více herního prostoru. Školáci oproti tomu potřebují kvalitní studijní zázemí. Ale pozor, hrací plocha je také ještě stále na pořadu dne. A aby toho nebylo málo, nezapomínejme ani na zónu odpočinkovou. To vše je potřeba doplnit také dostatkem úložného prostoru. 

Nově bude v pokoji nutné najít místo například pro aktovku, učebnice nebo koš na odpadky. A vlastní šatní skříň, aby se školák mohl sám obléci a udržovat si pořádek ve svých osobních věcech je v podstatě nutností. 

Velkou výzvou pro šikovné rodiče je zařídit pokoj tak, aby všechny výše uvedené zóny byly alespoň částečně oddělené. Hračky nesmí odvádět pozornost od učení, a zrovna tak není v pořádku, když se do odpočinku míchá proces učení. Vše má mít své místo, a prostor pro každodenní rutinu, který vytvoříte, se v podvědomí vašich ratolestí ponese léta.

Upravujte ale s citem, na open-space office děti ještě zralé nejsou, a nekompromisně zavřít všechny oblíbené hračky do trezoru je cesta k tomu, jak si zadělat na pořádné problémy v dětské dušičce. 

Tip redakce

K zařizování a přeměně pokojíčku rozhodně pozvěte svou ratolest. Změna pokojíku jako překvapení se v tomto případě nemusí vyplatit. Malý školák už totiž velmi dobře ví, co chce a je schopný o tom vyjednávat. Půjde přeci o jeho pokoj, ne? Spoluúčastí malého školáka posílíte jeho vlastní kompetence, a navíc je naprosto nezbytné, aby si svou židli v obchodě vyzkoušel sám a vy se tak můžete ujistit, že u stolu sedí správně, velikost mu pasuje a nebude docházet k deformacím páteře.

shutterstock_716548855.jpg

uložné prostory v dětském pokoji
Zdroj: 
Shutterstock
Nezapomeňte na dostatek pracovního a úložného prostoru. 

Stůl a židle

K základnímu vybavení pokojíčku neodmyslitelně patří pořádný psací stůl, kvalitní, nejlépe ergonomická židle a velké okno.  Stůl umístěte pod okno, aby měl školák dostatek denního světla. A pokud zrovna nedisponujete oknem na jih, investujte do pořádného osvětlení. Tahle investice se vám jednoznačně vyplatí. 

Zkušenosti rodičů potvrzují, že je praktičtější zaměřit se na nábytek rostoucí. I když může být pořizovací cena vyšší, rozhodně vám vydrží déle. V opačném případě budete muset psací stůl a židli měnit výrazně častěji.  A poohlídnout se klidně můžete i po zboží z druhé ruky. Inzertní aplikace ho nabízejí celou řadu za velmi dostupné ceny.

shutterstock_572412316.jpg

osvětlení pracovního stolu
Zdroj: 
Shutterstock
Osvětlení pracovního stolu je nezbytné.

Osvětlení

I když bude vaše roztomilá ratolest prosazovat lustr s oblíbeným dětským hrdinou, motýlkem nebo broučkem, dejte na svůj rozum a nepodlehněte. Spousta rodičů má tendenci vyhovět malým obyvatelům a méně si při výběru svítidla všímají svítivosti, intenzity světla a samotného výkonu. Závěsná svítidla v dětském designu jsou často prvek více dekorativní než funkční

Základem je proto vybrat kvalitní centrální stropní světlo a přímo v obchodě zkontrolovat jeho dostatečný výkon. Kromě centrálního svítidla rovnou vyberte i stolní lampu a noční světélko, které usnadní vašemu dítěti noční cestu na toaletu.

Úložné prostory

V pokoji by neměl chybět především dostatek úložných prostor, kam si potomek může uložit veškeré hračky. Ideální jsou uzavřené boxy, do kterých se nepráší. Vést dítě k pořádku a nutnosti uklízet si své osobní věci, je náročný úkol, který usnadní právě funkční úložné prostory.

Podle čínského učení Feng Shui existuje vztah mezi člověkem a prostředím. Zatímco chaos kolem nás vyvolává stres, uspořádané věci naopak plní prostor pozitivní energií, a to je přesně to, co pro našeho školáka potřebujeme.
 
Pokud jde o pracovní stůl, měly by na něm zůstat pouze denně používané věci a ty mít své pevné místo. Na psací potřeby, ořezávátko, gumu, nůžky, pravítko a další věci pořiďte organizér, na papíry šanon, sluchátka lze dát do stojanu. Všechno ostatní ukládejte do šuplíků a úložných boxíků, aby tyto „rušivé prvky“ netříštily pozornost malého školáka.

shutterstock_749162995.jpg

žebřiny v dětském pokoji
Zdroj: 
Shutterstock
Žebřiny jsou ideálním zpestřením pokojíčku pro školáky.

Doplňky

Vhodnou pomůckou každého pokojíčku je nástěnka. Může jít o klasickou zapichovací nástěnku, kterou známe z kanceláří, nebo můžete popustit uzdu své kreativitě a pomoci magnetické barvy si vyrobit nástěnku zcela originální. Vytvoříte tím prostor, kam si lze připíchnout rozvrh hodin, diplom ze soutěže nebo fotku kamaráda.

A pokud máte v místnosti dostatek prostoru, skvělou volbou je montáž žebřin.  Jsou celkem skladné, nikde moc nepřekáží a službu vám udělají velikou. Každé děťátko se po náročném dopsání celé stránky v písance rádo protáhne. 

Zdroje:

  • https://bydleni.instory.cz/2262-pokojicek-pro-maleho-skolaka-na-co-urcite-nesmite-zapomenout.html
  • https://www.maminka.cz/clanek/jak-zaridt-detsky-pokoj-pro-skolaka-inspirace-tipy-odbornici-radi-psaci-stul-postel
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/pokoj-pro-skolaky-29647.html

Související články