Jste zde

Zapomenutý pastinák: Sladší než mrkev, jemnější než petržel a pekelně zdravý!

pastinák kořen Zdroj: Bigstockphoto
Chutná trochu jako mrkev a v obchodě si ho pleteme s petrželí. Pojďte spolu s námi znovu objevit pastinák. Zapomenutý druh kořenové zeleniny, který si zaslouží vaši pozornost.

19. 1. 2022

Pastinák setý patří mezi velmi zdravou kořenovou zeleninu, na kterou se tak trochu pozapomnělo. I přesto, že je v supermarketu k dostání téměř po celý rok, málokdo ho v kuchyni používá, ba dokonce zná! Což je ale velká škoda, neboť pastinák patří mezi zeleninu, která má rozhodně co nabídnout

bigstock-a-brightly-lit-pile-of-raw-par-439379684.jpg

pastinak setý
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pastinák je pradávná zelenina, kterou z našeho jídelníčku v 18. století vytlačily brambory a mrkev.

Výjimečně můžete pastinák nechat v zemi i přes zimu

Pastinák je vytrvalá bylina z čeledi miříkovitých, která dorůstá do výšky až 1 metru. Z celé rostliny se konzumuje pouze kořen, popřípadě jako koření můžete použít i semena. Jeho pěstování není vůbec náročné a roste i tam, kde se nedaří jiným plodinám. Při výsadbě, která probíhá na jaře, je však důležité myslet na to, že rostlina kolem sebe potřebuje dostatek prostoru

bigstock-fresh-parsnips-on-wooden-backg-437532128.jpg

skladování pastináku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pastinák skladujte ve vlhkém písku v chladném sklepě a ideálně v přirozené vertikální poloze. 

Sběr pastináku probíhá obvykle na podzim po odkvětu. Pokud však s jeho sběrem vyčkáte do prvních mrazů, bude podstatně sladší. 

Nepleťte si ho s petrželí!

V obchodě lze pastinák velmi snadno zaměnit s petrželí. Svým tvarem i barvou jsou si totiž velice podobní. Při bližším pohledu se však od sebe v mnohém liší. 

Zatímco kořen petržele je menší a zároveň i tenčí, kořen pastináku je mnohem mohutnější. Hlavní rozdíl však spočívá v nati, respektive v místě, ze kterého vyrůstá. U pastináku nať vyrůstá z prohloubeného středu, u petržele je nať přes celý vršek vystouplého kořene. 

A samozřejmě obrovské rozdíly jsou i ve vůni a chuti. Petržel je ostřejší a má výraznější aroma. Pastinák je mnohem jemnější a méně aromatický.

V kuchyni se dá poměrně všestranně využít. Pro mnohé je však stále velkou neznámou.

Svou chutí připomíná pastinák mrkev. Díky vyššímu obsahu cukru je však více nasládlý. Dobrý je syrový, ale zpracovat ho můžete podobně jako kedluben, brambory nebo jako jinou kořenovou zeleninu. Hodí se do polévek, omáček i do pomazánek a zeleninových karbanátků. Ozvláštní saláty i klasickou bramborovou kaši a připravit si z něj můžete i vynikající a zdravé zeleninové chipsy

bigstock-parsnips-on-the-farmer-s-hands-362900803.jpg

sklizeň pastináku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pastinák okopávejte v zahradních rukavicích a když je pod mrakem. Dotyk pastináku v kombinaci se slunečními paprsky může na vaší pokožce způsobit zarudnutí a puchýřky. 

Obsahuje více vitamínů a minerálů než mrkev

Pastinák patří mezi zeleninu s největším obsahem živin. Kořen pastináku je bohatým zdrojem vlákniny, kyseliny listové, vitamínu C, draslíku, vápníku, železa a celé řady dalších vitamínů a minerálů. Nejzdravější je však v syrovém stavu! Při tepelné úpravě obsah těchto látek klesá. 

Nálev z pastináku nebo jeho přímá konzumace posiluje imunitu, zlepšuje zdraví srdce a pomáhá čistit močový měchýř od močových kamenů i písku. Snižuje chuť na sladké, zasytí a má uklidňující účinky. Udržuje zdravé zuby, kůži, kosti a cévy. U těhotných žen snižuje riziko vzniku vrozených vad. 

Zdroje:

  • https://www.rehabilitace.info/zdravotni/pastinak-a-zdravi-jake-ma-na-nase-telo-ucinky/
  • https://www.jidloaradost.ambi.cz/clanky/jak-dobre-znate-pastinak/
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/12931-petrzel-vs-pastinak-vypadaji-stejne-ale-chutnaji-jinak-jak-je-v-obchode-rozeznat
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/poznate-rozdil-mezi-petrzeli-a-pastinakem-ochutnejte-ho-stoji-za-to
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/co-je-pastiak-a-proc-ho-pestovat.html
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Pastin%C3%A1k_set%C3%BD
  • https://region.rozhlas.cz/neplette-si-pastinak-s-petrzeli-jak-se-vyznat-v-korenove-zelenine-7236269