Jste zde

Jak odstranit zápach z pračky: Vyčistěte zásobníky, použijte citron a ocet

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Také už se vám někdy stalo, že jste vyndali z pračky vyprané prádlo a místo povznášející vůně pracích prostředků jste z něj ucítili nevábný pach? Na vině může být hned několik věcí. Podívejme se společně, jak se zápachu z pračky zbavit.

28. 8. 2018

Než začnete pomýšlet na naprosto katastrofické scénáře a nutnost pořízení nové pračky, zkuste několik triků. Mnohdy stačí jen vyčistit některou ze součástek nebo celou pračku pustit jen tak bez prádla. Tyto zákroky fungují, pokud se s pračkou skutečně neděje něco závažného.

Vyperte si pračku

Během každého praní se v různých částech pračky usazují nečistoty a částečky z pracích prostředků, zvlášť perete-li s vodou nízké teploty. Ty se pak množí, nejčastěji v nádobě na prací prášek, ale i v hadici a útrobách pračky, o jejichž existenci jste možná neměli ani ponětí.

K údržbě pračky můžete použít speciální čisticí prostředky, ale pokud hledáte levnější a stejně spolehlivé řešení, vsaďte na jedlou sodu s octem – do přihrádky na prášek nasypte půl hrnku sody, do dílu pro máchání nalijte ocet, hrnek ho můžete nalít i do bubnu. Pračku potom pusťte na nejvyšší teplotu a nejdelší program naprázdno.

Rizikové součástky: filtr, hadice a těsnění

Než začnete vlastnoručně bojovat se špínou usazenou v nejrůznějších částech pračky, vyhraďte si na celou akci dostatek času. Vyčistit totiž všechny rizikové záhyby na těsnění i v hadici není práce na pět minut. 

Náš tip: Stává se, že lidé až po dlouhém trápení zjistí, že pračka nenahřívá vodu a pere za studena. Nejenže prádlo pak za moc nestojí vzhledově, ale také hodně páchne.

Nejčastěji způsobuje zápach pračky hned gumové těsnění na dvířkách. V každé sebemenší škvírce se drží kousek nečistoty, a když pak tyhle nečistoty „poskládáte“, vznikne z toho ta příšernost, s níž bojujete.

Hned po těsnění na dvířkách se vrhněte na dávkovač pracích prostředků. Prací prášek i aviváž samy o sobě sice voní, ale jejich staré usazeniny už tak vábné nejsou. Vyndejte celý dávkovací šuplík a pořádně ho vyčistěte, ideálně drobným kartáčkem. I tady můžete s klidem použít sodu, která umí v tomto ohledu s trochou nadsázky zázraky.

Potom se můžete vrhnout na samotný odpad. Hadice, kudy odtékají nečistoty ze špinavého prádla, dostává při každém praní zabrat a není divu, když se z kombinace „špína a voda“ stane páchnoucí mazlavá hmota, která může svůj odér při dalším praní vracet do bubnu k prádlu. Stejně tak musíte pořádně vyčistit filtr – buď speciálními prostředky, nebo sodou. Na pomoc si můžete vzít i kyselinu citrónovou.

Pokud prádlo po vyprání zapáchá, zkuste vyprat "naprázdno" - s octem a jedlou sodou.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pračka uvítá preventivní opatření

Taky se o sebe staráte, aby vám tělo nevypovědělo službu? To samé potřebuje pračka. Věnujte se čas od času preventivním opatřením – větrejte pračku, nezavírejte ji mokrou, stejně tak nechte schnout i dávkovací šuplík. Několikrát do roka ji pusťte naprázdno tak, jak jsme popsali výše. Pak bude s největší pravděpodobností v pořádku.

Zdravím, momentálně řeším jak se zbavit zápachu z pračky po vyprání špinavého hadru s ředidlem, zapáchá mi od toho oblečení i samotná pračka. Co jsem našla zajímavého je, že na http://vsestihnu.cz/media/jak-odstranit-zapach-z-pracky/ doporučují nechat projít mycí program s přidáním octa a jedlé sody. Vyzkoušela jsem a musím říct, že to dost pomohlo, chce to ale ještě chvilku větrat.