Jste zde

Vypěstujte si doma ananas. Je to hračka i zábava!

ananas v květináči Zdroj: Shutterstock
Nevyhazujte růžici listů na vrcholu ananasu a vypěstujte si doma ananasovník! S naším návodem a s trochou vaší trpělivosti se zhruba po třech letech můžete dočkat vlastní sklizně.

2. 9. 2022

Ananas patří mezi oblíbené exotické ovoce, které nejenže skvěle chutná, ale také obsahuje spoustu živin a minerálů, které mají pozitivní vliv na celkové zdraví. Zcela zralý má velmi intenzivní vůni a sehnat ho v obchodě už v dnešní době není nic složitého. Velmi snadno si ho však můžete zkusit vypěstovat i doma! Stačit vám bude jen jeho vrcholová růžice. 

shutterstock_1098308738.jpg

ananas jako pokojovka
Zdroj: 
Shutterstock
Ananasovník není zrovna tradiční pokojová rostlina, ale svým vzhledem rozhodně udělá parádu. 

Vlastní plod je vyvrcholením pěstitelského snažení

Pěstování ananasovníku je snadné a péči o něj zvládnou jak zkušení, tak i začínající pěstitelé. Je však třeba obrnit se trpělivostí! Ananas se zpravidla objeví po třech až čtyřech letech pěstování.

shutterstock_298749569.jpg

zralé ananasy
Zdroj: 
Shutterstock
Ananas podporuje trávení, posiluje imunitu, chrání tělo před oxidačním stresem, urychluje regeneraci tkání, má pozitivní vliv na zdraví vlasů, nehtů i kůže a snižuje riziko vzniku rakoviny i srdečních chorob.

Listová růžice musí být čerstvá a svěží

Prvním předpokladem úspěšného pěstování ananasovníku je svěží, voňavý a zcela zdravý ananas. Respektive jeho růžice, která by neměla být oschlá, pomačkaná a nahnilá.

shutterstock_1043547010.jpg

čerstvý ananas
Zdroj: 
Shutterstock
Čerstvý ananas je nejzdravější. Kompotováním ztrácí většinu živin a jiných účinných látek. 

Růžici od ananasu oddělte krouživým pohybem a zbavte ji důkladně zbytků dužiny, která by mohla vést k hnilobě a ke vzniku plísně. Poté z růžice opatrně olámejte 4 řady spodních listů a umístěte ji do vyšší sklenice tak, aby byla holá část na 1 až 2 cm ponořená. Vodu pravidelně dolévejte a růžici umístěte na teplé a světlé místo! Nikoliv však na přímé slunce. 

Tip: Abyste měli jistotu, že kupujete čerstvý ananas, očichejte ho a vytrhněte lístek z jeho středu. Pokud bude sladce vonět a lístek vám bude klást mírný odpor, pak máte jistotu, že je ananas čerstvý. 

Jakmile růžice vytvoří velké množství kořínků, zasaďte ji do propustné půdy. Ideálně do směsi zahradnického substrátu a písku. Rostlinu umístěte opět na teplé místo, podpořte ji pravidelným hnojením a zalévejte ji odstátou vodou.

Pozor však na dlouhodobé přemokření! Před další zálivkou proto nechte substrát vždy raději úplně vyschnout. 

Pokud se o ananasovník budete pečlivě starat, objeví se v jeho středu květenství, které  zhruba za 6 měsíců dozraje do podoby malého, avšak velmi zdravého a chutného ananasu, který navíc dokáže provonět celý byt

shutterstock_1742167436.jpg

uhynulý ananasovník
Zdroj: 
Shutterstock
Ananasovník po dozrání plodu obvykle uhyne.  

Pozor na listy!

Ananasovník se po čase může stát hezkým bytovým doplňkem. Velké nebezpečí však představují dlouhé a špičaté listy, které mohou při neopatrné manipulaci poranit například oko. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-zasadit-ananas-30000829.html
  • https://www.svetplodu.cz/clanek/307/zajimavosti-o-ananasu/
  • https://www.zdravizone.cz/ananas-a-zdravi-ovoce-plne-vitaminu-a-jeho-ucinky/
  • https://www.cpzp.cz/clanek/3241-0-Proc-je-zdravy-ananas.html
  • https://www.dama.cz/clanek/ananas---leci-cisti-zkrasluje-a-povzbuzuje-touhu
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/navod-jak-si-doma-vypestovat-ananas

Související články