Jste zde

Výhody a nevýhody plynového i elektrického přímotopu

plynový a elektrický přímotop PR Zdroj: Shutterstock
Díky elektrickému přímotopu si lze užít relaxaci na terase či zahradě i během chladnějšího počasí. Jeho nespornou výhodou je i tichý provoz, tudíž vás od rozjímání rušit nebude.

24. 6. 2021

Navíc se jedná o efektivní způsob, jak vytopit chladnější místnost v zimě. Využijete jej jak doma, tak na chalupě, kdy lze díky němu rychle vyhřát místnost, než ji vytopíte běžným způsobem. Zkrátka taková první pomoc.

Náklady na takovou občasnou pomoc při zahřátí místnosti nejsou nikterak závratné a stejně tak jeho pořizovací cena je přijatelná. Klasické přímotopy nemají schopnost akumulovat teplo, tudíž jakmile jej vypnete, rychle se v místnosti ochladí. Což však nevadí v případě, že jej využíváte jako dočasného pomocníka než se rozehřeje ústřední topení nebo zatopíte v kamnech. Případně na chvilkový pobyt na terase u šálku odpolední kávy, aby vám nebylo chladno.

Dnešní nabídka je pestrá a najdete velké množství přímotopů, které se liší jak designem, velikostí, tak účinností. Existují teplovzdušné ventilátory, infrazářiče, přímotopné konvektory a další. Podle typu se pak liší i spotřeba. Možná vás elektrický přímotop a jeho spotřeba zaujala, proto se podíváme, jak vybrat ten správný. Zda elektrický či plynový.

2._shutterstock_1528316801.jpg

přímotopy
Zdroj: 
Shutterstock
Víte, kdy se vyplatí plynový a kdy elektrický přímotop?

Přímotopy a finanční výdaje

Jedna hodina topení přímotopem o výkonu 1000 W vychází zhruba na 4,50 Kč. Což není nějak moc, pokud jej používáte skutečně jako pomocníka v nouzi nebo na chvilkové zpříjemnění pobytu na terase. Při celodenním vytápění už budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Částka se tak může vyšplhat i přes 3000 Kč měsíčně. Pokud byste přímotop chtěli využít jako hlavní zdroj vytápění, pak vás takové teplo může vyjít na 50 tisíc ročně i víc, oproti vytápění dřevem, které by stálo kolem 30 tisíc ročně.

Náklady tedy nejsou zanedbatelné. Mimo jiné výsledná cena závisí také na dalších aspektech, jako jsou tepelné ztráty domu (špatná izolace, škvíry ve dveřích a oknech atp.), dále pak na typu přímotopu a velikosti vytápěné plochy a jakého máte dodavatele elektřiny. Dá se tedy říci, že přímotopy se hodí více do pasívních domů s nízkými tepelnými ztrátami. Jestliže byste uvažovali nad přímotopem jako hlavním zdroji tepla, připravte se, že musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Pomoci tady může právě volba vhodného dodavatele elektřiny. Případně lze volit přímotop plynový. I ten má však své plusy a mínusy.

Kdy se elektrický přímotop skutečně vyplatí?

  • Pokud jej používáte jako příležitostného pomocníka k rychlému vytápění
  • Sháníte přenosný zdroj tepla – například, když si chcete vyhřát koupelnu
  • Chcete jej využít pro posezení na kryté terase i během chladných dní
  • Chcete se rychle ohřát, vyhřát místnost, než se rozjede hlavní zdroj vytápění
  • Pokud nemáte možnost přitápět plynem

Plusy a mínusy plynového přímotopu

  • Výhoda - plynový přímotop má mnohem levnější provozní náklady
  • Výhoda - zaručuje komfortní a čistý provoz
  • Výhoda - má minimální nároky na obsluhu
  • Nevýhoda – vysoké náklady na zavedení přípojky rozvodu plynu (pokud v domácnosti plynovou přípojku nemáte)
  • Nevýhoda – nutnost každoroční revize a kontroly plynového kotle, což není zrovna levná záležitost

Ceny elektrických přímotopů

Ceny elektrických přímotopů startují již na několika stovkách, vyšplhat se mohou i na několik tisíc. Záleží na jeho příkonu, zda jde o volně stojící (přenosný) či nástěnný. Jaké má ovládání, design, velikost a další funkce, jako je ochrana proti přehřátí, možnost jej programovat atd. Využít lze i slevové akce a jiné nabídky od prodejců, díky čemuž můžete značně ušetřit. Srovnávejte ceny, čtěte recenze a předem se rozmyslete, jakým účelům bude primárně sloužit – zda stačí menší k vytopení koupelny nebo rozlehlého obývacího pokoje.

Související články