Jste zde

Vybíráme lednici krok po kroku: Důležitá je hlučnost i akumulační doba

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Říká se jí „vynález, který zchladil lidstvo“. Chladnička oslaví v letošním roce 108 let. Život bez ní si dnes snad už ani nedokážeme představit. Co když ale ta naše jednoho dne odejde bez rozloučení? Pak je potřeba podívat se po nové.

13. 2. 2019

Přístroj, který „vyráběl zimu“

Nápad sestrojit přístroj, který by „vyráběl zimu“, měl už skotský chemik William Cullen v roce 1756. Jeho přístroj byl ale tak rozměrný, že se nesetkal s vřelým přijetím veřejnosti. Navíc bylo u tehdejší „ledničky“ potřeba otáčet klikou. To proto, aby produkovala chlad. Na jeho nápad navázal o 100 let později Skot James Harrison, který vyrobil první přístroj na výrobu ledu. Toho produkoval denně tři tuny. Opět byl ale obrovský a hodil se proto maximálně tak pro potravinářské firmy.

V roce 1911 ale došlo k „ledničkové revoluci“. S ledničkou, která se poprvé podívala do domácností, přišla firma General Electric. Její lednička byla dvojdílná a tvořil ji hlučný kompresor, který se ukládal nejčastěji do sklepa a samotný chladicí box. Ten našel své umístění v kuchyni či jídelně. Ledničku si ale nemohl dovolit jen tak někdo. Stála zhruba 1 000 dolarů, za které jste v té době pořídili dva osobní automobily.

Některé ledničky dokonce dokážou koordinovat teplotu při častějším otevírání dveří nebo disponují beznámrazovým systémem. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Masově se ledničky do domácností rozšířily až v roce 1923, kdy vznikl typ Frigidaire. Do začátku války se ho prodalo zhruba jeden milion kusů. Na konci 30. let minulého století měla ledničku v Americe více než polovina domácností. Evropa podobného čísla dosáhla až na přelomu 60. a 70. let. Dnes už má ledničku téměř 99 % domácností. Co ale dělat, když z ničeho nic odejde anebo je potřeba vyměnit starší model za ten novější?

Záleží na konkrétním typu

Chladniček je na našem trhu opravdu nepřeberné množství, proto je mnohdy obtížné se v tak rozsáhlém sortimentu zorientovat. Jednočlenná domácnost si vystačí s malou kompaktní ledničkou. Naopak velká rodina by měla pokukovat po lednicích amerických anebo kombinovaných. Co se týče typů ledniček, na výběr máte americké, kombinované, monoklimatické, pultové a jednodvéřové. Jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Jednočlenná domácnost si vystačí s malou kompaktní ledničkou. Naopak velká rodina by měla pokukovat po lednicích amerických anebo kombinovaných. Zdroj: www.bigstockphoto.com

  • Americké chladničky: Chladnička i mrazák jsou oddělené. Výhodou je velká vnitřní kapacita, nejmodernější funkce, stejně jako výrobník ledu a ledové tříště anebo nápojový automat. Nevýhodou je vyšší spotřeba energie a cena, stejně jako skutečnost, že tato lednička zabere mnoho prostoru.
Tip: Pokud máte velkou rodinu a větší chladničku byste uvítali, zkuste si prohlédnout nabídku amerických lednic od výrobce Hisense. Najdete mezi nimi i modely, které jsou navzdory svým rozměrům velmi úsporné (třída A++ a A+++). Všechny jsou navíc vybavené technologií NoFrost, která zabraňuje hromadění námrazy a nutnosti lednici často rozmrazovat a čistit. 
  • Kombinované chladničky: I v tomto případě jsou chladnička i mrazák oddělené. Navíc je možno zvolit si, zda bude mrazák nahoře anebo dole. Výhodou je obvykle také velká vnitřní kapacita a skutečnost, že tyto lednice disponují nejmodernějšími technologiemi.
  • Monoklimatické chladničky: Tyto lednice mají obrovský prostor pro uchovávání chlazených potravin. Jejich nevýhodou je ale skutečnost, že jim chybí mrazící část.
  • Pultové chladničky: Tento typ chladniček se vyznačuje kompaktními rozměry, nízkou spotřebou a cenovou dostupností. Nevýhodou je vyšší hlučnost a menší mrazicí box.
  • Jednodvéřové chladničky: Praktické, kompaktní a jednoduché. Takové jsou jednodvéřové chladničky, které jednoduše zabudujete pod pult nebo pracovní desku kuchyňské linky. Vhodné jsou do hotelů, studentských pokojů anebo jednočlenných domácností.

Pokud zvolíte kvalitnější produkt, počítejte s tím, že nepřesáhne hlučnost 40 dB, což odpovídá tlumenému hovoru.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jak se vyznat v energetických štítcích?

Není všechno zlato, co se třpytí. A ani cena by proto neměla být rozhodujícím parametrem při nákupu nové lednice. Tím by měla naopak být energetická náročnost spotřebiče, o které informuje Energetický štítek.

Na štítku najdete informace o tom, jakou má lednice hlučnost, jaký je objem chladničky i mrazáku, do které energetické třídy patří i jaké je spotřeba elektrické energie za rok. K nejhorším lednicím patří ty, které jsou označeny třídou A. Naopak ty nejúspornější najdeme pod označením A+++.

Starejte se o mrazící výkon i akumulační dobu

Co si představit pod pojmem „mrazicí výkon“? Je to množství potravin, které dokáže mrazák zamrazit během 24 hodin. Standardně mají kombinované chladničky mrazicí výkon v rozmezí 2 až 33 kg za 24 hodin. Samotné mrazáky pak zvládnou zamrazit i více než 40 kilogramů potravin denně.

Akumulační doba pak říká, jak dlouho zůstanou potraviny zmrazené třeba ve chvíli, kdy vám vypadne proud, anebo dojde k poruše mrazáku. Akumulační výkon se běžně pohybuje okolo 10 hodin.

Pozor na hlučnost chladničky

Hlučnost ledničky by měla být dalším parametrem, na který je potřeba se ještě před samotným nákupem zaměřit. V technických parametrech ji najdete pod označením dB, což jsou jednotky decibelů. Pokud zvolíte kvalitnější produkt, počítejte s tím, že nepřesáhne hlučnost 40 dB, což odpovídá tlumenému hovoru.

Moderní lednička = moderní technologie

Dnešní ledničky už zvládají nastavení nulové zóny, režimu holiday nebo cirkulaci vzduchu, která zajistí, že budou potraviny déle čerstvé i chutné. Některé ledničky dokonce dokážou koordinovat teplotu při častějším otevírání dveří nebo disponují beznámrazovým systémem. Za tyto funkce si ale odpovídajícím způsobem připlatíte. Cena nové chladničky se může pohybovat od 5 až do 40 tisíc korun. Vždy záleží na její velikosti a funkcích, jimž dáte přednost.