Jste zde

Vertikální zahrada: Zelenou stěnu můžete pěstovat na fasádě, ale klidně i v koupelně

vertikální zahrada v koupelně Zdroj: www.bigstockphoto.com
Baví vás práce na zahrádce, ale už se tak úplně necítíte na neustálý předklon? Nebo zahradu vůbec nemáte, ale chcete se starat o zeleň a něco si i vypěstovat? Ať tak, či tak, řešení by tu bylo. Jde o vertikální zahradu, ke které vám stačí opravdu málo.

24. 9. 2020

Vertikální zahradu možná znáte pod jedním z mnoha pojmů, jako je například zelená fasáda (v případě, že jde o pěstování na zdi domu), zelená, živá, případně vegetační stěna. Pěstovat rostlinky totiž můžete nejen na vodorovné, ale i na svislé nebo nakloněné ploše. Zabere tak méně místa na zemi a vy si ji nakonec můžete klidně zařídit třeba i na balkóně v paneláku, nebo dokonce v bytě.

Zelená stěna není žádnou novinkou, první návrhy a koketování s nimi se objevily už v roce 1938, boom zažily v 80. letech a s čím dál větší oblibou se setkávají v dnešní době. Už třeba proto, že je to způsob, kterým se dá i do velkoměsta, třeba do vnitrobloku nebo i na maličký dvorek, dostat tolik chybějící zeleň.

bigstock-194060521.jpg

vertikální zelená zahrada
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Vertikální zahrada ochrání před slunečními paprsky i zvědavými pohledy z okolí.

Jak vertikální zahrada vypadá a co na ní můžete mít

Vertikální zahrada je obvykle dřevěná nebo kovová konstrukce zavěšená na zdi v interiéru nebo exteriéru. Na jednoduché konstrukci je pak umístěná pěstební nádoba s odtokovými otvory, z nichž se přebytečná voda dostává do nižších pater zahrady. 

Výběr rostlin je pestrý a každá zahrada může vypadat trochu jinak. Některé rostliny na ní můžou růst svisle dolů, další svisle vzhůru. S využitím malých horizontálních ploch můžete zasadit prakticky cokoli, ať už má rostlina později růst nahoru, nebo bude převislá. 

bigstock-interior-of-room-with-green-wa-292767355.jpg

vertikální zahrada v interiéru
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Vertikální zelené stěně to bude slušet i v interiéru. Jen ta péče bude náročnější.

Na venkovní vertikální zahradě můžete pěstovat takřka jakékoli bylinky, ale i některé druhy ovoce a zeleniny – třeba rajčata nebo hrášek, z ovoce pak menší plody, jako jsou jahody. Můžete se tedy rozhodnout, jestli chcete mít zahradu jen na okrasu a pěstovat na ní rostliny pro potěchu oka, nebo jestli ji využijete pěkně prakticky.

Proč je skvělé mít svou vlastní vertikální zahradu

Vertikální zahrada má celou řadu výhod, záleží nakonec jen na tom, co od ní očekáváte vy.

  • Když si ji vytvoříte na plotě, může vám zajistit soukromí.
  • Zachytí látky, které znečišťují ovzduší, UV paprsky, hluk i teplo. Vytváří příjemné klima, v horku ochlazuje, v zimě izoluje.
  • V interiéru příjemně zvlhčuje vzduch
  • Vytvoří vám kvalitnější vzduch. Nejenže pohltí značnou část nezdravých látek ze vzduchu. Taky čistší vzduch udrží tam, kde ho chcete mít.
  • Je nenáročná na prostor. Nepotřebujete žádnou plochu. Jen tu vertikální.
  • Uklidňuje. Přítomnost zeleně prokazatelně snižuje míru stresu, jehož máme bohužel všichni víc, než bychom si přáli.
  • Při výrobě vertikální zahrady můžete využít recyklovatelný odpad. Hodí se pet lahve, plechovky, starý žebřík… Prostě cokoli, se vám poslouží pro vaše účely.

Patrně jedinou nevýhodou je její – hádáte správně – vertikálnost. Tenhle typ zahrady musíte zavlažovat sami nebo na ní zařídit samozavlažovací systém, protože ze srážek by se mohlo živit horní patro, možná dvě, nicméně ne všechna.