Jste zde

Tradiční perníčky a další cukroví: Je nejvyšší čas začít s pečením!

Zdroj: Bigstockphoto
Vánoce jsou tu cobydup. Jestli máte pocit, že se dá pečení cukroví ještě nějak odkládat, rádi bychom vás upozornili, že nedá – alespoň tedy pokud chcete svůj stůl nazdobit a bříška uspokojit tradičními kousky. Ty se totiž musí řádně uležet.

29. 11. 2021

Tento článek vás nemá vyděsit, pouze připravit na to, že je ten nejvyšší čas zásobit se nezbytnými ingrediencemi a začít. Takové klasické perníčky, bez nichž si snad svátky zimy neumíme představit, se opravdu musí rodit na konci listopadu, aby byly na Vánoce nejlepší. A rozhodně nejde o jediný druh, na který se musí s pořádným předstihem.

Konec listopadu – čas na perníčky

Tento druh sladké dobroty milujeme nejen pro jeho chuť, ale taky proto, že se z něj dají udělat vánoční ozdoby – na stromek, svícen i na dveře – nebo třeba krásné a stylové přání krásných svátků pro naše blízké. K uležení potřebuje tahle pochoutka asi čtyři týdny, takže není čas ztrácet čas. Navíc je to zábavné i pro děti, které tímto můžete do adventních radovánek zasvětit.

Co budeme potřebovat: 500 g hladké mouky, 250 g moučkového cukru, 100 g tekutého medu, 100 ml mléka, 50 g másla nebo jiného tuku, 2 lžičky jedlé sody, 4 žloutky, 2 lžičky perníkové koření (nebo badyán, skořici a hřebíček), vejce a potravinářské barvivo na potření hotových perníčků. Přidat můžete taky kakao. Na zdobení budeme později potřebovat ještě bílek, několik kapek octa asi 150 g moučkového cukru a sáčky na zdobení.

bigstock-202684471.jpg

linecké cukroví
Zdroj: 
Bigstockphoto
Aby se linecké cukroví pořádně rozleželo, je vhodné ho připravti minimálně dva týdny před Vánoci

Jak na to: Změklé máslo vložíme do mléka a začneme ho zahřívat, aby se rozpustilo. Poté dáme obojí do mísy, přidáme žloutky, cukr a med a vyšleháme hladkou hmotu. Přisypeme všechnu mouku, koření, sodu a kakao (chcete-li, nemusí být) a vytvoříme těsto – mělo by být vlhké a mazlavé. Zabalíme ho do potravinové fólie a necháme v pokojové teplotě odležet 24 hodin. Druhý těsto znovu zpracujeme s dalšími 150 g hladké mouky, dokud není jednolité. Také na něm nesmí být vidět zbytky mouky.

Na pomoučněném vále vyválíme těsto tlusté asi 3 až 4 milimetry a vykrojíme z něj tvary, které chceme. Dají se k tomu použít vykrajovátka, ale šikovnější hospodyňka si vystačí i s nožem. Vykrájené těsto pečeme v troubě na 195 °C po dobu 5-10 minut podle tloušťky těsta a celkové velikosti perníčků. Jakmile dopečeme a perníčky vychladnou, potřeme je vejcem smíchaným s čokoládovým potravinářským barvivem, které jim dodá nezaměnitelně krásnou odstín. Necháme 2 dny odležet.

Potom se můžeme pustit do zdobení. Klasické bílé zdobení se skládá z bílku, cukru a několika kapek octa – z těchto ingrediencí vyšleháme polotuhou hmotu, kterou naplníme sáčky na zdobení. Můžeme začít kouzlit. Perníčky skladujeme v uzavřené krabici přikryté látkou nebo papírovým ubrouskem.

S čerty přicházejí vanilkové rohlíčky

Kdo by si o Vánocích odpustil vanilkové rohlíčky? Snad jen někdo, kdo bytostně nesnáší vanilku. My ostatní se kolem Mikuláše musíme pustit do jejich výroby, abychom dosáhli kýženého efektu a rohlíčky se po třech týdnech samy rozpadaly na jazyku.

bigstock-211300828.jpg

kokosky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kokosky jsou vděčný kousek cukroví - jejích příprava není náročná a jsou božské!

Co budeme potřebovat: 340 g másla, 100 g moučkového cukru, 420 g hladké mouky, 160 g mletých vlašských ořechů, špetku soli, vanilkový cukr.

Jak na to: Máslo nakrájíme na kostičky a s ostatními surovinami ho vypracujeme do těsta. Nezapomeňte, že v tomto případě musíte pracovat rychle, aby máslo nezměklo. Těsto nechte v chladu odpočinout aspoň pár hodin, ideálně však přes noc. Z těsta potom vždy kousek odkrojte, udělejte váleček a vytvarujte ho v tradiční rohlíček. Troubu předehřejte na 180 °C a pak pečte 12-15 minut. Po upečení je nechte jen trochu vychladnout, ještě teplé je obalte ve vanilkovém cukru. Z tohoto množství surovin vznikne asi 40 rohlíčků.

Období, kdy v ulicích řádí čerti doprovázení nádhernými anděly, je jako stvořené i pro pečení vánočních štol, kokosek a ořechového cukroví. A zapomenout nesmíme v téhle době ani na pracny!

Linecké nadchne vždycky, potřebuje ale dva týdny

Cukroví z lineckého těsta je poměrně jednoduché na výrobu, nazdobit se dá takřka jakkoli – slepovat můžeme džemem nebo čokoládovou pomazánkou, polévat můžeme vybranou čokoládou nebo ovocnou polevou, případně připravit speciální krém, a obalovat v kokosu, drcených oříškách či jiných sypkých dobrotách. Linecké cukroví nechte před slepováním a poléváním týden odpočívat.

Co budeme potřebovat: 210 g hladké mouky, 140 g másla, 70 g moučkového cukru, 2 žloutky, lžičku citrónové šťávy, vanilkový cukr.

Jak na to: Prosejeme mouku a cukr moučku. Do mísy dáme tyto dvě ingredience, změklé máslo, citrónovou šťávu a dva žloutky. Zpracováváme rukama, dokud se nevytváří drobenka. Zpracovat ho musíme až do hladkého těsta, pozor při tom musíme dát na to, aby se nelepilo k válu. Zabalíme ho do fólie a necháme v lednici odležet asi hodinu.

Těsto si rozporcujeme, válíme a vykrajujeme z něj vybrané tvary. Zbytky využijeme taky, jen je podsypeme směsí cukru a mouky. Pečeme asi 10 minut na 180 °C, ale platí, že každý tvar může být hotový v jinou chvíli, tak cukroví hlídejme.

Upečené linecké cukroví necháme pár dní odležet a poté mažeme, slepujeme a zdobíme podle gusta.

Krém na luxusní spojované linecké cukroví

Chcete letos vyzkoušet slepování něčím jiným než obligátním džemem a čokoládovou pomazánkou? Existuje spousta receptů na lahodné krémy. Už teď tušíme, že z nich bude těžký výběr – nejčastěji vybíranými jsou kávový krém, koňakový, karamelový, arašídový, pistáciový nebo krém z bílé čokolády.

Základem krémů je máslo a mléko. K nim se potom přidává podle chuti množství cukru a konkrétních ingrediencí. Vynikající kávový krém s bílou čokoládou například vznikne z másla, mléka, vanilkového pudingu, cukru, bílé čokolády a instantní kávy.

Tradiční cukroví vyžaduje trpělivost a jemnost

Práce, kterou s tradičním cukrovím během adventu zažíváme, rozhodně stojí za to. Kromě toho, že si na něm o Vánocích pochutnáte, může pěkně stmelit rodinu, přátele i pracovní kolektiv během vzájemného ochutnávání. 

Zdroje:

  • https://kuchynelidlu.cz/blog/jak-na-pernicky-od-testa-az-po-chaloupku
  • https://kitchenette.cz/clanek/121-pernicky
  • https://fresh.iprima.cz/recepty/linecke-cukrovi
  • https://region.rozhlas.cz/nejlepsi-linecke-cukrovi-podle-sve-babicky-upekl-cukrar-josef-marsalek-8627662
  • https://fresh.iprima.cz/vanilkove-rohlicky