Jste zde

V ložnici chlad a v koupelně teplo: Jaká je ideální teplota pro jednotlivé místnosti v bytě?

Zdroj: www.plumbest.com

Věděli jste, že při příliš vysoké teplotě v pracovně, klesá vaše výkonnost o 50 %? Nebo, že nejtepleji má být v koupelně? Podívejte se na to, jaké jsou optimální teploty místností.

28. 5. 2020

Stoprocentní a soustředěný výkon je člověk schopný podat při teplotě 22 stupňů. Pokud zvýšíte teplotu v pracovně na 27 stupňů, klesne výkonnost na 70 %. Úplnou pohromou je potom teplota 30 stupňů a vyšší – to člověk pracuje jen na polovinu. Tak co – už víte na kolik v těchto horkých dnech nastavit klimatizaci?

Teplota v bytě je důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Má vliv nejen na produktivitu práce, ale i na celkovou pohodu člověka, na jeho pocity, ať už fyzické, nebo psychické. Zároveň je třeba si uvědomit, že kromě teploty musíme v bytě hlídat i vlhkost vzduchu. Pokud se nám je nepodaří vzájemně sladit, pak si zaděláváme i na velké zdravotní potíže.

Vliv má i vzdušná vlhkost

Optimální vzdušná vlhkost by se v bytě v létě měla pohybovat okolo 40-55 %. V zimě by měla být o trochu vyšší – mezi 45 % a 60 %. Regulovat ji můžete už jen prostým větráním – to obvykle stačí. Extrémně suchý vzduch (ten je třeba v panelákových bytech) vysušuje sliznice a snižuje naši obranyschopnost. A naopak ve velmi vlhkém prostředí se daří plísním a roztočům.

plisen

Tohle není špatně zaostřená fotka - to je plíseň, která se vytvoří, když máte v bytě příliš vlhko. Zdroj: www.schimmelpilz.de

Co se týká teplot – každá místnost v bytě má mít svou optimální teplotu. Teplotní rozpětí pro ložnici se pohybuje mezi 17 až 20 stupni. V obývacím a dětském pokoji nastavte minimálně 22 stupňů – zvlášť pokud se v těchto místnostech často věnujete sedavým činnostem. Teplotní standard pro kuchyň je 19 až 21 stupňů.

S teplými tóny vám bude tepleji

V chodbách nastavte na termostatu mezi 15 až 17 stupni. Úplně nejtepleji by pak mělo být v koupelně, kde by teplota měla být minimálně 24 stupňů Celsia. Samozřejmě, že vnímání teploty je u každého individuální a to, co jednomu přijde jako akorát, jiný už považuje za přetopenou místnost.

Mimochodem – vliv na vnímání tepla má kromě vlhkosti vzduchu třeba i barva stěn. Pokud máte vymalováno teplými odstíny, jako jsou oranžová, nebo trávově zelená, případně slunečnicově žlutá, bude vám v takto vymalované místnosti tepleji, než kdyby byla vymalovaná chladnými barvami.

Více o barvách a jejich účincích hledejte v článku Jak na barvy v bytě? Fialová je barvou harmonie, světle modrá podporuje snění!

Starším lidem přitopte

V potaz musíte vzít i to, kdo v místnostech tráví většinu času. Malé děti, starší lidé, nemocní, oslabení, případně podvyživení jedinci potřebují k tomu, aby dosáhli subjektivní tepelné pohody, teplotu ještě o jeden až dva stupně vyšší, než je teplota uváděná.

Platí také to, že teplota v bytě by měla být konstantní a člověk by se měl vyhnout velkým teplotním výkyvům. Byt a jeho jednotlivé místnosti byste tedy neměli nechat prochladnout a ani jednorázově nepřetopit. Kromě vlivu na tepelnou pohodu mají tyto výkyvy i negativní vliv na celkovou spotřebu energie.