Jste zde

Úroková sazba hypoték dál padá. Podle odborníků je ideální čas na refinancování

dveře s klíčem Zdroj: www.pixabay.com
Nejnižší od loňského října. Taková je aktuálně průměrná úroková sazba u nových hypoték. Podle statistik v červnu klesla na 2,76 %. Lidé, kterým končí fixace hypotéky, tak mají šanci získat stejné podmínky jako před pár lety. A v některých případech i výho

13. 8. 2019

Ještě začátkem roku byl průměrný úrok hypoték přesně 3 %. Od té doby ale průběžně klesá a nyní se dostal na nejnižší hodnotu za posledních sedm měsíců.

Nahrává to nejen žadatelům o nový hypoteční úvěr, ale také lidem, kterým končí fixace hypotéky. Těch je letos na 150 tisíc. Podle některých odhadů přitom o refinancování požádá jen zlomek z tohoto počtu – zhruba 18 tisíc klientů. A to i přesto, že právě tento krok lidem dává velkou šanci získat výhodnější podmínky.

Podobné sazby jako před lety

Poskytovatelé upozorňují, že díky poklesu úroků mohou žadatelé o refinancování dostat podobné sazby jako před třemi lety. Tehdy byly hypotéky na minimu. V prosinci 2016 dokonce dosáhla jejich úroková sazba historické hodnoty 1,77 %.

Lidé, kteří v té době hypotéku uzavřeli a letos jim končí fixace, musí sice stále počítat s vyšším úrokem než před třemi lety, rozdíl ale není příliš výrazný. Rozhodně ne tolik, jak se zdálo na začátku roku.

Při správném výběru můžou dosáhnout i na refinancování s úrokem okolo dvou procent.

Ještě lepší je situace klientů, kterým letos končí pětiletá fixace hypoték. Mohou totiž dosáhnout dokonce na výhodnější podmínky než v době, kdy úvěr získali.

Zvlášť, pokud si původně sjednali 100% hypotéku, které v současnosti banky prakticky neposkytují. Před pěti lety u nich byly sazby okolo 4 %. Díky refinancování se ale snadno dostanou na sazbu o 1,5 procentního bodu nižší.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pozor na rozdíly mezi nabídkami

Důležité však je nesáhnout po první nabídce, kterou dostanete. Abyste získali opravdu výhodné refinancování, musíte porovnat podmínky, které jednotlivé banky nabízejí. Jen úrokové sazby se u nich mnohdy liší i víc než o 1 procentní bod.

S porovnáním nabídek vám proto nejlépe pomůže hypoteční kalkulačka. Na základě zadaných parametrů najde ty nejvýhodnější nabídky na trhu. Rychle tak získáte přehled o aktuálních možnostech a vyberete si takovou hypotéku, která je opravdu nejlepší.

Pomohla opatření ČNB i zdražení nemovitostí

Současné zlevňování hypotečních úvěrů má hned několik důvodů. Tím prvním jsou nedávná opatření České národní banky, která zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Tento krok přinesl snížení zájmu o půjčky na bydlení. A přiměl banky snížit úrokové sazby a víc o klienty bojovat.

Kromě toho situaci ovlivňují také obavy z obchodních válek, zpomalování hospodářského růstu a očekávání, že centrální banky začnou úrokové sazby snižovat.

V případě refinancování hraje důležitou roli také zdražování nemovitostí z posledních let. Výrazný růst cen totiž vede k tomu, že hodnota zástavy roste. Tím pádem se zlepšuje poměr půjčené částky vůči ceně nemovitosti, kterou ručíte. A tedy i vaše šance získat při refinancování výhodnější podmínky.

Získat novou hypotéku je složitější

Právě zdražování nemovitostí naopak komplikuje situaci žadatelům o nové hypotéky. Kvůli pokynům České národní banky potřebují mít obvykle naspořeno alespoň 20 % z hodnoty nemovitosti. Jinak na dostatečně vysokou půjčku nedosáhnou.

Od podzimu zároveň platí, že:

  • hodnota všech půjček žadatele, tedy včetně hypotéky, nesmí přesáhnout devítinásobek jeho čistých ročních příjmů
  • a celkové měsíční splátky všech půjček smí tvořit maximálně 45 % čistých měsíčních příjmů.

Právě tyto pokyny centrální banky výrazně snížily dostupnost nových hypotečních úvěrů. A vedly k poklesu zájmu o hypotéky.

Banky počítají s meziročním propadem o 20 %

Potvrzují to i statistiky. Podle nich banky v prvním pololetí letošního roku uzavřely přibližně 36 tisíc nových hypotečních smluv. Je to o 13 tisíc méně než loni za stejnou dobu. Objem uzavřených hypoték ve stejném období klesl z víc než 104 miliard korun na necelých 84 miliard.

A to i přesto, že zájem o půjčky na bydlení od dubna mírně roste. Měsíční počet nových hypoték v červnu dokonce překonal hranici 7 tisíc. Jejich objem pak byl bezmála 16,5 miliardy korun. Oproti lednu je to nárůst o víc než 2 tisíce nových hypotečních úvěrů za měsíc. A o více než 5,5 miliardy korun, které banky zájemcům o bydlení půjčili.

V porovnání s loňským červnem jsou ale tato čísla stále výrazně nižší. Loni v tomto měsíci lidé uzavřeli přes 9 tisíc nových hypoték za téměř 19,5 miliardy korun.

Odborníci proto výrazné oživení hypotečního trhu nečekají. Předpokládají, že na konci roku bude meziroční propad v objemu hypoték zhruba 20 %. Ještě před několika měsíci přitom věřili, že rozdíl bude menší.