Jste zde

Ultimátní seznam tipů, jak ušetřit: Řešte i vlhkost vzduchu a na nákupy po jídle!

spořicí prasátko Zdroj: Shutterstock
Neustále zvyšující se náklady na energie, pohonné hmoty i potraviny nutí řadu z nás hledat způsoby, jak ušetřit. Někdy je potřeba vyměnit staré spotřebiče za nové, jindy se zaměřit na drobnosti, které vám ročně ušetří tisíce.

5. 10. 2022

Jak ušetřit na vodě, elektřině, jídle nebo vytápění a nezbláznit se? Co dělat se zbytky od oběda a jak zbytečně neplýtvat? Máme pro vás ultimátní seznam s řadou praktických rad a tipů! 

Sestavte si domácí rozpočet

Chybět by v něm neměly veškeré měsíční příjmy a výdaje. Díky jednoduché statistice zjistíte, kde vám peníze mizí a za co (kolikrát zbytečně) utrácíte. Abyste si udělali praktický přehled, postačí vám jenom tužka papír a pár minut volného času.

shutterstock_1933245344.jpg

domácí rozpočet
Zdroj: 
Shutterstock
Dejte si dohromady rodinný rozpočet. Možná zjistíte, že vám někde zbytečně "utíkají" peníze.

Náš tip: Se sestavováním domácího rozpočtu pomůžou i nejrůznější aplikace pro chytré telefony.

Na nákupy se seznamem a po jídle

Na nákup vyrážejte po jídle a s detailně sepsaným seznamem. Trvanlivější potraviny můžete nakoupit do zásoby, s těmi čerstvými to ale příliš nepřehánějte.

Ideální je, pokud si sestavíte týdenní jídelníček na základě aktuálně probíhajících akcí, podle něj nakoupíte, ušetříte a eliminujete zbytky.

Nakupujte před zavírací dobou

Vyrážejte do obchodu ideálně po práci a před zavíračkou. Právě v tomto čase většinou velké obchody prodávají čerstvé potraviny se slevou. Třeba takové pečivo, ovoce nebo zeleninu můžete koupit klidně o 30 až 50 % levněji.

Pokud je to alespoň trochu možné, nakupujte taky sezónní potraviny, které mají nejvyšší množství vitamínů a dalších důležitých látek a necestují k nám přes půlku světa.

shutterstock_1836094834.jpg

šetřící rodina
Zdroj: 
Shutterstock
Náklady v posledních měsících rostou výrazně rychleji než příjmy domácností. A každá uspořená koruna se počítá.

Využijte darů přírody

Třeba v zimě roste na keřích bezinky Jidášovo ucho, které se hodí do polévek nebo do číny, na jaře zase potěší medvědí česnek a pampelišky, které mají široké využití všech možných pochutin. V létě si natrhejte třešně, kopřivy a šťovík, na podzim doplňte zásoby švestek, jablek, anebo si natrhejte plný koš hříbků.

Neplýtvejte jídlem

Věděli jste, že průměrný Čech vyhodí okolo 50 kg jídla ročně? Abyste k téhle neveselé statistice nepřispívali, nakupujte nejen podle seznamu, ale využívejte též nejrůznějších zbytků. A to třeba do rizota, zapečených směsí, brambor nebo těstovin. Využít můžete i listy ze salátů, mrkve nebo třeba kedlubny

Vařte chytře

Při vaření zvolte nejen správný hrnec vzhledem k množství jídla, ale taky plotýnku. Nezapomínejte na pokličky a vařte na vícero dní. Pokud máte zapnutou troubu, kromě pekáčku s masem v ní nechte opéct třeba i řepu na salát, bulgur k hlavnímu chodu nebo koláč, po kterém se strávníci doslova utlučou.

Využívejte též zbytkového tepla a sporák nebo troubu vypínejte pár minut před dokončením pokrmu.

Využívejte všechnu vodu

Věděli jste, že voda z těstovin nebo brambor se skvěle hodí do polévek, omáček nebo pod maso? Voda z těstovin nebo brambor je taky výbornou přísadou i do těsta na pizzu, na chleba nebo do kteréhokoli jiného slaného těsta. Tu nesolenou můžete použít taky jako hnojivo nebo do ní namočit luštěniny.

Nekupujte balenou vodu

Voda, která nám teče z vodovodních kohoutků, je samozřejmě pitná a zdravotně nezávadná. Jeden litr navíc stojí zhruba devět haléřů. Za litr vody v obchodě zaplatíte rovnou desetikorunu. Proto je pití kohoutkové vody značně ekonomičtější. Pokud vám vadí její chlorový zápach nebo zákal, prožeňte ji filtrační konvicí, kterou pořídíte za pár stokorun.

Zbavte se zlozvyků

Věděli jste, že průměrný kuřák za rok utratí za cigarety mezi 25 000 až 40 000 Kč? To už je suma, která by vystačila na krásnou letní dovolenou pro celou rodinu. Proto se zbavte zlozvyků a nečekejte na novoroční předsevzetí.

Pamatujte, že první týden bez cigarety je vždy nejtěžší, pokud ho ale překonáte, máte z velké části vyhráno a zdraví i domácí rozpočet vám poděkují.

Uklízejte ekologicky

Čisticí prostředky odčerpají z našeho rozpočtu nemalé částky. Navíc můžeme polemizovat o jejich vlivu na životní prostředí i naše dýchací cesty. Naučte se proto uklízet ekologicky a to s pomocí běžných surovin, které máte doma v lednici nebo ve spíži. Skvěle se pro tyhle účely hodí třeba citron, jedlá soda, kypřící prášek nebo ocet.

Perte na nižší teploty

Pokud není prádlo příliš zašpiněné, můžete ho klidně vyprat na pouhých 30 stupňů. Pračku nepřeplňujte, ale zase ji nepouštějte „na prázdno“. Aviváže a drahé prací prášky pak vyměňte za mýdlové ořechy, mýdlový sliz, ocet, jedlou sodu a vůni prádlu dodejte třeba tea tree olejem.

Opravte protékající kohoutky

Víte, že protékající záchod a kohoutky v bytě můžou z vašeho rozpočtu ročně odčerpat i několik tisíc korun? Proto kohoutky překontrolujte, utáhněte nebo vyměňte za nové. Pořiďte si taky perlátor, díky kterému ušetříte klidně i 10 000 litrů vody ročně, což dělá v přepočtu okolo dvou tisícovek.

Radiátory nechte odkryté

Místnosti nepřetápějte a větrejte krátce, ale intenzivně. Odstraňte záclony a závěsy visící přes radiátory. Taky si dávejte pozor, jak blízko radiátorů máte nábytek nebo další vybavení. Pamatujte na pravidlo, že čím je radiátor více odkrytý, tím levněji a lépe bude vyhřívat danou místnost.

Sprchujte se

Sprcha by neměla přesáhnout sedm minut. Pokud ji plánujete delší, pak už se vyplatí napustit vanu. Pamatujte ale, že při sprchování spotřebujete asi jen třetinu teplé vody. Při použití stop ventilu a úsporné sprchové baterie je možné ušetřit dalších asi 30 až 35 % teplé vody.

Dbejte na správnou vlhkost v interiéru

Ta by se měla pohybovat okolo 40 až 50 procent. Při nižší vlhkosti musíte vyhřívat o 2 až 3 stupně tepleji, abyste měli pocit tepla. Pokud je naopak vlhkost vyšší, riskujete rozvoj plísní a s nimi souvisejících dodatečných nákladů nebo nepříjemných zdravotních komplikací v podobě astmatu či alergií. 

Použité zdroje:

  • https://komparito.cz/blog/jak-usetrit/
  • https://rozbiteprasatko.cz/jak-usetrit-v-domacnosti/
  • https://www.enviweb.cz/91103