Jste zde

Jak na přeplněné skříně? Zkuste úklid podle koučky Marie Kondo!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Když se mluví o úklidu, spousta z nás znechuceně odfrkne a pomyslí si, že by to naše bydlení taky sneslo, ale my se k tomu ne a ne dokopat. Nechuť narůstá zvlášť v případě, jedná-li se o skříň s oblečením nebo o celou šatnu. Proč?

26. 11. 2019

Protože tušíme, co nás čeká. Skříň přetéká, ale my se stejně ráno co ráno neubráníme povzdechu, že nemáme co na sebe. Když k ní ale přistoupíme, že v ní uděláme razantní čistku a za odměnu si třeba nějaký ten líbivý kousek na sebe pořídíme, najednou není co vyřadit, vyhodit, zlikvidovat.

To tričko, co jsme neměli půl roku na sobě, ještě není tak špatné (ale další půlrok o něj nezavadíme pohledem), tu halenku šila kamarádka, takže by nám byla hanba ji vyhodit (ale necítíme se v ní dobře, takže se zase shledáme až při další čistce) a tak dále. Poznáváte se? Nemusíte!

Podle Marie Kondo, která svými knihami radí lidem po celém světě, jak efektivně uklízet a ještě si to užít, je nejdůležitější při úklidu začít právě oblečením a teprve později se věnovat dalším kategoriím věcí.

Pokud vám většinu místa ve skříni zabírají věci, které nenosíte, ale je vám je líto vyhodit, je nejvyšší čas vsadit na úklid podle japonské koučky.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jak udělat pořádek ve skříni nebo šatně na dlouho?

Začněte tím, že oblečení, k němuž se počítají i kabelky a boty, roztřídíte na následující podkategorie:

  • vršky (trička, košile, svetry, mikiny aj.)
  • kalhoty a sukně
  • věci, které patří na ramínko (saka, blejzry aj.)
  • ponožky
  • spodní prádlo
  • kabelky
  • doplňky (šátky, šály, čepice, pásky, klobouky aj.)
  • oblečení pro zvláštní příležitosti (plavky, uniformy aj.)
  • boty

Jakmile si věci roztřídíte, nastane čas na věčnou otázku: co si nechat a co vyhodit? Pamatujte si, že cílem úklidu je zbavit se toho, co vám nepřináší radost. Vybírejte si ze svých věcí tak, jako byste právě byli v obchodě a rozhodovali se, co si koupíte a co ne. Při každém kousku, který budete mít v ruce, se pak sami sebe zeptejte, jestli vám ten a ten svršek dělá radost a bude vám ji dělat i dál. Třeba ta halenka od kamarádky vám prostě radost nedělá. Tak pryč s ní.

Věci na ramínkách zabírají více místa než věci složené. Myslete na to při úklidu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Podle Marie Kondo je ideální, když si zvládnete nastřádat všechno oblečení na jednu hromadu. Ne že necháte něco na věšáku v předsíni, něco přehozeného v koupelně přes pračku a podobně. Dejte si předsevzetí, že když někde takhle něco zapomenete, automaticky to poputuje do odpadkového koše.

Víte, že takto nastřádaná halda z jednoho šatníku obsahuje průměrně asi 160 kusů oblečení?

Dalším krokem, jak se s tříděním věcí snáz vypořádat, je začít oblečením určeným na jinou sezónu, na jiné roční období. Těžko se v létě vyhazuje tílko a v zimě teplé ponožky, i když už vypadají hrozně a celou dobu, co byste je měli na sobě, byste se modlili, abyste se nemuseli nikde zout. Další otázka, kterou si můžete položit, zní „chci na sobě tyhle kalhoty vidět, až přijde zima?“. Ne? Tak pryč s nimi.

Pozor na „oblečení na doma“

S oblibou degradujete „super tričko“ na „tričko na doma, kterému už nic neublíží“? S tímto procesem okamžitě skoncujte, protože tak svůj šatník nevytřídíte, ani kdybyste se stokrát snažili. Všechno to, co už nechcete nosit do práce a na své volnočasové aktivity, by se totiž mohlo snadno nenápadně přesunout do regálu s „věcmi na doma“. A to byste si moc nepomohli. Přitom jediným důvodem, proč právě toto často děláme, je jen touha oddálit vyhození oděvů. Protože člověk vyhazuje oděvy s pocitem hanby a toho, že je nevděčný za věci, které má.

Oblečení klidně složte na vícekrát. Zmuchlání totiž obvykle není způsobené ohyby, ale tlakem jiného oblečení.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Za dalším úspěchem stojí správné ukládání

Když už máte konečně vytřízeno, můžete se směle pustit do ukládání věcí, které si chcete ponechat. I to má ale svůj řád. Perfektní je to, že průměrně lidem zbude třetina nebo čtvrtina věcí, takže místa by na ně teoreticky mohlo být ve skříni nebo v šatně dost.

Jestli se u spousty věcí rozhodujete, zda je pověsit na ramínko, nebo raději složit do regálu, zvolte druhou variantu (samozřejmě není řeč o saku, košili a podobných věcech). Na místo dvaceti zavěšených kusů se podle Marie Kondo vejde zhruba jednou tolik složených věcí, někdy i víc. Pokud tedy máte pocit, že nemáte dost úložného prostoru na oblečení, možná ho skutečně jen špatně ukládáte.

Většina z nás je zvyklá skládat věci jen pomocí několika ohybů, aby se jich vešlo co nejvíc na sebe. Pak ale přichází problematické lovení jednoho konkrétního kousku zprostřed komínku, nastává nepořádek a chaos a jsme zase na začátku.

Marie Kondo radí skládat věci nastojato, tedy přeložit je vícekrát. Nebojte se, že by se tak oblečení víc pomačkalo, pomačkání zpravidla způsobuje tlak na oblečení, a ne počet ohybů. Jestli jste skládali trička tak, že z nich vznikl jednoduchý plochý čtverec, přehněte ho ještě jednou nebo dvakrát. A udělejte to tak se vším. Tak budete mít lepší přehled o tom, co kde máte. A ještě ušetříte místo. Počet skladů by měl navíc být volen tak, aby složené oblečení odpovídalo výšce zásuvky – když ho postavíme na hranu, musí stát.

Oblečení v šatníku potřebuje řád

Jakmile máte poskládáno, zbývá ještě oblečení správně uložit. Pro věci, které věšíte na ramínko, platí dvě pravidla:

  • věšte vedle sebe stejné druhy oděvu – košili vedle košile, kabát vedle kabátu, a ne nahodile
  • věšte věci tak, aby vytvářely linku stoupající zleva doprava – to totiž v lidech vyvolává spokojenost a vy se tak snadno naučíte tento pořádek udržovat

Skládané věci pak rovněž systematicky rovnejte podle logiky. Trička nepatří ke kalhotám, sportovní prádlo nepatří k halenkám.

Přestaňte ohrnovat ponožky

Lidé po celém světě skládají ponožky jednoduchým ohrnutím a vytvořením pomyslné „brambory“. Ty už pak jen stačí naházet do šuplíku a je hotovo. Jenže! Kolikrát už se vám stalo, že jste šuplík ani nedovřeli, přitom jste měli za pár dní pocit, že už zase nemáte ponožky?

Nízké ponožky dejte na sebe a dvakrát přeložte. Klasické ponožky přeložte třikrát, podkolenky a punčochy čtyřikrát až šestkrát. Výsledný efekt ve vašem šuplíku vás překvapí.

Pustíte se do úklidu podle Marie Kondo?

Podle Marie Kondo je ideální, když si zvládnete nastřádat všechno oblečení na jednu hromadu. Ne že necháte něco na věšáku v předsíni, něco přehozeného v koupelně přes pračku a podobně. Dejte si předsevzetí, že když někde takhle něco zapomenete, automaticky to poputuje do odpadkového koše.
A proč to ta supr žena nevypere a neodnese na charitu?