Jste zde

Když odpad smrdí: Pomůže pár lžiček soli nebo jedlá soda

zvon Zdroj: Bigstockphoto
Nakloníte se při mytí nádobí nad dřez a je vám na omdlení? Vytáčí vás pach linoucí se z odpadu, když si nad umyvadlem čistíte zuby? Takový zápach zažil určitě každý a ne všem se s ním podařilo úspěšně zatočit. Jak tedy na to?

11. 11. 2023

I při údržbě odpadu se vyplatí vsadit na preventivní opatření. Než se zase začnou na odtoku do odpadu tvořit důvěrně známé bublinky, které předchází ještě důvěrněji známému nevábnému pachu, učiňte, co se dá, abyste se dalším nepříjemnostem vyhnuli.

Malé, ale účinné. Sítko je základ

Asi vás nepřekvapí, že zdaleka tím nejhorším pro odpad jsou vlasy a chlupy. Začněte proto pořízením sítka – jeho koupě vás nezruinuje a získáte malého, leč šikovného pomocníka, který ochrání odpad před nejhorší hrůzou. Ve dřezu v kuchyni to zase platí o kouscích látky z hadříku či houbičky, o větších než malých drobcích z talířů, o zlomcích kostí a skořápkách.

V kuchyni je naprostým zabijákem také mastnota, ztuhlý tuk. Drží se tu přitom docela přirozeně z toho, co odplave z umytého nádobí. Kromě toho, že nasadíte do akce sítko, vyzkoušejte také jiný trik, a to pravidelně 1x týdně propláchnout odpad alespoň třemi litry opravdu horké vody.

Gumový zvon. Téhle vychytávce neodzvonilo

A asi nikdy neodzvoní, protože jde o vynález, který i dnes hojně využíváme a často znamená první a efektivní pomoc pro jakoukoli výlevku. Pumpováním vytvoříme ve výlevce takový tlak, který nečistoty vytáhne – aspoň ty, které brání pořádnému odtoku.

bigstock-woman-washing-dishes-in-the-ki-127706954.jpg

kohoutek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Než přivoláte odborníka, zkuste několik triků sami!

Zvon nepomohl? Čas na rozebrání sifonu

Pokud si zvon neporadil s tím nejhorším a nezbavil vás problému, nezbývá, než rozebrat sifon. Ti manuálně zruční na to mohou jít sami. Nezapomeňte si ale už předem připravit kbelík a hadr, jakmile začnete rozebírat, bude už pozdě a celá akce může skončit i potopou.

Nevoní vám vyprané prádlo? Může za to odpad!

Alespoň ve většině případů. Jsme tak zvyklí na automatické pračky, ale jen málokoho z nás napadne pravidelně provést její údržbu. Čas od času se stane, že prádlo po vyprání pořádně zapáchá a vypadá to, jako byste ho vytáhli spíš ze žumpy než z pračky, ze společnosti pracího prášku a aviváže. I za tím může stát ucpaný odpad. Když vás tato nepříjemnost potká, zapněte prázdnou pračku na nejdelší program a na nejvyšší teplotu.

water-kitchen-black-design.jpg

granitový dřez
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dřez dostává pořádně zabrat mastnotou z nádobí i kousky potravin.

Čistit můžete i bez chemie

Chcete vyzkoušet šetrnější způsob čištění než je používání hektolitrů chemikálií? Pak nasypte do sifonu větší sáček jedlé sody, přidejte 200 ml octa a po chvilce doplňte ještě vroucí vodou. Celý proces opakujte několikrát po sobě a buďte opatrní, velký gejzír z odpadu není vyloučen.

Další možností je použití prášku do pečiva, který zalijete octem a zhruba po čtvrthodině vše zalijete vroucí vodou. Do třetice všeho „dobrého“ zkuste pár lžiček soli a následné propláchnutí vroucí vodou.

Nebuďte otroky zápachů domácnosti

Jestli vás zápach z odpadu s železnou pravidelností deptá, zatočte s ním, a pokud se vám to už dlouho nedaří, přizvěte na pomoc odborníka, který to vezme z gruntu a zbaví vás problému na delší čas. Nejprve to ale zkuste sami s našimi tipy. Třeba si ušetříte čas, nervy s dalším zápachem i peníze za profesionála!

Zdroje:

  • https://vybaveniprouklid.cz/poradna/Jak-odstranit-zapach-Odhalte-pricinu-a-najdete-res
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/zapachajici-odpady-zamerte-se-na-sifon-bud-je-suchy-nebo-v-nem-bubla.A100309_140642_rybareni_bma
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-na-zapach-z-kuchynskeho-odpadu-co-zvladnete-sami-76635
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/citron-soda-drez-zapach-30001228.html

Tak největší nepřítel je podle mne logr z kávy a pak to ostatní co je v článku uvedeno a recept se sodou, octem a horkou vodou se podle mne nehodí na plastové - novodurové odpady, vzniká mnoho tepla které dokáže poškodit špatně zajištěné trubky ve stoupačkách a jejich nedokonalé spoje - vlastní zkušenost je rozpad sifonu a spojů ve stoupačce a následné bourání a výměna, na litěných stoupačkách bez problému

Já používám podle nálady jedlou sodu,kterou nasypu á 3 lžice do dřezu a nechám chvilku působit a pak za á 10 minut naleju na to ocet a pak i ucpané potrubí je volné a zatím jsem nemusel čistit potrubí!