Jste zde

Textilní květináč: Rostlinám je v něm lépe, ale pozor na jejich zalévání

černá vana Zdroj: Shutterstock
Textilní květináče, květníky - plnohodnotná alternativa klasických Vyměňte klasické květináče z plastu či keramiky za květináče z textilu! Pěstování v nich má spoustu výhod a rostliny vám za ně budou vděčné.

8. 8. 2022

Textilní květináče nejsou mezi pěstiteli tak rozšířené jako klasické keramické květináče nebo květináče z plastu, přitom však nabízejí spoustu výhod, které ocení zejména vaše rostliny. Hodí se jak do interiéru, tak i ven, a sehnat je můžete v nejrůznějších velikostech i v mnoha barvách. Navíc jsou velmi lehké a manipulace s nimi je jednoduchá.

shutterstock_2185202743.jpg

květináče z přírodních materiálů
Zdroj: 
Shutterstock
Obliba pěstování rostlin v textilních květináčích v posledních letech stále více roste.

Zmíněné vlastnosti však zdaleka nejsou jediné výhody, které textilní květináče dokážou poskytnout. Pojďte je společně s námi poznat všechny! 

Rostlinám poskytnou optimální podmínky pro růst

Nejzásadnější výhoda pěstování rostlin v textilních květináčích spočívá v tom, že rostlinám dopřejí optimální podmínky pro růst dokonalého kořenového systému.

Tip: Pro větší rostliny doporučujeme textilní květináče se zesíleným dnem a s úchyty, které usnadní manipulaci. 

Kořeny rostlin, které jsou zasazeny v textilním květináči, mohou volně dýchat a nehromadí se na spodu květináče tak, jako tomu je u klasických květináčů.

Ba naopak! Kořenový systém rostliny je hustě rozprostřen po celém obsahu květníku, což se pozitivně podepisuje na kráse a celkové vitalitě rostliny. Díky velkému množství kořenů, rostliny získávají z půdy mnohem více živin, lépe rostou, více kvetou a prokazatelně více plodí. Navíc rostliny není potřeba tak často přesazovat

shutterstock_2153209607.jpg

interiér v přírodním stylu
Zdroj: 
Shutterstock
Zatímco u klasických květináčů se kořeny stáčejí a na dně nádoby vytváří hustý spletenec, u textilních květináčů se kořeny větví a využívají tak celou kapacitu květináče. 

Chrání před hnilobou kořenů

Rostliny v textilním květináči vyžadují častější zálivku, ale jen tak je v něm nepřelijete. Přebytečná voda si totiž vždy najde cestu ven skrz propustné stěny a dno květináče. Velmi důležité je vždy však provlhčit substrát v květináči po celé ploše! Jestliže rostlinu zalijete pouze ke stonku, většina vody proteče bez užitku. 

Dále jeho porézní povrch také zajišťuje dobrou cirkulaci vzduchu a zejména v letních měsících zabraňuje přehřátí substrátu a tím pádem i přehřívání kořenů. 

Dají se dobře skladovat

Květináče z textilu se dají snadno složit a velice dobře se skladují. Častěji je tak můžete obměňovat, neboť vám uskladněné nezaberou téměř žádné místo, nebo je můžete využít k pěstování sezónních plodin. Po použití je stačí jednoduše vyprat v pračce!

Koupě textilních květináčů vás rozhodně nezruinuje. V závislosti na kvalitě a velikosti vás jejich pořízení vyjde pouze na několik desítek až stovek korun. 

Na rozdíl od klasických květináčů mají textilní květináče kratší životnost. V závislosti na použitém materiálu, substrátu, na rostlině a na péči, kterou jim dopřejete, mohou sloužit 3 až 8 let. Pro přírodu však představují podstatně menší ekologickou zátěž. 

Zdroje:

  • https://www.growmarket.cz/a/kdy-a-proc-je-textilni-kvetinac-lepsi-nez-plastovy
  • https://www.higarden.cz/blog/pestovani-v-textilnich-kvetinacich/
  • https://www.higarden.cz/textilni/
  • https://www.grow.cz/kvetinace-textilni/