Jste zde

Pravidla pro umístění televize v bytě: Zásadní je uhlopříčka!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Okolo moderních televizí v domácnosti panuje celá řada mýtů, kterým nějakým nedopatřením stále ještě spousta lidí věří. Třeba to, že čím je televize větší, tím je lepší. Nebo že je skvělé mít ji přímo v ložnici. Vyvedeme vás z omylů!

30. 12. 2018

Věděli jste, že myšlenka na televizní přenos pochází už z roku 1843 od skotského hodináře? A hle, postupem času jsme se dopracovali až k televizím, které nejenže jsou barevné a ovládáme je na dálku, ale taky k těm, které snadno připojíme k internetu a můžeme na nich vidět takřka celý svět. Televize prostoupily naše bydlení a byty, v nichž tohle zařízení nenajdeme, jsou snad jen výjimkou. Jenže čeho je moc, toho je příliš.

Pravidla pro televizi v interiéru

Proč dávat televizi pravidla? Protože opojeni tím, že ji můžeme mít kdekoli a můžeme si vybírat z nejrůznějších druhů a typů, jsme možná zapomněli, že to není ten nejpřirozenější společník člověka.

Čím větší úhlopříčka, tím větší zážitek? Tohle bohužel neplatí. Důležitá je vzdálenost od televize. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Do ložnice? Ani náhodou!

S rozmachem televize se najednou přijímače neobjevovaly jen v obývacích pokojích, kde se schází celé rodiny, ale i v kuchyních a jídelnách nebo v ložnicích, protože co může být lepšího, než se před spaním v pohodlí postele dívat na film? Staré čínské učení Feng Shui například říká, že televize a podobné věci, které člověka rozptylují a nutí ho vykonávat nějakou mentální nebo fyzickou aktivitu, do ložnice vůbec nepatří. Kromě televize jde například o cvičební stroje.

Odborníci ve stále větší míře upozorňují na tzv. elektromagnetický smog, který se objevuje tam, kde máme elektroniku. Takový smog zůstává v místnosti i tehdy, když jsou spotřebiče vypnuté. V ložnici, kde máme odpočívat, na nás útočí v plné síle. Důsledkem působení tohoto smogu mohou být prý poruchy spánku, deprese, bolesti hlavy nebo dokonce srdeční potíže. S argumentací, že je příjemné poslouchat při usínání mluvené slovo, bychom se spokojit neměli.

Televize by nikdy neměla být na přímém slunci. Nesvědčí jí to.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Čím větší, tím lepší? Omyl!

O autech to přece taky neplatí. Velké auto potřebují rodiny s dětmi nebo někdo, kdo v něm tráví spoustu času na cestách. Naopak se nehodí všude, třeba ve městě jeho délku úplně neoceníte. Stejně tak je to s televizí. Když se začalo mluvit o úhlopříčkách, získali lidé dojem, že čím větší si pořídí, tím lépe se jim na televizi bude koukat. Ale ono ne.

Úhlopříčku televize byste si měli vybírat podle prostoru, do kterého ji umístíte, a zejména pak podle toho, z jaké vzdálenosti ji budete sledovat. Tato vzdálenost by měla být 2-3x větší než samotná uhlopříčka. Nejprve tedy zjistěte, jak daleko do televize sedíte, a potom si běžte správně vybrat. Z příliš velké úhlopříčky byste moc požitku neměli – jednak by obraz nebyl tak kvalitní, jak očekáváte, jednak by vás z toho brzy začala bolet hlava. Pozor, úhlopříčka se udává v palcích (palec = 2,54 cm)!

Tip: Vezměte v potaz také to, zda používáte televizor k prohlížení stránek na Internetu. Touto funkcí dnes disponují tzv. SMART TV, které mají v sobě zabudovaný operační systém, do kterého můžete instalovat nejrůznější aplikace. Večer si tak můžete zpříjemnit sledováním seriálů z on-line videotéky, čtením novinek či hraním her. 

Jak a kam televizi nejlépe umístit?

Moderní televize mají ohromnou výhodu v tom, jak vypadají. Rozhodně už totiž nejde o ohromné, prostorově výrazné bedny, které by zabíraly místo a překážely. Kromě toho, že je umisťujeme do určených míst v obývacích stěnách, je lze připevnit i přímo na zeď. Ty tenčí tam působí spíš jako obraz než jako cokoli jiného. Při výběru obývací stěny myslete na to, abyste neměli televizi příliš nízko, a nesledovali ji tak z nevhodného úhlu.

Televize jsou dnes vybaveny nejrůznějšími vychytávkami, stejně ale uděláte dobře, když ji zasadíte někam, kam na ni nebude po většinu dne svítit slunce. Taky by se na ní neměla odrážet okna. Samozřejmě musíte její umístění přizpůsobit hlavně tomu, odkud se na ni nejčastěji díváte.

Neřiďte se při pořizování a umisťování televize mýty, které nikdy nebyly pravdivé. Požitek ze sledování oblíbených pořadů by nebyl takový, jaký být může!

Zdravím, není pravdou, že pořízení větší úhlopříčky znamená horší obraz!(tedy pokud si pořídíte některou UHD-4K televizi- je pouze horší cenová relace, protože taková kvalitní TV bude ve vyšší cenové hladině- doporučuji přečíst si některé testy TV.

K čemu televize? Mladý člověk se snad dokáže bavit jinak, než sledovat naseriály a ve zprávách lži a polopravdy. Je mi 52 a televize je pro mne kus ukecanýho nábytku, na kterém se musí utírat prach.
Začíná jaro a venku je tak krásně. :)

Nemůžu si pomoci, ale tento článek naopak mýty vytváří a plete dohromady spoustu věcí, jak se to hodilo do krámu. Např. dle této teorie určitě vadí v ložnici i lampička nebo rádiobudík, protože kolik každého vodiče pod napětím se tvoří elektrické pole, magnetické pole jen pokud protéká proud. Poučka o tom, že se má sledovat TV ze vzdálenosti 2-3x větší než je úhlopříčka platila kdysi s SD rozlišením, tam totiž záleží na schopnosti oka rozlišit detaily. U 4K TV je situace jiná a klidně se může sledovat ze vzdálenosti 1x úhlopříčka, záleží na zdroji signálu. Tvrzení, jak je škodlivý elektromagnetický smog, jsou nepodložená a jen spekulace. Daleko větší totiž vytvářejí vysílače, mobily atd. A tvrzení "poruchy spánku, deprese, bolesti hlavy nebo dokonce srdeční potíže" je hodně troufalé.

Pokud je kvalitni zdroj obrazu, nebal bych se u UHD - 4k - 3840x2160pix klidne sedět 1x uhlopříčka. Sam sedim cca 1,5m od 55" (140cm) UHD TV, ktery pouzivam jako PC monitor. A vsechno v pohodě :-)
Bohuzel misto aby se na skvelem DVB-T2 vysilalo UHD, tak je lepsi 12 programu 576i (tj. 288p - tj. cca kvalita VHS - bezneho paskoveho videoprehravace). Samozrejme, ze idea 1 UHD program s reklamou je mene nez 12 programu s reklamou :-o

Pokud je kvalitni zdroj obrazu, nebal bych se u UHD - 4k - 3840x2160pix klidne sedět 1x uhlopříčka. Sam sedim cca 1,5m od 55" (140cm) UHD TV, ktery pouzivam jako PC monitor. A vsechno v pohodě :-)
Bohuzel misto aby se na skvelem DVB-T2 vysilalo UHD, tak je lepsi 12 programu 576i (tj. 288p - tj. cca kvalita VHS - bezneho paskoveho videoprehravace). Samozrejme, ze idea 1 UHD program s reklamou je mene nez 12 programu s reklamou :-o