Jste zde

Svilušky a mšice, třeste se! Babské rady na ně doporučují kopřivu nebo mýdlo

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pečlivě jste vybírali nové pokojovky, stromky jabloní a meruněk. Radost z nových květů anebo ovoce ale netrvala dlouho. Na mladých rostlinkách a stromcích si totiž začali pochutnávat nezvaní návštěvníci. Jak s nimi zatočit? Známe osvědčené babské rady.

15. 7. 2019

Svilušky jsou neviditelní zabijáci

Na listech rostlin anebo stromů si nejčastěji pochutnávají svilušky chmelové. Ty vysávají živiny z cévního systému listu, což se projevuje žlutými skvrnami na listech a jejich postupných usycháním. Pouhým okem nejsou viditelné. Jakmile se ale tihle zákeřáci dostatečně rozmnoží, začínají na listech vytvářet jemné pavučinky, které slouží k transportu po dalších částech rostliny.

Nutno podotknout, že za rok může mít taková sviluška klidně i patnáct generací. Důkladné prohlížení rostlin a likvidaci škůdců už v zárodku je tedy základním předpokladem úspěšné „léčby“. V boji proti sviluškám můžete použít přírodní postřiky proti roztočům, které si představíme níže, nebo přirozené nepřátele – dravé roztoče z čeledi Phytoseidae.

Mšice jsou přeborníky v rozmnožování

Mšice jsou na rozdíl od svilušek viditelné pouhým okem. Proto mohou pěstitelé na jejich výskyt rychleji zareagovat. Několik milimetrů velcí škůdci oslabují jak venkovní, tak pokojové rostliny. Pokud si jich přímo nevšimnete, určitě zaregistrujete zkroucené listy rostlin, které symbolizují přítomnost škůdců. Ačkoli rozeznáváme zhruba sto druhů mšic, jejich společným znakem je bleskové rozmnožování.

Mšice dokážou za jedno léto vyprodukovat 20 generací následovníků.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Z vajíčka se vylíhne mšice zakladatelka, která sice nemá křídla, zato ale umí naklást i bez oplození mnoho vajíček, z nichž vzniknou samičky, genetické kopie jí samé. Prakticky jde o klonování. Za jednu sezónu může vzniknout až dvacet generací! Až na jejím sklonku se začínají rodit samečci, kteří mají za cíl oplodnit zbylá vajíčka. Z nich se na jaře opět líhnou nové samice – zakladatelky.

Jak proti těmhle škůdcům bojovat?

Boj se sviluškami a mšicemi je během na dlouhou trať. Pokud ho ale začnete včas, pravděpodobně skončí úspěchem. Na našem trhu je samozřejmě k dostání celá řada chemických prostředků určených k hubení těchto škůdců. Pokud se ale chcete vyvarovat chemie, máme pro vás několik přírodních alternativ.

Cibulový odvar na svilušky

S nezvanými hosty si skvěle poradí slupky z cibule. Ty zalijte vroucí vodou a nechte alespoň tři dny louhovat. Hotový výluh přeceďte přes plátýnko nebo punčochu a přelijte do postřikovače. V postřikovači neřeďte, jednoduše odvarem postříkejte postižené rostliny a po několika dnech opakujte.

Heřmánkový odvar zahubí svilušky

Oblíbená bylinka, kterou nejčastěji používáme ke zklidnění žaludku a hojení ran, najde uplatnění také na zahradě. Připravte si větší hrnec, do kterého nasypete zhruba 5 až 6 lžic květu heřmánku. Ten zalijte litrem vroucí vody a nechte louhovat. Výluh přeceďte přes sítko nebo punčochu a poté zřeďte vodou v poměru 1:5. Následně stříkejte na rostliny každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů.

Přítomnost mšicí odhalují zkroucené listy.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mýdlový roztok svilušky udusí

Se sviluškami nemusíte bojovat jen pomocí agresivní chemie. Dost dobře se osvědčí i prostředky běžné denní potřeby. Příkladem budiž obyčejné kostkové mýdlo. To rozpusťte ve vodě a přelijte do postřikovače. Jakmile rostlinu nebo strom postříkáte, svilušky začnou rychle hynout

S řepkovým postřikem nemají mšice šanci

Řepkový postřik byste měli řešit už v předjaří. Prevence je totiž vždycky lepší, než pozdější akutní ošetření plodů hektolitry insekticidů. Postřik si vyrobíte z 5 litrů vody, 0,1 litru řepkového oleje, 10 ml jaru, 10 g sody na praní a přidat můžete i dva gramy přípravku pro hubení škůdců (není nutné, postřik je ale mnohonásobně účinnější). Vše důkladně protřepejte a postižené místo pravidelně stříkejte.

Kouření zabíjí…mšice!

V boji proti mšicím dosáhnete úspěchu také s tabákovým postřikem. Stačí rozmíchat 150 g tabáku ve třech litrech vody. Směs hodinu vařte, a poté nechte zchladit. Vychladlý postřik přeceďte přes sítko nebo punčochu a v postřikovači zřeďte vodou zhruba v poměru 1:1.

Kopřivový čaj mšicím nechutná

Účinným pomocníkem v boji proti mšicím je také kopřiva. Tu můžete přidat do salátů, uvařit si z ní čaj nebo vyrobit roztok, který mšice nesnáší. Na roztok si připravte půl kilogramu čerstvých kopřiv, které zalijete pěti litry vody a necháte louhovat 12 až 24 hodin. Čerstvým neředěným výluhem pak stříkejte rostliny napadené mšicemi.