Jste zde

Světlé versus tmavé barvy v bytě: Ovlivňují náladu i velikost místností

černý obývací pokoj Zdroj: Shutterstock
Světlá versus tmavá barva. Že se k tomu nedá říci nic nového? Ale dá! V dalším díle miniseriálu o barvách v bytě vysvětlíme, jak by se k sobě měly mít podlaha se stropem a co udělá tmavá barva s vnímáním velikosti pokoje.

19. 8. 2022

Nemusíte být extra znalec a všechna níže uvedená pravidla, budete schopný uvést do praxe. Zatímco s určováním „teploty“ barvy mohou mít někteří problém, určit to, jestli jde o světlou nebo tmavou barvu, zvládne opravdu (téměř) každý.

Stejně jako pro barvy a teplé a studené i pro barvy světlé a tmavé platí to, že díky nim vnímáme jinak velikost prostoru, jinak vnímáme vzdálenost jednotlivých předmětů od sebe, i vůči nám a jinak vnímáme také hloubku.

shutterstock_1697627026.jpg

tmavá místnost s oknem
Zdroj: 
Shutterstock
Do místnosti sice jde velkým oknem dostatek světla, ale zadní část se i tak kvůli tmavě modré na stěnách, utápí ve tmě. To je špatně!

Podlaha versus strop

Tím nejzákladnějším pravidlem, kterým by se měl člověk při barevném „ladění“ svého příbytku, řídit je to, že by nejtmavší plochou v místnosti měla být podlaha (ať už na ní leží lino, koberec, parkety, dlažba…), tím nejsvětlejším by měl být naopak strop. „Tmavost“ ostatních stěn by tedy měla být někde mezi těmito póly.

shutterstock_575394781.jpg

bílá místnost s oknem
Zdroj: 
Shutterstock
Světlé barvy působí vzdušně a dávají interiéru punc čistoty - cítíte to při pohledu na tento pokoj stejně?

Pokud toto pravidlo porušíte, pak počítejte s tím, že se v místnosti nebudete cítit zrovna příjemně. Bude na vás padat buď strop, nebo boční stěny, místnost se bude opticky zdát příliš vysoká, nebo naopak velmi, velmi nízká.

Světle barvy „zlehčují“

Převažující světlé barvy v prostoru dělají místnost vzdušnější, opticky lehčí a mnohem jednodušeji se s nimi pracuje v kombinaci se světlem (ať už umělým, nebo přirozeným). Je to prosté – na světlé ploše se hra „světlo versus stín“ rozehrává mnohem snáz, než na ploše, která je natřena tmavou barvou a na které je stín mnohem hůře vidět.

shutterstock_2006259818.jpg

tmavší místnost
Zdroj: 
Shutterstock
Tady je tmavé méně, nicméně místnost by působila mnohem větší, kdyby v ní autor použil světlejší barvy.

Světlé barvy prostor také obvykle opticky zvětšují a dávají mu „punc“ čistoty a lehkosti.

Tmavým barvám se vyhněte v dětském pokoji

Postavit interiér převážně na tmavých barvách je originální a vlastně i odvážný tah. Ono interiérů, které staví na tmavé (a to včetně tmavých zdí) moc není. Pozor ale na to, že tu záleží na každém detailu a nehodí se do každého interiéru.

Tmavé barvy totiž v interiéru často působí těžkým, na někoho možná až depresivním dojmem. Není proto příliš vhodné operovat s nimi třeba v dětském pokoji, nebo v ložnici, pokud se dlouhodobě necítíte zrovna v optimální duševní pohodě. U tmavých barev je také velmi těžké pracovat se světlem. Na rozdíl od světlých barev se totiž s tmavými barvami jen velmi těžko modeluje za pomoci stínů interiér.

shutterstock_619086566.jpg

červeno-bílý interiér
Zdroj: 
Shutterstock
Hra kontrastů světlé a tmavé barvy - ano, ale s mírou. Jako v tomto případě.

Kontrasty s mírou

Svůj interiér samozřejmě můžete postavit i na hře kontrastů. Nicméně berte v potaz to, že méně je někdy více. Čím větší kontrast zvolíte, tím nepříjemnější může být pro vaše oči. Velký kontrast mezi světlými a tmavými barvami navíc sluší spíše menším plochám a místnostem. Velký kontrast na velkých plochách spíše ruší, místo toho aby byl zajímavým prvkem interiéru.  

Zdroje:

  • http://www.homepix.cz/magazin/psychologie-barev-v-interieru-jaky-vliv-maji-na-nasi-naladu/1004580
  • https://sdeleni.idnes.cz/bydleni/tmava-nebo-svetla-poradime-vam-s-vyberem-barvy-podlahy.A200813_145306_rea-sdeleni_hradr
  • https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/padesat-odstinu-cerne-tmave-barvy-v-interieru-a-tipy-jak-je-v-byte-maximalne-vyuzit
  • https://www.living.cz/barvy-interieru-jakou-vybrat-jaky-nas-maji-vliv/