Jste zde

Stejně bakterií jako na toaletě: Úklid lednice je důležitý. Poradíme vám, jak na něj!

šuplíky v lednici s mrkví Zdroj: www.bigstockphoto.com
Lednice je rájem mnoha nebezpečných bakterií. Mají zde totiž ideální podmínky pro život! Dbejte na čistotu vaší chladničky a udržujte v ní pořádek. Předejdete tak závažným zdravotním problémům.

19. 2. 2020

Z výzkumů vyplývá, že minimálně v každé druhé lednici se ukrývá líheň nebezpečných bakterií, které mohou ohrozit lidské zdraví! Naučte se správně skladovat potraviny a s úklidem vaší chladničky nečekejte až na viditelný nepořádek a nepříjemný zápach.

Ideálně jednou za měsíc zkontrolujte všechny potraviny a umyjte ji z venku i zevnitř. Dvakrát do roka lednici odmrazte! Věděli jste, že vám odstranění velké vrstvy námrazy může ušetřit až 75 % elektrické energie a výrazně prodloužit životnost vaší chladničky?

Do mytí lednice se pusťte před velkým nákupem

Před mytím útrob vaší lednice z ní vyjměte všechny potraviny, šuplíky a poličky. Teplou vodou se saponátem nebo vodou s jedlou sodou důkladně umyjte všechny záhyby, rohy a stěny. Postupujte od shora dolů, aby vám stékající voda opět nezašpinila již umytou spodní část lednice. Na zaschlé skvrny můžete použít trochu zubní pasty, která má mírně abrazivní účinky. Po umytí lednici vydezinfikujte.

Místo škodlivé dezinfekce použijte ocet s vodou, který smícháte v poměru 1:3. Zcela neškodnou cestou se tak zbavíte veškerých bakterií a plísní.

Pozor! Některé části lednice obsahují stejné množství bakterií jako toaleta. Chraňte vaše zdraví důkladným a pravidelným úklidem chladničky. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nakonec nezapomeňte lednici vytřít zcela do sucha. Zabráníte tak vzniku nové námrazy.

V těsnění a boxech na zeleninu a ovoce se ukrývá nejvíce mikrobů

Při mytí myslete i na těsnění a zásuvky na zeleninu a ovoce, kde je koncentrace bakterií největší. Těsnění vysajte, umyjte silnějším roztokem octa a vody a na závěr jej natřete vazelínou nebo olejem, aby zůstalo pružné a nezačalo praskat.

Přihrádky na zeleninu a ovoce, stejně jako všechny poličky a šuplíky, umyjte horkou mýdlovou vodou a vydezinfikujte.

Nepříjemný zápach je problémem mnoha ledniček. Předejít mu však můžete surovinami, které pohlcují zápach. Vyzkoušejte jedlou sodu, mletou kávu nebo vanilkový cukr. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zbavte se nepříjemného zápachu

Při generálním úklidu nezapomeňte ani na odtokový kanálek, který je obvykle zdrojem nepříjemného zápachu. Pomoci by vám mohl speciální kartáček, který výrobci dodávají v příslušenství, nebo pletací jehlice či kartáček na zuby.

Snižte spotřebu elektrické energie!

Při čištění lednice z vnějšku ji nestačí jen otřít. Důkladnou péči byste měli věnovat také kondenzátoru a chladícím žebrům, který vám díky vysoké vrstvě prachu mohou nevýšit spotřebu elektrické energie. Čas od času je proto vysajte vysavačem s kartáčovým nástavcem nebo je otřete vlhkým hadrem. Lednici ale před vysáváním nezapomeňte vypojit ze zásuvky!