Jste zde

Snědek ocasatý je nenápadná pokojovka. S účinky většími než aloe vera!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Některé babičky tvrdí, že jeho účinek je silnější než účinek aloe vera. Jiné naopak ani neví, jaké bohatství si doma v květináči pěstují. Poznejte s námi snědek ocasatý! Pokojovou rostlinu, která nejen že krásně vypadá, ale i léčí.

14. 3. 2019

Domovem snědku ocasatého je oblast jižní Afriky. Listy, jejichž šťáva je léčivá, mohou dorůst až jednoho metru. Květ, který se objeví během května až srpna, má podobu klasu složeného z několika desítek menších kvítků a sladce voní. Našim babičkám a prababičkám je rostlina velmi známá. Často je ale mylně zaměňována s jinou pokojovou rostlinou.

Vhodný pro nešiky v kuchyni

Léčivé látky snědku ocasatého se ukrývají v listech. Jejich naklepáním uvolníte šťávu, která je výborným lékem na záděry, zadřené třísky, spáleniny, řezné či hnisavé rány a na rány, které se dlouho nehojí. Pravidelné obklady vás také zbaví křečových žil, bolavých kloubů, otoků kolen a kotníků. Povařením listů s cukrem a vodou získáte sirup, který je ideálním lékem při chřipce a nachlazení.

Při dobré péči vám snědek ocasatý krásně vykvete. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pěstování zvládne i opravdový antitalent

Také patříte k těm, kteří si na zálivku vzpomenou, až když se rostlina plazí žízní po podlaze? Pak právě pro vás může být snědek ocasatý tou pravou volbou. Na pravidelnou zálivku si totiž vůbec nepotrpí. Ba naopak. Při dostatku vody trpí a přelití může být příčinou jeho rychlého úhynu.

Rostlině dopřejte dostatek světla. Skvělým stanovištěm je například okno orientované na jih, kde vám bez následků přežije letní horka i přímé slunce. Pokud má rostlina málo světla, trpí a táhne se za světlem. V létě snědku dopřejte letnění. Velký pozor však na první mrazíky.

Se substrátem si příliš hlavu lámat nemusíte. Rostlině vyhovuje i substrát chudší na živiny. Mnohem důležitější je, aby byl substrát dobře propustný. Ideální volbou může být substrát pro kaktusy smíchaný s rašelinou.

Cibule snědku ocasatého je velmi citlivá na přelití. Pokud budete květinu hodně zalévat, hrozí, že vám cibule brzy uhnije. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Dopřejte snědku zimní spánek

Během září a října je potřeba rostlinu začít postupně zvykat na přicházející zimu. Snižte zálivku a rostlinu přeneste do chladnější místnosti. Ideálně do teploty mezi 2-4 stupni Celsia. Když snědku opadnou listy a zatáhne se do cibule, přestaňte ho zalévat. Zálivku opět obnovte až na jaře.

Pozor na záměnu!

Snědek ocasatý je často mylně zaměňován s rostlinou, které se lidově říká mořská cibule. Jsou si totiž neuvěřitelně podobné! Při jejich záměně však hrozí velké nepříjemnosti. Rozhodnete-li se proto snědek využít k léčivým účelům, ujistěte se, že váš okenní parapet zdobí právě tato rostlina.

Nejjistějším poznávacím znakem je vzhled obou rostlin, zejména barva a tvar cibule. Zatímco cibule snědku je lesklá, zelená a dosahuje maximálně 10 centimetrů, cibule druhé rostliny může dorůst obřích rozměrů.

Další podstatný rozdíl mezi rostlinami je i v umístění léčivých látek. U snědku ocasatého jsou léčivé látky umístěny v listech. Mořská cibule má tyto látky umístěny v samotné cibuli. Jsou však natolik silné, že velmi snadno může dojít k předávkování, ovlivnění srdeční činnosti a v některých případech může dojít dokonce i k zástavě srdce.