Jste zde

Škvoři: Zapomeňte na pověry o prokousnutých bubíncích. Na zahradě jsou k nezaplacení

škvor na listu Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nevěřte všemu, co se říká, a hýčkejte si na zahradě škvory! Pomáhají při likvidaci nejrůznějších zahradních škůdců a rozhodně nelezou do ucha.

3. 3. 2021

Škvor, také lidově známý jako uchavec, ucholář, ucholák nebo ušák, patří mezi užitečný zahradní hmyz. Ovšem pozor! Při přemnožení může škodit a být tak spíše ke škodě než k užitku. Pojďte s námi poznat obávaného zástupce hmyzí říše, který si díky pověrám neprávem vysloužil antipatie mnoha z nás. 

bigstock-earwig-insect-background-com-248353336.jpg

škvor pod kameny
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Škvoři za potravou vyráží zejména v noci, přes den se ukrývají pod kameny, v květináči, ve zdivu, pod tlejícím dřevem i v listí. 

Nevěřte všemu, co se o škvorech říká!

Obáváte se, že vám do ucha vleze škvor? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Podle lékařů a entomologů nepředstavuje škvor pro člověka žádné riziko. Případné kousnutí od škvora nebolí a do ucha rozhodně nelezou - tedy ne záměrně! Pověra, podle které škvor vleze do ucha, přeštípe klíšťky bubínek a naklade v mozku vajíčka, není pravdivá. 

Škvoři jako přirození predátoři mšic

Škvoři patří mezi všežravý hmyz a na zahradě jsou velmi užiteční! V přiměřeném množství jsou skvělými spojenci v boji s nejrůznějšímu zahradními škůdci. S velkou chutí si pochutnají na larvách i vajíčkách nejrůznějšího hmyzu, na roztočích a zejména pak na mšicích, které jsou schopny během krátké chvíle napáchat obrovské škody na vaší úrodě. Hýčkat si pár desítek škvorů na zahradě se proto vyplatí! 

bigstock-adult-shore-earwig-396236390.jpg

škvor v detailu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Věděli jste, že jeden škvor dokáže zlikvidovat až 140 mšic během jedné noci? 

Postavte škvorům hotel nebo je přemístěte

Pokud chcete škvory na své zahradě udržet a další přilákat, aby vám pomohli s likvidací škůdců, postavte jim skrýš, která jim poskytne klid a bezpečí. Jak na ni se dočtete v našem článku: Hmyzí hotel: Vyrobte si ho na zahrádku. Ze starého květináče, mechu a dřeva.

V případě, že chcete výskyt škvorů pouze zmínit, postavte jim do cesty past a přemístěte je na místo, kde budou potřeba. Respektive na místo, kde budou moci hodovat na mšicích, nikoliv na květech vašich okrasných rostlin, na mladých výhoncích nebo na rašících pupenech. 

Jak na ekologickou past na škvory

Využití ekologické pasti na škvory je doslova geniální. Na místo toho, abyste škvory hubili nešetrnými chemickými prostředky, je jednoduše spolu s pastí přenesete na místo, kde jsou potřeba.

A jak na ni?

Starý keramický květináč naplňte vlhkým mechem, senem, slámou, dřevitou vatou, vlhkým papírem nebo hadrem. Výplň zajistěte pletivem a květináč otočte dnem vzhůru. Spodní drenážní otvor, který je nyní nahoře, ucpěte. Past zavěste na strom tak, aby se dotýkala větví, nebo ji navlékněte na tyč. Za pár dní můžete v pasti pozorovat první škvory, kteří se budou v noci vydávat na lov mšic. 

bigstock-macro-of-common-earwig-forfic-389202181.jpg

škvor na zemi
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Ekologickou past na škvory umístěte do blízkosti rostlin, které jsou napadeny mšicemi. Škvoři, jejich přirození predátoři, se o ně rychle postarají.
 

Když se škvoři postarají o všechny mšice a začnou páchat škody na vaší úrodě, jednoduše past sundejte a opatrně ji přeneste na jiné místo.