Jste zde

Zázrak jménem rakytník: Citroník severu, který vás ochrání před nemocemi

čaj z rakytníku Zdroj: Bigstockphoto
Už jedna kulička rakytníku prý dokáže pokrýt denní dávku vitamínu C. Rakytník kromě toho pomáhá při zažívacích potížích, dně, nachlazení, bolestech hlavy... A navíc je tenhle přírodní zázrak snadné pěstovat. Mrkněte, jak na to!

7. 9. 2023

Rakytník řešetlákový, jinak také sibiřský zázrak a citroník severu, je okrasný keř či strom dorůstající výšky maximálně tří metrů. Populárním se v poslední době stal díky svým blahodárným účinkům na lidský organismus. 

Zázračná rostlina 

Rakytník je považován za rostlinu budoucnosti. A není se čemu divit. Jeho plody a listy totiž obsahují velké množství tělu prospěšných látek. Vedle vitamínů A, B, D, E, F, K, P obsahují i beta karoten, kyselinu listovou, železo, mangan či jiné minerální látky. Plody rakytníku jsou také vydatným zdrojem vitamínu C

bigstock-146457038.jpg

plody rakytníku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věděli jste, že jedna kulička rakytníku prý dokáže nahradit denní dávku vitamínu C?

Zajímavostí také je, že velké množství vitamínu C se zachová, i když plody rakytníku zamrazíte, tepelně zpracuje či usušíte. Bohužel toto však neplatí i pro ostatní tělu prospěšné látky, které jsou v plodech obsaženy. Proto doporučujeme konzumovat rakytník nejlépe čerstvý. Konzumujte jej však s mírou! Větší množství plodů může u citlivějších jedinců vyvolat zažívací potíže. 

Pravý ochránce zdraví

Rakytník vám pomůže ulevit od zažívacích problémů, chřipky, angíny, bolesti hlavy i nachlazení. Zmírňuje kašel a zvyšuje obranyschopnost. Pozitivně působí na játra, slinivku a ledviny. Pomáhá léčit revma a dnu. Průzkumy navíc ukázaly, že jeho pravidelná konzumace chrání tělo před rakovinou a blahodárně působí na kardiovaskulární systém. Vyhledáván je také kvůli svým antidepresivním účinkům a pozitivnímu účinku na paměť a myšlení. 

bigstock-orange-sea-buckthorn-with-gre-102255305.jpg

sklizeň rakytníku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rakytník se velmi rychle rozmnožuje. Při výsadbě mu proto vyberte takové místo, kde vám později nebude překážet.

Své využití rakytník našel i v kosmetickém průmyslu. Rakytníkový olej zabraňuje stárnutí pokožky a léčí akné. Odvar z listů vám zase může pomoci při padání vlasů a zlepšení jejich kvality. 

Pěstování rakytníku se nemusíte obávat

Rakytník je dvoudomá rostlina. Při jeho výsadbě je tedy nutné sázet samčí a samičí rostliny pospolu. Jedna rostlina bez druhé prostě neplodí! Rozpoznat však samčí a samičí rostlinu se obvykle daří až na tříletých rostlinách podle pupenů. 

Pěstování rakytníku na zahrádce se nemusíte obávat. Starat se o něj totiž není nikterak náročné. Dařit se mu bude nejlépe na slunném stanovišti v lehčí dobře propustné půdě. Stín a trvale vlhké stanoviště mu nesvědčí.  Obávat se nemusíte mrazu ani veder. Rakytník je poměrně odolnou rostlinou a naše klima zvládá většinou bez problémů. Nicméně v době extrémních a dlouhodobých veder je dobré rostlinu zalévat. 

bigstock-harvesting-crops-4053261.jpg

sklizeň rakytníku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nejlepší doba pro sklizeň plodů rakytníku je konec srpna a začátek září. Plody jsou tvrdší a lépe se sbírají.

Plody sklízejte včas!

Nejlepší doba pro sklizeň plodů rakytníku je konec srpna a začátek září. Plody jsou nejen tvrdší, tudíž se vám budou lépe sbírat, ale mají v sobě i vyšší obsah blahodárných látek než plody, které jsou přezrálé. Při jejich sběru se však obrňte velkou dávkou trpělivosti. Rakytník je velmi trnitý, škrábance na rukou vás neminou.

Nasbírané plody rakytníku můžete usušit, zamrazit, zavařit ve skleničkách jako kompot či naložit do alkoholu. Skvěle chutnají i marmelády, limonády a sirupy. Nazmar však nemusí přijít kůra ani listy, které se náramně hodí na přípravu čajové směsi. 

Zdroje:

  • https://www.lekarna.cz/clanek/rakytnik-rostlina-budoucnosti/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakytn%C3%ADk_%C5%99e%C5%A1etl%C3%A1kov%C3%BD
  • https://www.topvet.cz/herbar/rakytnik
  • https://www.terezia.eu/rakytnik-resetlakovy/