Jste zde

Shiitake: Populární a chutnou houbu vypěstujete i doma

shiitake Zdroj: Bigstockphoto
Poznejte s námi exotickou a chuťově výraznou houbu shiitake. Symbol zdraví a dlouhověkosti, který si můžete velmi snadno vypěstovat i v domácích podmínkách.

6. 4. 2021

Shiitake, česky houževnatec jedlý, je jedlá dřevokazná houba původem z Asie, která se pyšní nejen skvělou chutí, ale i mnoha léčivými vlivy na lidské zdraví. Kromě toho, že je skvělou prevencí mnoha civilizačních onemocnění, slouží i jako účinný podpůrný prostředek při léčbě mnoha nemocí. Pojďte s námi poznat poklad tradiční čínské medicíny

bigstock-bowl-of-fresh-whole-shitake-mu-290725780.jpg

shitake kloboučky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Shiitake je exotická houba, která v našich lesích neroste. Houbě vyhovuje zejména vlhké a teplé klima jihovýchodní Asie. 

Královna mezi houbami

Shiitake obsahuje řadu prospěšných látek, které mají pozitivní vliv na celý organismus. Posiluje imunitu, chrání srdce, podporuje činnost žlučníku, jater i slinivky a působí proti infekcím, virům a plísním. Snižuje hladinu cholesterolu i vysoký krevní tlak a pomáhá předcházet tvorbě žlučových kamenů i žaludečních vředů.

Má silné protisklerotické účinky a je skvělá při redukční dietě. Zasytí, tělo obohatí o spoustu cenných látek a neztloustnete po ní. 

bigstock-delicious-shiitake-mushrooms-w-382571897.jpg

shitake na prkénku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Shiitake má hnědý klobouk s průměrem 5-12 centimetrů a tradičně se pěstuje v Japonsku, Číně a Koreji na stromech, které jsou podobné našim bukům. 

Oblíbená kulinářská surovina

Shiitake je po žampionech druhou nejvíce pěstovanou houbou a tvoří až 25 % celkové roční produkce veškerých hub. Oblíbená je zejména v čínské a orientální kuchyni, ale její popularita strmě roste i v Severní Americe a západní Evropě.

I přesto, že je shiitake charakteristická výrazným aroma a nasládlou kořeněná chutí, můžete s ní zacházet jako s kteroukoliv jinou houbou a upravit ji na všechny způsoby. Můžete ji dusit, smažit, zapékat i grilovat nebo ji můžete zmrazit i usušit a využít ji tak k přípravě skvělého pokrmu mnohem později. Vždy však pamatujte na to, že usušené houby shiitake je nutné před zpracováním minimálně na jednu hodinu namočit do teplé vody

Tip: Nálev, který vám vznikne máčením sušených hub shiitake, nevylévejte. Jistě skvěle poslouží pro podlévání masa nebo jako základ pro polévku. 

V kuchyni má shiitake velmi široké využití. Přidat ji můžete téměř kamkoliv, kam se hodí klasické houby, jako například žampiony nebo hříbky. Připravit z ní můžete houbové řízky, klasickou smaženici i klasickou houbovou omáčku nebo ji můžete přidat do bramboračky, rizota i těstovin. 

V českých lesích na ni nenarazíte 

Shiitake můžete koupit jak v čerstvém, tak sušeném stavu v každém větším obchodním řetězci, asijském obchůdku, bylinkářství nebo ve zdravé výživě. Pro její léčivé účinky ji však můžete zakoupit i v lékárnách ve formě kapslí.

Domácí pěstování shiitake se těší stále větší oblibě 

Ačkoliv se jedná o exotickou houbu, která v našich lesích neroste, velmi jednoduše si ji můžete vypěstovat i v domácích podmínkách. Její pěstování je možné po celý rok

Způsobů pěstování shiitake je více. Pěstovat ji můžete na dřevě listnatých stromů nebo ve speciálním substrátu na bázi pilin z listnaných stromů. Naprosto nejjednodušší možností je však koupě kompletní sadby v pytli, tj. substrátu s podhoubím.

bigstock-fresh-shiitake-mushrooms-raw-359601658.jpg

shitake na plátky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Shiitake posiluje celkovou obranyschopnost organismu a pomáhá i při léčbě rakoviny. 

Vaší jedinou starostí při pěstování shiitake v pytli je zajištění optimální teploty, dostatku světla, nikoliv však přímého slunečního záření, a zajištění až 90% vzdušné vlhkosti, které můžete velmi snadno docílit tím, že blok umístíte do skleněné nádoby, např. do terária nebo akvária. 

Z první úrody plodnic se pak můžete těšit už za týden.