Jste zde

Osvědčený bojovník proti nachlazení: Rýmovník je skvělý i jako koření

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Stala se vaším společníkem v těchto chmurných měsících rýma? Tuny kapesníků, hromady léků a teplá peřina se stali vašimi nejlepšími přáteli? Snažíte se sebevíc, aby už odešla, a ona ne a ne? Vyzkoušejte léčivé účinky rýmovníku! Zatočí nejen s rýmou.

14. 11. 2019

Rýmovník je pokojová rostlina z čeledi hluchavkovitých. Jeho využití v domácnosti je velmi všestranné. Díky svému eukalyptovému aroma odpuzuje komáry, mouchy či jiný hmyz. V kuchyni jej zase využijete při dochucování jehněčího, hovězího či zvěřiny. 

A v neposlední řadě funguje i jako skvělý lék. Je dokázáno, že v místnosti, do které jej umístíte, se lépe dýchá. Což jistě ocení zejména astmatici.

Než se rozběhnete do nejbližší lékárny, dejte šanci přírodě! 

Už z jednoho lístečku rýmovníku si vyrobíte zázračný elixír. Stačí ho jen zalít horkou vodou a nechat vyluhovat. Snadno se tak s jeho pomocí zbavíte rýmy, horečky, bolesti hlavy i průjmu. Máte vysoký tlak, zvýšenou hladinu cholesterolu, trpíte zadržováním vody v těle nebo máte ledvinové či žlučové kameny? I s tímto vám rýmovník pomůže. 

Když se rýmovníku daří, roste doslova před očima. Je dobré hned od začátku uštipovat nové lístky, aby nerostl do výšky, ale naopak košatěl.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Výluh z lístků funguje i jako skvělá desinfekce. Budete-li výluhem potírat drobné ranky či popáleniny, urychlíte jejich hojení.

Léčivé účinky rýmovníku nemusíte čerpat jen z jeho odvaru. Bohatě postačí i rozžvýkat jeden lístek nebo promnout lístky v dlani. Z listů se uvolní vonné silice, které pak můžete inhalovat. 

Tip: Vyrobte si doma vlastní sirup z rýmovníku. Zhruba 30 lístků a jeden na plátky nakrájený citron zalijte vroucí vodou. Druhý den směs přeceďte přes jemné sítko, přiveďte k varu a postupně přidejte zhruba 1kg cukru krupice. Vařte na mírném ohni do zhoustnutí. Proces se ze začátku může zdát nekonečný, ale nemějte obavy, po nějaké době začne sirup houstnout. 

Nenáročný léčitel

Pěstovat doma rýmovník zvládne i naprostý začátečník. Zahubit ho dokáže jen opravdový pěstitelský antitalent. Dopřejte mu teplé a slunné místo, nejlépe okenní parapet. Pozor však na průvan a zimu! To, že se mu daří, vám dá najevo rychlým růstem. A naopak, je-li něco v nepořádku, první známkou je žloutnutí listů. Se zálivkou šetřete, má raději sušší půdu.

Vhodný do každé místnosti

Až poznáte zázračné účinky rýmovníku, jistě vám nebude stačit jen jeden. Rýmovník si doma rozmnožíte snadno sami. Ideálním obdobím pro rozmnožování je jaro či léto. K rozmnožení vám postačí jen ustřihnutá větvička. Tu nechte ve vodě pustit kořeny a pak zasaďte. 

Je však dobré myslet na to, že i takhle malá rostlinka se bude mít od počátku čile k světu, proto ji hned umístěte do většího květináče. 

Kde jej sehnat? 

Zima není ideálním počasím pro žádnou rostlinu. Bohužel ani rýmovník není výjimkou. Sehnat ho nyní je tak dost náročné. Větší šanci budete mít s blížícím se jarem. Často jej nabízejí pěstitelé na různých výstavách, zahradnická centra a obchodní domy. 

Dobrý den ,rýmovnik je skvělá věc , mám doma bylinku a sem moc spokojená.A hlavně nemusim kupovat drahe nosni kapky.

Rýmovník PLECTRANTHUS z Afriky jinak řečený mexický, řecký eukalipt ,kubánske oregano ,moud a nebo molice.Mužete si vybrat ,tato bylinka má 350 druhu. Používám ji voda citron a pár lístku rýmovniku. Mila

Takto stačí? :-) Rýmovník (Plectranthus amboinicus) známý také pod názvem Mexický eukalyptus nebo třeba Kubánské oregano