Jste zde

Hit posledních měsíců: Řasokoule. Pomáhá od stresu a můžete se s ní mazlit

řasokoule v kulatém akváriu Zdroj: rasokoule.eu
Řasokoule je ideální domácí mazlíček. Nemusí se krmit a nevyžaduje žádnou extra péči. Pojďte s námi poznat hit posledních měsíců. Vodního skřítka, který potřebuje čas od času jen trochu pomazlit.

16. 1. 2020

Řasokoule je druh zelené řasy, který se přirozeně vyskytuje v horských jezerech na Islandu, ve Skotsku, v Rakousku a na ostrově Hokkaidó v Japonsku. Má charakteristický kulatý tvar, který v přirozeném prostředí získává válením po dně jezera. Roste velmi pomalu a živí se fotosyntézou. Pěstovat ji však můžete i doma v akváriu. Její dekorativní vzhled vám učaruje.

Při správné péči vydrží i desítky let

Řasokoule je nenáročná rostlina, jejíž pěstování zvládne i naprostý pěstitelský antitalent. Nedá se přelít, netrpí nedostatkem živin a neumře vám suchem. Bez vody vydrží i několik dní. Aby si však zachovala svůj kulatý tvar je nutné ji občas pootočit nebo ji poválet v dlaních pod slabým proudem studené vody.

Kulatý tvar a příjemný povrch činí z řasokoule skvělou antistresovou pomůcku. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jezerní kouli můžete pěstovat v akvárku spolu s rybičkami, v zahradním jezírku i samostatně v jakékoliv designové nádobě. Miluje studenou vodu a nejlépe jí bude na světlém stanovišti bez přímého slunečního záření.

Ideální vodou pro řasokouli je voda z přírodního jezírka nebo potoka. Nahradit ji však můžete i převařenou kohoutkovou vodou.

Největší řasokoule naleznete v Japonsku, kde jsou jezerní koule chráněny a označovány za přírodní bohatství. Ty největší dorůstají velikosti až 30 cm. Zdroj: rasokoule.eu

Tip: Sháníte netradiční dárek pro své příbuzné? Kupte jim řasokouli. Naaranžovaná v zajímavé nádobě s miniaturními dekoracemi může být krásnou dekorací do interiéru.

Vodu ve velkém akváriu vyměňujte minimálně jednou za 14 dní. Vodu v menší nádobce vyměňujte častěji. Rychleji se zde ohřeje a tím pádem i zkazí. V letních měsících můžete k řasokouli přidat i kostku ledu, která vodu alespoň trochu zchladí, nebo nádobu i s řasokoulí umístit na chvíli do ledničky.

Pozor na změnu barvy!

Řasokouli nikdy nenechávejte nad topením nebo na přímém slunci. Sluneční paprsky mohou řasokouli popálit a způsobit jí hnědé skvrny. Změna barvy je také důkazem nedostatečně studené vody uvnitř nádoby.

V případě, že vaše řasokoule onemocní dopřejte ji regenerační lázeň. Kouli properte pod slabým proudem studené vody a nádobu vymyjte.

Řasokoule roste velmi pomalu. Během jednoho roku vám vyroste pouze o 0,5 centimetru. Pokud se vám řasokoule rozpadne, do požadovaného tvaru doroste až za několik let. Zdroj: rasokoule.eu

Domů si řasokouli můžete zakoupit ve specializovaných e-shopech. K dostání je hned v několika velikostech. Za ty nejmenší o velikosti 5 centimetrů zaplatíte zhruba 100 korun.