Jste zde

Rady a tipy pro výběr správného osvětlení (nejen) na zahradu

Zdroj: www.hornbach.cz
Plánujete výběr venkovního osvětlení? V tomto článku vám prozradíme, jaké termíny byste před samotným nákupem měli znát.

19. 9. 2018

Pojďte s námi nahlédnout do světa zkratek, které lemují cestu k dokonalému venkovnímu osvětlení.

1.Vítejte ve světě svítidel

CRI neboli Color Rendering Index lze přeložit jako index podání barev. CRI hodnotí to, jak je umělé světlo věrohodné v porovnání s realitou. Tedy s denním světlem. Tato škála se pohybuje na stupnice od 0 do 100. Platí zde přímá úměra, že čím je CRI vyšší, tím se světlo více podobá pestrému dennímu světlu.

Říkáte si, co se asi tak skrývá pod zkratkou IP? Anglický výraz Ingress Protection neboli krytí. Za písmeny IP vždy naleznete nějaké číslo, které vám jasně říká, kam se dané svítidlo hodí. Lustry, stropní svítidla a další interiérová světla mají IP20 až IP43. U venkovních svítidel hledejte IP44 a vyšší. Světlo s IP68 vám poslouží při nočním plavání přímo v bazénu.

Počet wattů vám prozradí, jaké množství energie vaše nové světlo spotřebuje. Problém je v tom, že se v této informaci skrývají dva výkony – světelný a tepelný. Abyste vyčíslili spotřebu energie přesněji, zapátrejte po zkratce lm (lumen). Co to znamená? Intenzitu osvětlení. Pak už jen stačí, abyste lm vydělili celkovým příkonem ve wattech a rázem víte, kolik wattů ze svítidla skutečně získáte. Platí zde další jednoduchá rovnice, že čím vyšší číslo vám vyjde, tím méně peněz za svícení utratíte.

2. Promyslete si, jaké venkovní osvětlení si vaše zahrada žádá

Představujte si, jak vypadají vaše všední i nevšední dny. Například ty, kdy k vám přijdou přátelé a sedíte na zahradě do pozdních hodin. Zaznamenejte si všechna místa, která potřebujete osvětlit. Na vašem seznamu se může objevit příjezdová cesta do garáže, altánek, terasa, vchod do domu, cestičky.

3. Inspirujte se

Vaše fantazie není to jediné, co vám s výběrem venkovního osvětlení pomůže. Zapátrejte také na internetu, v katalozích nebo u známých. Možná právě na některém z těchto míst objevíte možnost osvětlení, která by vás ani v těch nejdivočejších snech nenapadla. Různé venkovní lampy, nájezdová svítidla do země, sloupkové osvětlení, reflektory a další.

Zdroj: www.hornbach.cz

4. Myslete na praktičnost

Také vás neuvěřitelně štvou okamžiky, kdy se snažíte v úplné tmě trefit klíčem do zámku? Máme pro vás několik možností, jak těmto situacím předejdete.

Pohybová čidla jsou součástí mnoha nástěnných i závěsných svítidel, která najdete v našem e-shopu. Pohybové čidlo také využijete, když přijíždíte do garáže nebo se chcete přemístit na terasu. Tato svítidla ve většině případů disponují LED světelným zdrojem, a tím pádem vás účet za elektřinu nezaskočí. Mimo jiné se jedná také o výborný bezpečnostní prvek.

Další možnost, jak si trochu usnadníte život, se nazývá soumrakový senzor. Všichni nosíme v kapsách chytré telefony, tak proč bychom i našim zahradám nedopřáli chytré osvětlení. Svítidla se soumrakovým senzorem se zapnou přesně ve chvíli, kdy je potřebujeme – při stmívání.

Velmi levná a úsporná varianta, jak osvětlit zahradu, je solární osvětlení. Můžete sáhnout po zapichovacích sloupcích, nástěnném osvětlení nebo třeba po LED páscích. Jen mějte na paměti, že vám tento typ osvětlení poslouží pouze do doby, než se vybije baterie, která se během dne nabíjela. Vy tuto dobu bohužel neovlivníte.

V neposlední řadě rozhoduje také estetická stránka věci. Vaše nová zahradní svítidla se vám musí jednoduše líbit. Měla by bez problému zapadnout k ostatním doplňkům. Přejeme vám krásně prosvětlené večery na vašich zahradách a pokud budete potřebovat načerpat další informace, tipy a inspiraci, tak čtěte HORNBACH blog.