Jste zde

První pomoc pro alergiky: Poradíme, jak z domova vytvořit pro pyly nedobytnou pevnost

Mopsík a z alergie kýchající žena Zdroj: Bigstockphoto
Jaro je krásné roční období. Všechno v rozpuku a po bílé nebo šedé zimě a šeru jsou ve hře zase barvy. Všude to voní kvetoucími nádherami, není tak vlhko… A to je pro spoustu alergiků problém. Jak se bránit kýchání a slzení aspoň doma?

8. 5. 2023

Výčet alergenů samozřejmě pyly a prachem nekončí. Je jich mnohem víc. Proto vám v následujících řádcích poradíme, jak se co nejúčinněji zbavit těch, které alergiky trápí nejčastěji. Protože aspoň doma si váš imunitní systém může dát pohov, že ano?

Víte, že za posledních 20 let se počet alergiků zdvojnásobil? Alespoň těch, kteří si nezvládají sami poradit s pyly a roztoči. Závratný součet činí 2,5 miliónu alergiků jen v Česku. Někteří přitom opravdu trpí, i když stráví venku hodinu denně. Dozvuky pohybu mezi alergeny totiž nejsou nijak příjemné. Jak to zařídit, aby aspoň doma byl klid?

Čistička vzduchu jako spása číslo jedna

To, co nejspíš každý alergik ocení, jsou čističky vzduchu. Ne že by se díky nim nemuselo uklízet, zametat, vysávat nebo utírat prach. Poradí si však s pyly, které do bytu nalétají oknem při větrání, dveřmi při jejich otevření nebo jednoduše s každým vašim pohybem v oblečení, ve kterém jste byli venku.

bigstock-200439862_1.jpg

dítě s plyšovou hračkou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud je váš potomek alergik, na absolutní minimum omezte jeho kontakt s plyšovými hračkami.

Tenhle šikovný vynález obzvlášť potěší každého, koho sice dráždí přítomnost domácích mazlíčků, ale nedokáže se jich vzdát. I psí a kočičí chlupy a alergeny snadno podlehnou aktivitě čističky vzduchu. Když ji vybereme správně.

S nejjemnějším prachem si poradí lepší vysavač

Alergie může vyjít draho, a nemyslíme tím jen všechny ty prášky, spreje do nosu a kapky do očí. Pokud chcete doma pocítit aspoň trochu znatelnou úlevu oproti venku, měli byste zainvestovat do lepšího vysavače, ideálně s HEPA filtrem, který nedovolí, aby se miniaturní částečky prachu vracely z přístroje zase do vzduchu.

Na plísně s parním čističem

Kdo jednou likvidoval špínu a plísně parním čističem, už na něj nikdy nedá dopustit. Zničí i 100 % bakterií, a to nejen ve spárách, u oken nebo na jakýchkoli plochách, ale i na kobercích, matracích nebo klasických čalouněních.

Roztoči se umí dobře bránit

S roztoči to vůbec není jednoduché a nejtěžší je to s nimi pravděpodobně v ložnici, kde spánkem strávíme i třetinu života. V jednom lůžku se údajně vyskytují i 2 milióny roztočů, což je děsivé číslo.

Díky neustálému přísunu potravy, kterou jsou lupy a jiné odumřelé částečky kůže, se mají v postelích přímo báječně. A peřinami a polštáři s dutým vláknem problém nevyřešíme.

bigstock-woman-meditating-sitting-on-c-229045312.jpg

žena meditující na podlaze
Zdroj: 
Bigstockphoto
Alespoň 1krát týdně vyluxujte, povlečení meňte alespoň jednou za dva měsíce a perte minimálně na 60 stupňů.

Lůžkoviny perte aspoň 1krát za 2 měsíce a vždy na 60 °C – tuto teplotu při tom udržujte minimálně 30 minut. Další možností je pořízení speciálních povlaků, které chrání matraci, polštáře i peřiny před roztoči. Jednotlivé mezery mezi vlákny těchto povlaků jsou tak malé, že jimi ani roztoč neprojde. I to ale znamená jistou investici – sada na jednolůžko vychází asi na 5 000 Kč.

Pár dobrých rad do domácnosti alergika

Máme pro vás ještě několik rad, které vám mohou zpříjemnit pobyt doma, a to i během intenzivního působení alergenů kolem. Kromě výše zmíněných způsobů boje proti nim můžete vyzkoušet i následující:

  • Oblečení, ve kterém chodíte venku, při příchodu sundejte a nechte ho například v předsíni nebo v šatně. Ideálně ho zavřete do skříně. Rozhodně si ho neberte do obývacího pokoje nebo do ložnice.
  • Při posledním příchodu zvenku se hned osprchujte a alespoň si opláchněte vlasy.
  • Větrejte jen brzy ráno nebo během noci, kdy je koncentrace pylů a prachu nejnižší. Rozhodně nevětrejte během odpoledne.
  • Na okna můžete pořídit speciální sítě, které nepropustí dovnitř téměř 90 % pylů.
  • Při výskytu plísní zvažte odvlhčovač vzduchu.
  • Při suchém vzduchu v domácnosti naopak vsaďte na jeho zvlhčování.
  • Omezte doma záclony, koberce a těžké závěsy.
  • Nábytek čistěte vlhkým hadrem, abyste zbytečně nevířili prach ve vzduchu.
  • Uklízejte pravidelně. Vysávejte minimálně 1krát týdně. Rovnou utřete prach.
  • Alergické děti ani neseznamujte s plyšáky.
  • Pokud to dokážete, nepouštějte si zvíře do obývacího pokoje, dětského pokoje, kuchyně a ložnice. No, my bychom to nedokázali…

Život s alergií není med, ale zvládnete ho!

Rýmou a pálícíma očima to nekončí. Dušnost, svědění kůže, sípání nebo stavy podobné viróze se u těžších případů dostavují často, bez pozvání a varování. Vytvořte si proto aspoň doma vhodné podmínky, ve kterých si vaše tělo odpočine, aby mohlo další den bojovat venku a v práci. Jde to!

Zdroje:

  • https://www.proalergiky.cz/clanky/jak-zbavit-domacnost-alergenu-uklid-u-alergiku
  • https://www.chemspec.cz/11-tipu-jak-snizit-alergeny-v-domacnosti.html
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/alergeny-a-drazdive-latky-v-byte-muzete-zkrotit-treba-vyberem-nabytku-27341.html
  • https://www.bydlet.cz/388798-prach-a-alergeny-v-domacnosti-kde-se-skryvaji-a-jak-se-jich-zbavit/