Jste zde

Proč a jak prát peřiny a polštáře: U těch péřových pozor na sluníčko!

peřiny a polštáře na posteli Zdroj: Shutterstock
Zlepšete kvalitu svého spánku a jednou za čas vyperte i vaše polštáře a peřiny! S velkou pračkou a s naším návodem to hravě zvládnete i doma.

3. 11. 2022

Dopřejte si kvalitní a zdravý spánek v čisté a voňavé posteli bez breberek, které vám nedají spát. Pravidelně měnit ložní povlečení nestačí! Péči je nutné čas od času věnovat i vaší peřině a polštáři. Pojďte s námi zjistit, jakým způsobem a jak často prát lůžkoviny. 

shutterstock_1740104054.jpg

žena spící v posteli
Zdroj: 
Shutterstock
Kvalitní spánek je základem zdravého životního stylu. Ovlivňuje fyzické i psychické zdraví a přispívá k prevenci celé řady onemocnění. 

Polštáře i peřiny byste měli prát alespoň dvakrát do roka, abyste z nich odstranili stopy pocení a zbavili je roztočů, bakterií a jiných mikroorganismů. Pokud však patříte mezi alergiky nebo se více potíte, případně se vám v posteli stala nehoda, pak doporučujeme prát lůžkoviny častěji.

shutterstock_1165919281.jpg

polštář a peřina
Zdroj: 
Shutterstock
Polštáře i peřiny perte maximálně čtyřikrát do roka, aby nedošlo ke zbytečně rychlému opotřebení. 

Vždy je perte samostatně bez dalšího prádla a velkou pozornost věnujte štítku, na kterém najdete pokyny pro údržbu. 

Každý druh výplně vyžaduje jinou péči

Duté vlákno patří mezi nejoblíbenější syntetický materiál, který se používá k výrobě přikrývek i polštářů. Je velmi lehké, měkké, prodyšné a má výborné tepelně izolační vlastnosti. Naprostou výhodou je však jeho snadná údržba! 

shutterstock_1032778048.jpg

duté vlákno v pračce
Zdroj: 
Shutterstock
Polštáře i peřiny z dutého vlákna můžete bez obav prát na vyšší teplotu, která spolehlivě zahubí všechny roztoče. 

Deky a polštáře vyplněné dutým vláknem můžete bez problémů prát na teplotu 60 stupňů Celsia a vyšší. V menším množství můžete použít klasický prací prostředek i odstraňovač obzvlášť odolných skvrn.

Pračku však nikdy nepřeplňujte! Duté vlákno po nasáknutí vody výrazně zvětší objem a praní by pak nemuselo být efektivní. Lůžkoviny také nikdy neždímejte déle než minutu, aby neztratily svůj tvar, a na sušičce vždy nastavte speciální program, který suší při nízké teplotě. 

Tip: K polštářům a peřinám přihoďte do sušičky i tři čisté tenisáky nebo speciální míčky na sušení. Pomohou rozbít chuchvalce a výplň načechrají. 

Peří jakožto přírodní materiál patří stále mezi velmi oblíbené typy výplně. Při koupi péřového polštáře a přikrývky z peří je však nutné počítat se složitější údržbou. Navíc se do pračky také nemusí vejít nebo vyžadují pouze chemické čištění. 

Pokud jste však majitelem péřového polštáře a peřiny, které smíte a můžete prát v pračce, pak vždy volte šetrný prací program s nižším počtem otáček při ždímání, maximální teplotu 30 stupňů Celsia a zapomeňte na aviváž i klasický prací prostředek.

Peří vždy perte ve speciálním pracím prostředku, který z něj neodstraní přirozenou vrstvu tuku. Lůžkoviny ideálně sušte v sušičce na prádlo.

shutterstock_638110546.jpg

sušení péřových polštářů
Zdroj: 
Shutterstock
Péřové peřiny ani polštáře nikdy nesušte na sluníčku, aby tuk nezežluknul a peří nezačalo zapáchat.

Tip: Chcete si být jisti, že váš polštář i peřina jsou po vyprání zcela suché? Zvažte je! Odlišná váha před a po vám napoví.

Všechny polštáře i peřiny doporučujeme po ukončení programu ještě několikrát vymáchat v čisté vodě, abyste měli jistotu, že uvnitř nezůstala pěna nebo zbytky pracího prostředku. 

shutterstock_1556112917.jpg

pračka s lůžkovinami
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud nemáte sušičku, nechte praní peřin i polštářů na teplejší dny nebo na čistírně, aby se vám v lůžkovinách během dlouhého sušení nezačala tvořit plíseň! 

Zdroje:

  • https://jysk.cz/inspiration/pece-udrzba-prikryvek-polstaru
  • https://www.zdenekstanek.cz/blog/post/14-jednoduchy-navod-jak-prat-periny
  • https://hobby.magazinplus.cz/1566-pri-prani-polstaru-a-perin-dela-hodne-lidi-jednu-velkou-chybu-nedopoustejte-se-ji-take.html
  • https://hobby.magazinplus.cz/1566-pri-prani-polstaru-a-perin-dela-hodne-lidi-jednu-velkou-chybu-nedopoustejte-se-ji-take.html
  • https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/proc-je-dulezite-vyprat-periny-a-jak-na-to
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-prat-deku-a-polstar.html