Jste zde

Přírodní repelenty: Namíchejte si je sami doma a komáři nebudou mít šanci!

přírodní repelent Zdroj: Bigstockphoto
Ochránit své tělo a domácnost proti otravným komárům je někdy opravdu velký oříšek. Existuje několik rad a tipů, které zajistí, že se komáři vám a vaší domácnosti vyhnou velkým obloukem. Nekupujte chemické prostředky a vsaďte na rady našich babiček!

1. 8. 2021

Uchránit své tělo před komáry je někdy poměrně složité, zvláště pak pokud se více potíte nebo se nacházíte v blízkosti vody. A máte-li krevní skupinu 0, jste pro komáry ještě atraktivnější. Prostředky proti komárům jsou proto nezbytností. 

Chemické repelenty však obsahují látky, které mohou být pro vaše zdraví nebezpečné. Mohou způsobit silnou alergickou reakci a podráždit sliznice. Navíc tyto repelenty často nejsou vhodné pro malé děti a také pro těhotné a kojící ženy. Jak tedy uchránit pokožku před komářími štípanci? Zkuste dát šanci bylinkám a přírodním repelentům, které si snadno můžete vyrobit doma. 

bigstock-135184652.jpg

komár na pokožce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokožku před komáry chraňte volnějším oblečením spíše světlé barvy. Jedete-li kempovat, nezapomeňte si přibalit moskytiéru. V noci až budete spát, se jistě bude hodit.

Zázračná levandule 

Levandule je aromatická bylinka, která komárům, na rozdíl od nás, vůbec nevoní. Promnutím levandule mezi prsty a vetřením silic do pokožky tak můžete získat účinný repelent.

Tip: Od nepříjemného svědění po kousnutí komárem vám může ulevit zubní pasta, bílý jogurt, kostka ledu, rajče i vlastní sliny. 

Repelent z hřebíčku 

Stejně jednoduchá je také výroba hřebíčkového repelentu. S jeho výrobou však neotálejte. Dvě lžíce hřebíčku je totiž nutné louhovat po dobu minimálně dvou týdnů ve sklenici vodky nebo alpy. Vzniklou směs pak přeceďte přes plátno nebo jemné sítko a vlijte do rozprašovače. Roztok získá hnědou barvu, proto chraňte své oblečení před obarvením. Jeho aplikaci opakujte zhruba po dvou hodinách, aby byl jeho účinek maximální. 

Repelent na olejové bázi 

K výrobě olejového repelentu postačí smíchat olivový olej s pár kapkami esenciálního olejíčku s vůní skořice, citronu či levandule. Komáry skvěle odpuzuje i tea tree olej. Aplikaci několikrát opakujte a chraňte své oblečení. 

bigstock-166123550.jpg

květy karafiátů
Zdroj: 
Bigstockphoto
Květ karafiátu zalijte vroucí vodou a nechte louhovat. Za 24 hodin vám vznikne silný repelent.

Bylinky pod okny odpudí komáry

Abyste předešli komářím štípnutím, zaměřte svoji pozornost i na domácnost a zahradu. Zasadíte-li si na zahradě aromatické rostliny, komáři se vám vyhnou na míle daleko. Existuje totiž několik rostlin, které komárům vůbec nevoní. Vsadit můžete například na afrikány, muškáty či měsíček. Generacemi prověřená je také citrónová tráva a česnek. Komáři vás také nebudou trápit v případě, že v blízkosti vašeho domu máte vzrostlý vlašský ořech

V boji proti komárům vám také mohou pomoci i některé bylinky pěstované buď v záhoně pod okny, nebo v truhlíku na parapetu. Mezi takové bylinky patří například bazalka, rozmarýn, máta, libeček, saturejka či levandule. Komáry, kteří se dostali k vám domů, klidně přenechejte masožravé rostlině. 

bigstock-184375267.jpg

mrtvý komár
Zdroj: 
Bigstockphoto
Víte, že sud na dešťovou vodu, znečištěné jezírko nebo ucpaný okap jsou ideálním místem pro rozmnožování komárů?

Venkovní posezení si nenechte kazit dotěrnými komáry

Jako prevenci můžete zapálit aroma lampu s pár kapkami eukalyptového, levandulového, mátového či meduňkového oleje. Skvěle funguje i lógr v plechovce nebo rozkrojená limetka s hřebíčkem. Pomohou i svazečky usušené levandule nebo miska s octem. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/8-osvedcenych-receptu-na-prirodni-repelenty.html
  • https://www.econea.cz/blog/15-tipu-jak-odradit-krvelacny-hmyz-prirodni-cestou/
  • https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-prirodni-repelenty.html
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/recepty-na-domaci-repelenty.A140728_131312_hobby-domov_mce