Jste zde

Popel není jen odpad: Pomůže od mastných skvrn a poslouží jako kvalitní hnojivo

popel na záhonech Zdroj: Shutterstock
Je otravný a dostane se všude. Především tam, kde by neměl. Řeč je samozřejmě o popelu, který vzniká při hoření dřeva v krbu nebo kotli. Co takhle ho přestat vnímat jako záškodníka a využít jeho potenciálu na maximum?

1. 2. 2023

Popel je skvělé hnojivo

Už naše babičky věděly, že popel ze dřeva není radno vyhazovat. Funguje totiž jako perfektní minerální hnojivo. Zatímco dusík v popelu téměř nenajdete, vápníku obsahuje 33 až 35 %, fosforu 2 až 4 %, draslíku 6 až 10 %. Zastoupení má v dřevěném popelu také hořčík (4 až 7 %).

Na druhou stranu je potřeba vědět, že dřevěný popel má poměrně vysoké pH (okolo 12 jednotek), proto se nehodí sypat ho k rostlinám, které pro svůj růst potřebují spíše kyselou půdu.

Typicky jde o azalky, rododendrony, hortenzie, borůvky nebo vřesy. Ostatním rostlinám ale neuškodí a dost dobře nahradí i drahá hnojiva z obchodu.

Náš tip: Dřevěný popel můžete rozpustit ve vodě, přidat ho do kompostu nebo jej rovnou nasypat do záhonu. Aby nedošlo k poškození mladých kořínků, je vhodné popel rozhodit na zrytou půdu na podzim nebo přes zimu, nejpozději však 14 dní před setím nebo sázením. 

shutterstock_2082593626.jpg

hnojení popelem
Zdroj: 
Shutterstock
Díky svému složení je popel účinné a velmi levné minerální hnojivo.

Popel jako pomocník při čištění

Popel se může pochlubit skvělými abrazivními účinky. Typicky ho můžete použít při čištění skleněných dvířek krbových kamen, kde stačí nanést trochu popela na vlhký hadřík, a máte vynikající čistidlo, které rozpustí i velmi připálenou vrstvu mouru na skle. Čistit s ním ale můžete i jiné předměty. Tady stačí rozpustit trochu popela ve vodě a tu pak používat dle potřeby.

Popel na zmrzlý chodník

Pokud udeří mrazy a vy máte před domem namrzlý chodník, nemusíte ho hned sypat solí. Sůl se totiž vyplavuje do zeminy a to rostlinám rozhodně nesvědčí. Namísto soli použijte k posypu popel. Ten využijete také u namrzlé dlažby, kterou nechcete sypat pískem z obavy před poškrábáním. 

shutterstock_2172982423.jpg

čištění skleněných dvířek u krbu
Zdroj: 
Shutterstock
Popel má jemně abrazivní účinky, takže ho můžete použít na vyčištění skleněných dvířek u krbu.

Účinný pohlcovač pachu a vlhkosti

Obyčejný dřevěný popel je také výborným pohlcovačem zápachů a vlhkosti. Stačí ho trochu nasypat na talířek nebo do malé misky a nádobu nechat stát v konkrétní místnosti. Čas od času popel vyměňte za nový. Rozdíl zaručeně poznáte nejen po čichu. 

Popel odstraní olejové skvrny

V domácnosti, na chatě, v garáži nebo chalupě jistě oceníte i výborné absorpční vlastnosti popela. Skvěle vám poslouží v případě, kdy chcete vyčistit mastnotu. Pokud se vám podaří rozlít olej, nasypejte popel na skvrnu a nechte ho tady alespoň 24 hodin. Následně ho smeťte smetáčkem a lopatkou. Popel by měl většinu mastnoty nasát do sebe. 

Použité zdroje:

  • https://www.skrblik.cz/navod/jak-vyuzit-dreveny-popel/
  • https://hobby.magazinplus.cz/ostatni/1001-pokud-mate-k-dispozici-popel-ze-dreva-nevyhazujte-jej-jeste-vam-dobre-poslouzi.html
  • https://hobby.instory.cz/5377-popel-ze-dreva-vam-pomuze-k-bohate-urode-i-zelenemu-travniku.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/super-hnojivo-zadarmo-aneb-proc-si-schovat-popel-na-jaro-40743