Jste zde

Plíseň v květináči: Může být příčinou rýmy. Jak se jí zbavit?

kytka v přírodním květináči Zdroj: Shutterstock
Objevila se vám plíseň v květináči? S našimi triky a tipy s ní můžete snadno zatočit! Pomůže včasné přesazení i suroviny, které máte běžně doma.

2. 11. 2022

Plíseň v květináči se objevuje zejména v chladných měsících a často bývá důsledkem špatné péče a vysoké vlhkosti v bytě v kombinaci s nízkými venkovními teplotami. Na povrchu substrátu vytváří drobné bílé chomáčky, které se rozrůstají a postupem času se propojují v souvislý povlak. Její odstranění naštěstí není nic složitého, vždy je však důležité zasáhnout dříve, než proroste celý obsah květináče a napadne i kořenový systém rostliny. 

shutterstock_752452648.jpg

plíseň v květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Plíseň v květináči poznáte na první pohled podle bílých chomáčků na povrchu substrátu a nepříjemného zápachu. 

Neřešená plíseň může zahubit celou rostlinu

Plíseň na povrchu substrátu není jen estetický problém! Pokud ji necháte rozšířit, může ohrozit nejen samotnou rostlinu, ale i vaše zdraví.

shutterstock_2213793697.jpg

plíseň na listech
Zdroj: 
Shutterstock
Neřešená plíseň, která se nachází na povrchu substrátu, se velmi snadno může rozšířit i na další pokojové rostliny. 

Spory plísní, které se dostanou do vzduchu, mohou dráždit sliznice dýchacích cest, oči i sliznice v nose. Mohou být příčinou neustálé rýmy i podráždění pokožky

V květináči udržujte přirozenou rovnováhu

V malém množství je plíseň běžnou a neškodnou součástí každého substrátu. Pokud však dojde k narušení přirozené rovnováhy špatnou péčí nebo nevhodnými pěstebními podmínkami, začne se plíseň v substrátu množit a škodit.

Tip: Na dno květináče umístěte drobné kamínky, keramzit, štěrk nebo jinou vrstvu drenáže. Předejdete přemokření a následnému vzniku plísně. 

Při zalévání proto dbejte na to, abyste rostlinu nepřelévali, čas od času prokypřete vrchní část substrátu, aby se zemina provzdušnila, a v době vegetačního klidu omezte hnojení. Doma udržujte optimální vlhkost vzduchu a do bytu pusťte světlo

Jednejte okamžitě!

Pokud v květináči přeci jen zpozorujete plíseň, rozhodně na nic nečekejte a začněte ihned s jejím odstraněním. Čím méně plíseň zasahuje do hloubky, tím snáze lze odstranit. 

shutterstock_1948910515.jpg

odstranění plísně z pokojovky
Zdroj: 
Shutterstock
Jednou za čas povrch substrátu postříkejte roztokem ze dvou lžic jedlé sody a litru vody. Předejdete vzniku plísně! 

Je-li plíseň pouze na povrchu substrátu, můžete odstranit pouze vrchní část zeminy. Je-li však plíseň prorostlá v celém květináči, je nutná kompletní výměna substrátu i důkladná dezinfekce květináče horkou vodou a čisticím prostředkem nebo octem. 

Substrát je také vhodné promíchat s kávovou sedlinou nebo se skořicí, která má protiplísňové účinky. Skvěle však funguje i na plátky nakrájený česnek, slabý roztok kysličníku nebo odvar z cibule, česneku, kopřivy, přesličky a měsíčku, kterým pokojovou rostlinu zalijete. 

A pokud rostlina vydrží několik dní bez zalévání, se zálivkou vyčkejte, abyste opět nepodpořili bujení plísně. 

Zdroje: 

  • https://www.google.com/url?q=https://living.iprima.cz/jak-zlikvidovat-plisen-v-kvetinaci-neplette-si-ji-s-usazeninami-soli-a-vapna-106389
  • https://www.veselebydleni.cz/magazin/bila-plisen-v-kvetinaci
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/plisen-v-kvetinaci-kde-se-bere-a-jak-se-ji-zbavit
  • https://bydleni.instory.cz/tipy-inspirace/3328-plisen-v-kvetinaci-muze-zahubit-celou-kvetinu-jak-ji-zlikvidovat-pomoci-obycejne-skorice.html
  • https://prima-receptar.cz/plisen-v-kvetinaci-jak-ji-vyhnat/