Jste zde

Pěstujte okurky! Jsou dietní, v létě vás osvěží a vyrobíte z nich klidně i zmrzlinu

vypěstovaná okurka Zdroj: Bigstockphoto
Okurky se k nám dostaly až z daleké Indie a Číny. U nás nejčastěji pěstujeme okurku polní a salátovou. Ať už se rozhodnete vypěstovat si první, nebo druhou zmíněnou variantu, poradíme jak na to! Zároveň přidáme pár tipů, jak s úrodou naložit.

30. 6. 2021

Kromě toho, že můžete úrodu okurek poměrně bohatě zužitkovat, se vyplatí vědět něco více taky o benefitech a přednostech téhle rostliny z čeledi tykvovitých. Okurka je bohatá na vitamíny a minerální látky, obsahuje vitamín C, provitamín A (beta-karoten), a téměř všechny vitamíny skupiny B. Z minerálních látek je zajímavý vysoký obsah křemíku a síry, dále vyrovnaný poměr draslíku a sodíku, fosfor, zinek, měď, chrom, bor, kobalt a mangan.

Mezi pozitiva a benefity vypěstovaných okurek patří skutečnost, že jsou bohatým zdrojem vody a pomáhají tak člověku hydratovat organismus během celého dne. Jejich složení (95 % vody a minimum kalorií) potěší i dietáře a ty, kteří si hlídají štíhlou linii. Vysoký obsah vlákniny (pektinu) v okurce pomáhá lepšímu trávení. Další předností je i poměrně vysoký obsah flavonoidůantioxidantů, které jsou účinné v boji proti volným radikálům.

bigstock-cucumber-on-dark-wood-texture-422298485.jpg

úroda okurek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Úrodu okurek pravidelně probírejte - přerostlé okurky ztrácejí chuť, ale i důležité vitamíny.

Okurka snižuje otoky, pomáhá léčit záněty močových cest a ledvinové kameny, čistí střeva, reguluje krevní tlak, má příznivý vliv na stav kostí, kloubů, šlach a svalů, zevně zlepšuje stav pokožky, nehtů a vlasů, stahuje póry, a dokonce zmírňuje svědění a otoky očí. Kromě toho je vhodná i pro atopickou pokožku a pokožku postiženou dermatitidou. Využijete ji i pro přípravu celé řady domácích pleťových masek a zábalů.

Kosmetika z lednice: Připravte si pleťovou masku z vařených brambor nebo třeba tvarohu

Jak si okurky vypěstovat? 

Rozhodli jste se pěstovat okurky na venkovním záhonu? Vyberte pro ně slunné, teplé a před větrem chráněné stanoviště. Pozornost věnujte i půdě, která by neměla být příliš těžká. Zároveň vybírejte půdu úrodnou s dostatkem vápníku. Okurky patří mezi plodiny velmi náročné na živiny, vyžadují proto bohaté hnojení uleželým chlévským hnojem.

Náš tip: Vyvarujte se těžkým a mokrým půdám. Kořínky okurek jsou totiž velmi náchylné k houbovým chorobám, kterým se přesně v těchto půdách skvěle daří. 

S výsevem okurek počkejte až do chvíle, kdy se půda dostatečně prohřeje. Okurka zasetá do teplé a vlhké půdy a přikrytá kvalitním kompostem vzejde za týden, a často pak předběhne v růstu i vývoji okurky předpěstované. 

Semena okurek vysévejte po dvou do hloubky 2–4 cm do sponu 120–150 × 20-25 cm. Během výsevu se vyplatí použít pás netkané textilie, která udržuje stabilní teplotu, zabraňuje prorůstání plevelů, propouští vodu, plody díky ní ani po deštích neleží na zemi a neznečistí je tedy rozbahněná zemina. Po výsevu zem uválejte.

Protože je okurka popínavou liánou, svědčí jí zejména vertikální pěstování. Nezapomeňte proto na opěrnou konstrukci pro rostliny a natažení sítí, po kterých se budou okurky pnout. Na síti můžete okurky úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. 

bigstock-cucumber-on-dark-wood-texture-422298842.jpg

okurkový salát
Zdroj: 
Bigstockphoto
Krájená okurka je skvělý základ pro salát, ale třeba i pro limonádu.

Mohlo by vás zajímat: Okurky nesázejte vedle brambor nebo po rajčatech. Nesvědčí jim ani ředkvičky a zelí. Dařit se jim bude naopak v sousedství hrachu, fazolí, hlávkového salátu, celeru, mrkve, červené řepy a cibule.

Během vegetace záhon udržujte bez plevelů a půdu kolem rostlin pravidelně kypřete. Nezapomeňte ani na každodenní zálivku. Jakmile rostlinky vzrostou, zaštipujte je za pátým listem. Později můžete zaštípnout i postranní výhonky, čímž urychlíte sklizeň. Zralé okurky pravidelně probírejte. Zabráníte tak přezrání plodů, které by už nebyly tak chutné a bohaté na vitamíny ani minerální látky.

Netradiční způsoby využití úrody

Že už vás nebaví okurky donekonečna zavařovat, připravovat z nich osvěžující tzatziki nebo tradiční okurkový salát? Připravte z nich přílohu k masu! Kari okurky jsou zejména během letních měsíců osvěžující variantou a skvěle nahradí klasické přílohy. Stačí je smíchat s cibulí, sladkokyselým nálevem, osolit, opepřit, trochu podusit na másle a máte hotovo!

Okurku ale můžete použít taky do nejrůznějších letních nápojů, domácích limonád a koktejlů. Zní to sice bizarně, výsledek vás ale mile překvapí. Jednou z variant, jak zpracovat nadúrodu okurek je i jejich přeměna v domácí okurkovou zmrzlinu.

Potřebovat budete jenom vodu, krupicový cukr na oslazení, tři limetky (+ jednu na ozdobu), jednu salátovou okurku (nechte si pár cm na ozdobení) a pár minut volného času. Vodu nechte svařit s cukrem a mezitím si na jemném struhadle nastrouhejte kúru z limetek. Společně s vymačkanou šťávou přidejte k cukrovému rozvaru a chvíli povařte. 

Mezitím oloupejte okurku, podélně ji rozřízněte a lžičkou vydlabejte semínka. Dužinu nakrájejte na kostičky a vložte je do mixéru. Přidejte vychlazenou šťávu a rozmixujte na hladké pyré.

Vlijte ho na mělký kovový plech, vložte do mrazáku a každých 30 minut směs promíchejte, až bude napůl zmrazená. Trvá to zhruba 3 hodiny. Zakryjte a uložte do mrazáku na 8–24 hodin. Jakmile bude zmrzlina hotová, servírujte ji v pohárech a ozdobte plátkem limetky a okurky. 

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Okurka_set%C3%A1
  • https://www.floranazahrade.cz/okurky-predpestovavat-nebo-ne/
  • https://www.chatar-chalupar.cz/okurky-krupave-a-lahodne/