Jste zde

Péče o psího seniora: Speciální strava i snadný pohyb v domácnosti

psí senior Zdroj: Bigstockphoto
Jako by to bylo včera, co jste si domů přivezli malé chlupaté klubíčko. Roztomilé štěňátko odrostlo, odžilo si aktivní roky a najednou před sebou máte psího seniora, se kterým vás pojí úžasně pevné pouto.

21. 6. 2022

Právě proto, že ho i v pokročilém věku zbožňujete, chcete se o něj v jeho posledních letech (v případě nemoci bohužel spíš měsících) postarat, jak nejlíp to dokážete. Tak to má být! Co všechno je žádoucí změnit a přizpůsobit jeho stáří a zdravotnímu stavu? Podívejte se na to s námi.

Kdy se pes stává seniorem a jak to poznat?

Poměrně zásadní otázka, na kterou existuje víc správných odpovědí. Záleží totiž na tom, jak je pes velký. U psů s hmotností do 10 kg považujeme za přechod do seniorního věku 9 let, u psů od 10 do 25 kg bereme 8 let, u psů od 25 do 45 kg je to 7 let a u psů, jejichž hmotnost je vyšší než 45 kg, je to 6 let.

Známou věcí je, že každá rasa má svoje zdravotní pro a proti. Stejně tak se ale každý německý boxer může dožít víc let než jiný zástupce jeho rasy, nebo naopak se jezevčík nemusí dožít 15–17 let, které jsou u něj běžné. 

bigstock-close-up-image-of-a-black-pood-419522803.jpg

psí důchodce pudl
Zdroj: 
Bigstockphoto
Starší pejsci ocení spíše kratší, ale pravidelné procházky. Respektujte také to, že se dříve unaví.

Statisticky se psi dožívají 8–15 let, průměrně tedy 12 let. Nejdéle pak žijí psi, jejichž váha je v dospělosti 8–22 kg. 

To, že se váš pes dostává do seniorního věku, patrně zaznamenáte sami, protože bude pomalu docházet ke změnám v jeho chování a návycích. K nejčastějším znakům u nemocí nezatížených psů patří:

  • méně aktivity a pomalejší pohyb
  • šedivění srsti, její řídnutí, ztráta lesku, zesílení kůže a snížení míry elasticity
  • touha po teple a pohodlí
  • zakalování očních čoček
  • zhoršení zraku a sluchu
  • potíže se zuby
  • snížená imunita
  • nabírání na váze

Spousta těchhle příznaků se dá mírnit vhodně zvolenou stravou a systematickými dietními opatřeními.

Zaostřeno na výživu

Pokud jste si mysleli, že granule pro psí seniory jsou jen reklamní trik, mýlili jste se. Psí granule bývají rozdělené podle velikosti rasy i podle stáří psa. Zatímco štěňata v juniorských granulích nacházejí nižší obsah bílkovin, zato ale vysoký obsah dalších živin, které potřebují pro vývin, psy ve středním věku bychom měli krmit podle toho, jak jsou aktivní (a podle velikosti), třeba granulemi, které jsou energeticky nabušené, psí staříci pak potřebují míň bílkovin a energie celkově (protože už nejsou tak aktivní) a prospívá jim vyšší obsah vitamínů, minerálů a vlákniny.

Pozor, pokud máte aktivní pejska, který právě vstoupil do seniorního věku, nemusíte mu hned začít dávat stravu pro seniory. Záleží vždycky na tom, jaký má ještě energetický výdej!

Stravu je třeba řešit nejen proto, aby psi dostali, co potřebují, ale i proto, aby je časem nezačala trápit nadváha. To se totiž děje až u 50 % psích seniorů. Obezita pak jen zhoršuje zdravotní stav a může přispět k předčasnému úmrtí.

K běžné stravě můžete přidávat doplňky, především ty na klouby, šlachy a vazy. Od věci není rybí olej pro celkovou vitalitu, ani speciální prášek do krmiva proti tvorbě zubního kamene.

Sledujte jeho chuť k jídlu

Byl váš pes celý svůj aktivní život žroutík, který snědl, na co přišel, a najednou přestává mít chuť k jídlu? I to je důvod, proč navštívit veterináře, aspoň kvůli poradě. Odmítání jídla několik dní vkuse společně s apatií často značí, že se blíží konec…

bigstock-female-dog-owner-and-best-frie-452759121.jpg

starý buldoček
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pro psí seniory platí, že častěji vyhledávají přítomnost a blízkost člověka.

Přizpůsobte bydlení, jak jen to jde

Nemusíte kvůli psímu seniorovi rekonstruovat celý dům, ale je nanejvýš vhodné aspoň trošku bydlení přizpůsobit. Starší psi například často trpí artrózou a bolesti kloubů jim ztěžují chůzi po schodech (tak je k tomu nenuťte, pokud máte výtah nebo ho unesete v náruči). 

Je-li váš pejsek zvyklý mít své místečko na sedačce v obýváku nebo s vámi rád spí v posteli, přistavte mu schůdky – ty pro něj budou lepší než seskoky dolů. Nahoru by se nemusel ani dostat. 
Ujistěte se, jestli má pejsek dostatečně měkký pelech. Právě kvůli častým bolestem kloubů mu ležení na tvrdém nebude dělat dobře.

Dneska už se vyrábějí i ortopedické pelechy, a co si budeme povídat, relax v paměťové pěně se snad nedá s ničím srovnat. Seženete ho za pár stovek (podle velikosti) a svému čtyřnohému kamarádovi jeho stárnutí dost zpříjemníte.

Pokud se někde pejsek pohybuje extra často, zvažte pokládku koberce – co mu totiž nebude dělat dobře, to je chůze po kluzkém povrchu (tím máme na mysli třeba plovoucí podlahu).

A jestli vaše parťáka začíná trápit zrak, schovejte všechno, o co by se mohl zranit, případně obalte ostré hrany nábytku do měkkého materiálu. K volně přístupným schodům dejte plůtek.

Pravidelně k veterináři

Stejně jako lidi, i psi potřebují, aby se o jejich zdraví pečovalo. U seniorů to platí obzvlášť. Preventivní prohlídka jednou za rok je základ, i když se pejsek jeví jako zdravý – minimálně potřebuje pravidelné očkování.

Každá kontrola může včas odhalit rozjíždějící se nemoc, která se může dát léčit nebo aspoň budete vědět, na čem jste a jak například pejskovi nastavit jídelníček (který může být extra odlišný třeba v případě chronického selhávání ledvin) a jak mu stárnutí ve společnosti nemoci usnadnit.

Když se objeví zdravotní problém, na nic nečekejte. Je lepší dojet k veterináři třikrát zbytečně (a být za hysterické páníčky) než něco zásadního zanedbat.

Neupusťte od pravidelného pohybu

Krkonoše s vámi psí senior už nepřejde, ale pravidelná krátká procházka každý den (třeba jen na pár minut) mu udělá dobře po fyzické i psychické stránce. Vždycky berte v úvahu, jak mu je, jestli není unavený a jestli nemá bolesti. Nenuťte ho do pohybu, když se mu nechce. Nechávejte ho odpočívat. Stejně tak ho netahejte po procházkách, když už vypadá unaveně. Tohle musíte zkrátka individuálně vychytat. 

Procházky zajistí pejskovi výdej energie, omezí riziko vzniku obezity, a díky tomu pak nemusí tolik trpět jeho klouby.

Věnujte se mu

Absolutní zlo je, když někdo odloží psa do útulku, protože je starý a „už s ním není taková sranda“. Aby si váš pejsek nepřišel opuštěně, i když stále setrvává ve vaší domácnosti, věnujte se mu.

Nejspíš si s vámi nebude hrát půl hodiny v kuse a neúnavně vám nosit hračky k házení, ale maximálně ho oblaží vaše pozornost. Od věci nejsou třeba hlavolamy, které jsou náročné na přemýšlení, ale ne na fyzičku.

Mazlete se. Tedy pokud pejsek chce. Když stojí o fyzický kontakt, dopřejte mu ho. Je možné, že jak bude stárnout, bude vás chtít cítit blízko čím dál častěji. Celou situaci mu ulehčíte, když mu kontakt dopřejete. To, že mu tělo už neslouží tolik jako dřív, může zaplašit psychickou pohodou.

Štěňata jsou roztomilá a mladí a dospělí psi jsou skvělými společníky, ať už na gauč, procházky, nebo dokonce velké výkony. Psí senioři za sebou ale mnohdy mají bohatý život, důvěřují vám a potřebují vás. Buďte s nimi.

Použité zdroje:

  • https://www.welovedogs.cz/cs/psi-blog/129
  • https://www.vseprozvire.cz/jak-pecovat-o-starsiho-psa-aby-se-dozil-co-nejdele/
  • https://www.akinu.cz/jak-se-starat-o-psiho-seniora/
  • https://www.vaschovatel.cz/blog/558-jak-se-starat-o-psa-seniora-potrebuje-specialni-peci-i-krmivo.html

Související články