Jste zde

Pan Lorenc, nejlevnější zedník v kraji: Vysvětlujeme jeho slovník

zednické práce Zdroj: www.bigstockphoto.com

„Rabicka, co to je?“ ptá se ve filmu Na samotě u lesa zmatený Jan Tříska, když mu Alois Liškutín v roli pana Kose vysvětluje, co je třeba k rekonstrukci chalupy. Pojďme si objasnit pár problematických pojmů, které ve filmových dialozích zazněly.

21. 5. 2020

Jako městské dítě, jehož vrchol domácích pracovních aktivit dlouho znamenalo jen vynesení odpadkového koše nebo předstírání psaní úkolů během čtení časopisu pod sešitem, jsem si vždy při Liškutínových seznamech v Na samotě u lesa říkal: „O čem to sakra mluví?!“ Později jsem začal přikládat ruce k dílu, jsem mnoho z jeho podivných výrazů zařadil i do svého slovníku, a tak se objem mé slovní zásoby zase o krůček přiblížil Karlu Čapkovi. Rád bych se nyní o některé výrazy podělil i s vámi.

Slovník pana Lorence

Rabicka. Liškutín ji ve filmu popisuje takto: „To je pletivo, metr široké, to se tluče na strop.“ Vlastně se ale tohle výztužné drátěné pletivo přikládá na jakékoliv povrchy, kde předpokládáme horší přilnavost omítky.

Prohazovačka. Zní to jako jako výměna manželek či přítelkyň s kamarádem, ale ve skutečnosti jde o výraz pro síto – nástroj, který z jedné hromady písku udělá dvě. Na jedné se kupí kameny, a druhé jemný písek použitelný do malty.

Dvojlinky, trojlinky. Představte si drát. A vedle něj další drát. A třetí. Dokonce se mohou vést jako jeden kabel. Kdysi dva, dnes tři se používají k rozvodu elektřiny. Neplést s kroucenou dvoulinkou (twisted pair). Trojlinka ani neexistuje, to je kabel pro vedení datových toků. V praxi se používají minimálně 2, nebo 4 páry a existují ve dvou verzích - nestíněné UTP (unshielded twisted pair) a stíněné STP (shielded twisted pair).

Zemnicí drát. Tady to vezmeme stručně. Jedná se o drát, díky němuž hromosvod plní svou funkci a odvádí elektřinu do země. Má antikorozní úpravu.

Krabice odbočné. Říkám tak Aviím na křižovatce, ovšem ve skutečnosti zmíněná slova zastupují elektrické krabice, z nichž lze vést kabely do dalších směrů.

Olovnice. Tenhle název označuje vesničky v kladenském nebo mělnickém okrese, ale také olověné závaží na laně sloužící k určování přesného svislého směru, popřípadě i k měření výšek. Měli bychom si dát pozor, aby lanko bylo pletené a nikoliv točené – to se hůře uvádí do klidového stavu.

Úhelník. Někdy se také uvádí "uhelník", což evokuje představu něčeho spojeného s uhlím, ale pes je zakopaný v určování pravého úhlu. Právě k tomu se nástroj ve tvaru písmene L používá.

Trubkový mázlík. Lépe řečeno delší úzký "majzlík" čili sekáč. Používá se tam, kde potřebujeme vysekat nějaký kruhový otvor.

Bantamové kolečko. Lehké kovové kolečko, díky němuž každý uveze víc cihel (kolik přesně, to ví jen pan Lorenc). Vtip spočívá v tom, že jeho pneumatiku lze nafouknout.

Tyto výrazy zná každý, kdo se kdy alespoň na chvíli přichomýtl k nějaké stavbě. Záměrem tohoto článku je objasnit je i zbytku populace. Snad se to podařilo a příště už při sledování Svěrákova a Smoljakova filmu si řeknete: "Tohle znám!"

...krásná je ta naše mateřština, jen co je pravda. Jen drobná poznámka - trubkový mázlík (sekáč) je "trubkový" právě proto, že je z trubky - "O" průřez a je tedy primárně určen k sekání kruhových otvorů :-)

Přesně tak. Navíc motat do výrazů filmu z roku 1976 kabely FTP a STP může pouze "delší úzký majzlík" neboli trubka... :-/

3-linka existuje a ty vysvětlivky jsou napsány nějakým Pražákem, který ani neviděl zemnící drát! Tož tak

Bohužel autor přesto že si to myslí spoustu výrazů ještě plně nepochopil přestože přiložil jak říká ruku k dílu.
Plete si silové s datovými kabely , dříve se používala pouze fáze a nula ale později přibylo také zemnění ( proto dvojlinka a trojlinka ) a zemnící drát si plete s hromosvodem takže nevím proč do toho plete UTP o kterém nevěděli v té době ani spisovatelé sci-fi a nepochopil rozdíl mezi standardním a trubkovým sekáčem atd. Například bantamové kolečko je plné a nelze píchnout takže nevím co by chtěl nafukovat takže tento článek moc kvalitních informací neposkytuje a zklamal mne.

Autore, když už něco píšeš, tak se kdyžtak zeptej někoho kdo trochu tuší o čem chceš psát. "Dvojlinky a trojlinky" existují samozřejmě pořád. Jedná se o kabel pro elektroinstalaci pod omítku. Značí se dnes CYKYLo 2x1.5 nebo 3x1.5(popřípadě 2,5) Používají se pro napájení a ovládání světelných okruhů popřípadě napájení okruhů zásuvkových. Plést do toho kabely xTP je trochu postavené na hlavu. V době vzniku filmu tahle technologie ani neexistovala.

Dobrý den. Řekl bych, že v tomto případě nemáte pravdu. Trubkový majzlík se vyráběl podomácku a byla to většinou lešenářská trubka, které se na jednom konci vybrousily zuby. Při práci se pak majzlíkem otáčelo, takže vznikla kruhová díra.

Tady autor (p. Švestka) pochybil. Vtip je v tom, že bantamové kolečko nelze! nafouknout, protože je z plné pryže! Nafouknout lze kolečko, které se skládá z ráfku, pláště a duše(tzv. vzdušnice). Osobně bych rád viděl pana Švestku jak nafukuje plnou pryž. Asi by měl zůstat u vynášení odpadků

čekal jsem tedy od článku mnohem víc.. Opět výběr super článků na seznamu nezklamal.

Dodnes jsem si myslel, že zemnící drát (se žlutozelenou bužírkou) slouží k uzemnění rozvodné skříně. A taky bych se bál připojit k němu bleskosvod. Zaprvé by ten drát po zásahu bleskem shořel a zadruhé k němu bývají uzemněny vany a sprchové kouty. To by se pak člověk za bouřky určitě neměl koupat :-). Ale možná měl autor na mysli zemnící pás...
No a olovnice je železná, olověná by se brzy nárazy zdeformovala a nemusela by měřit přesně (vychýlená špička do strany)...

V době kdy se natáčel film trojlinka běžně existovala, dokonce existoval trojpás na jedné hraně se zelenou barvou (zemák) určený pro rozvody do omítek.

Autor toho zase až tolik neví. Trubkový sekáč není úzký sekáč, ale trubka z oceli, na části, která vysekává vlastní otvor jsou zuby z tvrzeného kovu a v trubce je z boku otvor, kterým vypadává cihelný prach.

Autor má nepřesné informace, tyto výrazy naše generace znala, trojlinka skutečně existovala, byly to tři pletené měděné vodiče bez barevného rozlišení, všechny v bílé bužírce. A trubkový majzlík byl skutečně z trubky na jejímž konci byly vypilované zuby a údery a pootočením se vysekávaly kruhové otvory. Ostatní výrazy jsou správné.

Dobrý den, takový výraz špaleťak je úplně zapomenutý výraz. Jide o nářadí kterým se štosuji rohy stěn při omítkách a okenních rohů.je to dřevěný malý hladitko široké 5cm dlouhé 40cm a tloušťka 2 cm

Je sekáč ve tvaru kruhové trubky opatřené na obvodu zuby a opravdu sloužící k vysekání menší kruhové díry ve ve zdi. dnes je nahrazen vrtákem zpravidla většího průměru.

Pane autore, vy si myslíte, že v době pana Lorence znali UTP a STP kabely? A proč píšete, že trojlinka neexistuje? A co je tedy nejpoužívanější kabel CYKY 3C? Dříve stačil CYKY (CYKYLO) 2C- dvoulinka. A to byste nevěřil, že majzlíkem se dá vysekat i hranatý otvor! Před psaním článku jste měl zvednout zadek od počítače a jít se projít na nějakou stavbu pro radu!

Na autorovi je vidět, že tomu nerozumí a termíny si vyhledal kdesi po internetu. Pokud by chtěl současné generaci a těm, kdo neví o co jde vysvětlit termíny, tak by tomu přidal více dnešních informací a nešířil matoucí informace.
Např. Olovnice - už v hlubokém socializmu se vyráběla z oceli, pouze název zůstal z počátku dvacátého století. Dále uvádí, že se jedná o nástroj, ale tím zase šíří nesprávné používání výrazů, jako nástroje, nářadí, pomůcky k určování rozměrů, úhlů,...
Bantamové kolečko - nenafukuje se pneumatika, ale duše v ní, která pneu rozpíná. Kolečka nejsou bezdušové, jako pneu u drtivé většiny dnešních automobilů (když nedrží vzduch, tak se dá duše...).
Trojlinka - existuje. A vůbec použití tenkrát dvojlinky bylo úplně jiné, než dnes. A to hlavně např. k domovnímu zvonku (nebyli bezdrátové melodické...)...
Apod.

Rabicka - pletivo a betonovými křížky - usnadnilo nahazování
Článek ... zmatečné shrnutí z filmu .... proč?A autor ... se snaží že umí ,ale blábolí .... i zadarmo je to předražená práce

Dovoluji si poznamenat, že popis úhelníku není správný, uvedený popis je popis úhelnice. Úhelník je tyčová válcovaná ocel průřezu L.

V první řadě děkuji za článek, pěkně popsáno.
K bantamovému kolečku: pravděpodobně se nejedná o druh výplně (duše nebo plné kolo), ale o způsob >zapuštěného< uchycení kola v rámu kolečka.
Zdá se, že může terminologie podléhat i místním zvyklostem... :-)