Jste zde

Odborník radí: Jak vybrat krbová kamna, aby byla ekonomická a zároveň se líbila

Zdroj: Mountfield
Učarovalo vám kouzlo živého ohně, ale hlavně potřebujete zdroj vytápění? Krbová kamna mohou představovat řešení právě pro vás.

23. 10. 2017

Krbová kamna zahřejí na těle i na duši, vytopí celý byt a ještě ušetříte. Můžete jimi jen přitápět, klidně však poslouží i jako hlavní zdroj tepla. Vytopí spolehlivě nejen chatu či chalupu, ale také rodinný domek.

Kamen je spousta druhů: plechová, litinová, kachlová, na dřevo i na pelety, s výměníkem tepla či bez něj… Vybrat si můžete také krbovou vložku, jejíž design přizpůsobíte podle svého vkusu, nebo sporák jako z časů našich prababiček. Jak se v nabídce zorientovat? Poradí vám Pavel Staník, expert na krbová kamna ze společnosti Mountfield.

Spočítejte si výkon

„Při výběru kamen musíte vzít v úvahu zejména velikost vytápěných prostor a stav nemovitosti kvůli únikům tepla. Podle toho se určí potřebný výkon. Jestliže ho podceníte a budete kamna přetěžovat, mohou přehřátím popraskat. Když naopak zakoupíte kamna příliš silná a budete přikládat málo, abyste nepřetápěli, zbytečně zakouříte skla a topný systém nebude fungovat optimálně,“ konstatuje Pavel Staník.

Pro základní orientaci můžete vyjít z předpokladu, že 1 kW vyhřeje v průměru asi 30 m³. Příklad pro lepší orientaci: Máte udržovaný domek z 80. let (střecha slušně zaizolovaná, plastová dvojitá eurookna) o ploše 100 m2 a výšce stropu 3,2 m. Vytápíte tedy 320 m3 a tento objem vydělíme 30, tedy 320 : 30 = 10,67. Kamna by pak měla mít výkon přibližně 11 kW.

Hodně ovšem záleží na celé stavbě – jak je dům starý a izolovaný, jaké jsou tepelné úniky. A to odhadnete těžko. Hrubý odhad si proto nechte potvrdit topenářem nebo odborným prodejcem kamen. Ten se vás kromě velikosti vytápěného prostoru bude ptát také na průměr kouřovodu, výšku komína, případně jeho tah.

Dvouplášťová krbová kamna Hartola z nabídky MountfielduZdroj: Mountfield

Plechová, litinová, kachlová, peletová?

Vybrat ta správná kamna, to bude těžký oříšek… Především si musíte uvědomit, jak často a pro jaké účely budete kamna používat. „Krbová kamna s plechovým pláštěm, zejména když je dvojitý, se rychleji zahřejí, takže představuji ideální řešení pro nepravidelně vytápěné chaty a chalupy,“ vysvětluje Pavel Staník.

Pořizujete-li kamna, hodit se vám bude i Štípačka dřeva: Dřevo na celou topnou sezonu zvládnete za odpoledne

Kachlová kamna, to je zase velká romantika. Navíc mají dlouhou životnost, vysokou tepelnou účinnost a ekonomický provoz s nízkou spotřebou paliva – stačí do nich přiložit dvakrát denně. Roztápění sice chvilku trvá, ale hřejí dlouho po vyhasnutí ohně, protože kachle skvěle akumulují teplo a uvolňují ho postupně. Další materiál, litina, spojuje výhody plechu a kachlů: rychle se zahřeje a dokáže akumulovat sálavé teplo.

Velmi atraktivním prvkem do moderního interiéru jsou potom krbová kamna s atypicky zpracovaným pískovcovým obkladem. Každý kus má jinou kresbu kamene, každý je originál. Propracované ovládání přívodu vzduchu zezadu nenarušuje čisté linie kamen a dojem umožňuje velký průhled na hořící oheň.

Když potřebujete hodně tepla

Pokud chcete maximálně ušetřit na topivu a navíc se chovat ekologicky, můžete zvolit nejmodernější dvouplášťová krbová kamna s terciárním přívodem vzduchu. Ten zvyšuje účinnost kamen, prodlužuje dobu hoření a „dočišťuje“ emise.

Také peletová kamna obvykle skrývají za nenápadnou fasádou vynikající účinnost. Navíc mají pohodlnou obsluhu. S velkým zásobníkem na pelety a automatickým podavačem je topení stejně jednoduché jako třeba u plynu.

A jestliže potřebujete vytopit větší byt nebo domek, vyplatí se vám uvažovat o teplovodním výměníku. Ten se napojí na rozvod tepla do jednotlivých místností a vytopí bez problému celý byt včetně bojleru na vodu. Nemusí být přitom připojen nastálo. Je možné ho odstavit, nahradit záslepkou a v případě nutnosti zase znovu do systému zapojit.

Když chcete také vařit

Chcete navíc na kamnech vařit? Pořiďte si rovnou sporák. Využijete ho nejen k vaření a pečení, ale také k sušení a vytápění. Roztopení sice chvilku zabere, ale při vaření zároveň vytopíte celou místnost. Navíc bude litina rovnoměrně sálat ještě dlouho po vyhasnutí ohně.