Jste zde

Obývací stěna – jak vybrat tu správnou?

Zdroj: Pixabay.com
Obývací pokoj je takovým srdcem celé vaší domácnosti. Scházíte se tam s rodinou, možná se díváte na televizi, zkrátka si užíváte takové ty příjemné odpočinkové chvíle.

26. 6. 2019

A tak je velmi důležité, abyste se v něm cítili dobře. Pokud vás čeká zařizování obývacího pokoje nebo snad jeho rekonstrukce, určitě už promýšlíte, jaký nábytek se vám tam bude hodit. V obývacích pokojích si našly své místo tzv. obývací stěny neboli nábytkové programy. Povíme vám, kdy po této stěně sáhnout, kdy se pro vás naopak vůbec nehodí a na co myslet předtím, než si ji domů přivezete.

Proč jsou obývací stěny oblíbené?

Nábytkové programy byly oblíbené už v 90. letech. Tehdy to byl ale spíše masivní kus nábytku, který sloužil jako výstava všech možných suvenýrů, svátečního nádobí či porcelánu. Tyto časy jsou ale dávno pryč, nenechte se odradit. Dnešní obývací stěny vypadají úplně jinak. Jsou moderní, čisté a elegantní. Navíc je již seženete ve všech možných barvách, velikostech i provedeních, a tak je krásně zasadíte do stylu vašeho bytu.

Výhodou obývací stěny je hlavně to, že kupujete jeden celek. Nábytek k sobě tedy dokonale pasuje, ladí a ve vašem obýváku vytvoří krásné prostředí.

Jaká je nevýhoda obývacích stěn?

Obývací stěny jsou sestaveny předem. Což můžeme považovat za výhodu i nevýhodu. Pokud máte přesnou představu o tom, jak by měl váš obývací pokoj vypadat, může se stát, že si z nabídky obývacích stěn nevyberete. V tu chvíli si nábytek samozřejmě můžete vybrat i samostatně.

Bude vás to stát pravděpodobně trochu více plánování a rozmýšlení, ale i tak může být výsledek skvělý. Stačí se jen zamyslet nad tím, jak by měl váš ideální obývák vypadat a jaký nábytek se vám bude líbit a hodit. Bude to stolek pod televizi, poličky, skříňky nebo šuplíky? Jakmile víte, co vše potřebujete, stačí si zjistit rozměry a vybrat kousky, které k sobě ladí a vypadají pěkně.

Z jakých materiálů jsou obývací stěny

Materiálů najdete v nabídce celou řadu. Nejčastěji jsou obývací stěny vyráběny z dýhy, což je vlastně dřevěný pás, který je nalepený na povrchu nábytku. Při dobrém provedení je velmi podobná masivu. Často se využívá také lamino neboli zalaminovaná dřevotříska.

Pokud najdete stěnu vyrobenou z masivu, jedná se o nábytek z celistvého kusu dřeva. Vypadá krásně a dlouho vydrží. Na druhou stranu je dražší a při manipulaci (například při vynášení) se nadřete.

Podle čeho vybírat?

S výběrem obývací stěny se neukvapujte. Jedná se o kus nábytku, který by vám měl sloužit opravdu dlouho. Navíc na stěně často bývá umístěna i televize – a pokud patříte k pravidelným divákům, budete každý večer společně s televizí vidět i vaši stěnu. Tak aby se vám neokoukala!

Jaké faktory ještě zvážit?

- Velikost vašeho bytu – při výběru té pravé stěny je rozhodně třeba zohlednit velikost vašeho obývacího pokoje. Pokud je spíše menší, bude vám stačit skromnější stěna, která obsahuje méně nábytku. Často to bývá stěna nižší, na kterou pohodlně umístíte televizor a několik poliček, doplněna případně malou skříňkou. Pokud patříte k majitelům velkých obývacích pokojů, můžete sáhnout po robustnějších stěnách, které se často umisťují třeba od podlahy až ke stropu, a působí tak velmi kompaktně.

- Zamyslete se nad tím, zda chcete stěnu umístit k delší, nebo kratší zdi místnosti. Obojí má svá pro a proti, ale obecně se častěji volí varianta umístění k delší stěně, nicméně i tam se doporučuje ponechat alespoň 0,5 metru, lépe 1 metr od okrajů místnosti volný. Prostoru to dodá na vzdušnosti.

- Barva – samozřejmě že na barvě záleží. A jde ruku v ruce s velikostí. Zatímco menším pokojům budou zpravidla slušet spíše světlejší barvy, které místnost opticky zvětší a prosvětlí, u větších se nemusíte bát sáhnout po tmavé. Rozhodně nešlápnete vedle s dřevěným dekorem, který sluší snad každému pokoji. Obzvlášť dejte pozor, pokud máte propojený obývací pokoj s kuchyní – v tu chvíli musí stěna ladit i s ní.

- Styl vašeho bytu – obývací stěna by vám do domácnosti měla zapadnout. Přihlédněte tedy k tomu, jak je zbytek bytu či domu zařízený a k jakému stylu inklinujete.

- Úložný prostor – měla by mít obývací stěna šuplíky? Nebo fandíte raději otevřenému prostoru? I ten ale případně můžete zaplnit stylovými úložnými boxy, které skryjí všechen nepořádek. Doporučujeme alespoň část stěny nechat s úložným prostorem. Téměř v každé domácnosti se najde pár předmětů, které být vidět úplně nemusí, a jejich úklid přispěje k optické čistotě interiéru.

Jakmile se nad všemi těmito body zamyslíte, budete mít jasněji v tom, jak ta vaše ideální obývací stěna vypadá. Pak už stačí jen vyrazit do obchodních domů nebo prolistovat nabídku e-shopů online a začít vybírat.

Přejeme vám šťastnou ruku!

Autor: redakce

Související články