Jste zde

Nekonečné zásoby zázvoru na dosah ruky! Stačí trocha trpělivosti a sluníčko

plátky zázvoru Zdroj: www.bigstockphoto.com
Při nachlazení sahá řada z nás po aromatickém zázvoru, který svou silou dokáže zatočit s řadou zdravotních komplikací. Zázračný kořen sice koupíme běžně v obchodech, jeho nekonečnou zásobu si ale snadno vypěstujete také v domácích podmínkách.

25. 7. 2020

Na semínka zapomeňte, zázvor rozmnožíte oddenky

Zázvor obecný (Zingiber oficinale), někdy uváděný též jako lékařský či pravý, se nemnoží semínky, jak si mnozí myslí, ale zelenými oddenky. Ty si snadno vypěstujete z kořene koupeného u pěstitele nebo v obchodě. 

V druhém případě si ale na úrodu můžete počkat o něco déle, než jsou standardní čtyři měsíce. Zázvor, který je běžně k dostání v obchodech, totiž často obsahuje chemické inhibitory, které zpomalují jeho klíčení a růst

bigstock-fresh-ginger-plant-from-agricu-366910606.jpg

naklíčený zázvor
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zázvor z obchodu je chemicky ošetřený, aby neklíčil tak snadno.

Náš tip: Pokud chcete zasadit zázvor koupený v obchodě, nechte ho přes noc namočený v teplé vodě. Snadno ho tak zbavíte pesticidů, které v něm mohou být.

Jak vypěstovat zázvor v pěti jednoduchých krocích

  1. Vybírejte pouze čerstvé kořeny s pevnou slupkou, které mají už nějaké klíčky (čím víc, tím lépe). Každý z nich můžete odříznout a zasadit samostatně v květináči.
  2. Květináč (ze začátku vám bude stačit ten s průměrem cca 20 centimetrů) vyplňte výživnou kyprou půdou
  3. Vložte kořen zázvoru do půdy tak, aby pupen mířil nahoru. Přikryjte ho zhruba 3 až 5 cm půdy a dobře zalejte.
  4. Květináč umístěte na teplé, ale ne příliš slunné místo. Zázvor pravidelně roste. Po několika týdnech byste měli vidět první klíčky.
  5. Nezapomeňte zázvor čas od času pohnojit organickými hnojivy.

bigstock-fresh-organic-ginger-on-market-361703857.jpg

pupeny zázvoru
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pupenem nahoru - to je základní poučka při vkládání zázvoru do květníku.

Kdy a jak zázvor sklízet?

Tady je potřeba připomenout, že pěstování zázvoru vyžaduje trpělivost. První sklizeň si proto naplánujte na cca čtvrtý měsíc po výsadbě (u kupovaných kořenů to může být ještě déle). A jak vlastně na samotnou sklizeň zázvoru? Jednoduše odhrňte část zeminy ke stranám květináče, abyste viděli oddenky, do té doby skryté pod zeminou. Uřízněte požadovanou část výhonku a vraťte odhrnutou zeminu zpátky. Správnou péčí a pravidelnou zálivkou si tak snadno vypěstujete nekonečnou zásobu zázvoru, který vás podrží během podzimních plískanic i jarních viróz.

Související články