Jste zde

Muškáty: Jednoletky, které potřebují hodně světla a odpustí vám i drobné přešlapy

muškáty na okně Zdroj: Bigstockphoto
Vypěstujte si muškáty, které vám budou všichni sousedé závidět. Máme pro vás několik tipů a triků, které vám pomohou, aby vaše muškáty bohatě kvetly po celou sezónu.

15. 5. 2022

Pelargonie, lidově nazývané muškáty, patří mezi nejoblíbenější okrasné rostliny, které seženete v mnoha druzích a různých barevných kultivarech. Balkony, terasy i okenní parapety zdobí od května do října a nejčastěji se pěstují jako jednoletky. Pokud jim však poskytnete vhodné podmínky pro přezimování, mohou vám dělat radost i příští rok. 

bigstock-colorful-pelargonium-zonale-fl-453271215.jpg

pelargonie páskatá
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mezi nejrozšířenější muškáty, které se u nás pěstují, patří různé kultivary převislé pelargonie břečťanolisté a pelargonie páskaté, která roste vzpřímeně. 

Tip: Během kvetení pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili násadu nových květů. 

Muškáty jsou poměrně nenáročné květiny. Jsou odolné vůči chorobám a škůdcům, jako jedny z mála balkonových rostlin snesou přímé celodenní slunce a odpustí i drobné pěstitelské přešlapy. Za dobrou péči se vám však odmění záplavou květů, které opravdu dlouho vydrží. 

bigstock-pelargonium-flowers-commonly-k-427175684.jpg

červená pelargonie
Zdroj: 
Bigstockphoto
Některé druhy pelargonií vydávají výraznou aromatickou vůni, která dokáže odpudit komáry, mouchy a jiný nepříjemný hmyz. 

Při nedostatku světla méně kvete

Pro dosažení bohatého kvetení je důležité muškáty umístit na světlé stanoviště, kam po většinu dne dopadají sluneční paprsky. Ideální je proto balkon nebo terasa směřující na jižní, popřípadě na západní stranu. 

bigstock-pelargonium-is-a-genus-of-flow-422653640.jpg

muškáty v truhlíku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nedostatek světla poznáte tak, že se muškáty vytahují, jsou zesláblé a mnohem méně kvetou.

Muškáty zalévejte pouze přímo ke kořenům

Jaké vybrat sazenice?

Vždy vybírejte sazenice, které jsou silné, mají temně zelené listy a pyšní se bohatým kořenovým systémem. Vysaďte je do dostatečně velké a hluboké nádoby, která bude mít odtokové otvory, a ven je umisťujte až po zmrzlých. 

Zálivku muškátům dopřejte minimálně jednou denně. Ideálně časně ráno, nebo pozdě večer. Moc to s ní ale nepřehánějte! Lepší bude, když rostlině dopřejete méně vody než více. Trvalé přemokření totiž způsobuje zahnívání kořenů a větší náchylnost k nejrůznějším chorobám a plísním. K zalévání použijte vždy odstátou vodu.

Hnojení je důležité, ale v rozumné míře

Hnojení muškátů je velmi prospěšné. Nicméně velice důležitá je jeho míra! Pokud muškáty přehnojíte, nepokvetou tak bohatě, jak byste si přáli. 

Pokud muškáty zapomenete zalít, nic se neděje. Obvykle se totiž dokážou velmi rychle vzpamatovat. 

Muškáty proto přihnojujte jednou za dva týdny a ideálně hnojivem, které je určeno přímo na muškáty. Vyzkoušet však můžete i kávovou sedlinu nebo hnojivo, které si velmi jednoduše vyrobíte z jedlé sody a kostky droždí. 

Recept na přírodní hnojivo z droždí a jedlé sody

V jednom litru převařené a vychladlé vody rozmíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody a 1 kostku droždí. Směs nechte kvasit v otevřené nádobě a zhruba po 14 dnech vzniklý roztok rozřeďte 3 litry teplé vody.

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/muskaty-zalivka-z-drozdi-a-jedle-sody-30000503.html
  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-18208-tajemstvi-uspesneho-pestovani-muskatu
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-muskaty-zimovani-jarni-osetreni-rizkovani-hnojeni.html
  • https://www.zahradnictvi-flos.cz/blog/muskaty-patri-na-zapadni-okno
  • https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/nejkrasnejsi-muskaty-tipy-rady-jak-pestovat-pelargonie