Jste zde

Masala chai: Ideální nápoj do sychravých dnů. Chutná a prohřeje

masala čaj v porcelánu Zdroj: Bigstockphoto
Podzim je tu a s ním i chladnější, mnohdy sychravé počasí. Pokud se už teď cítíte přírodou a nižšími teplotami dotčeni, naučte se připravovat masala chai. V zimě jako když tuhle dovednost najdete!

18. 9. 2021

Krásně voní a naladí vás na pohodovou vlnu. Masala chai je hřejivý kořeněný nápoj, který si zamilujete, nebo ho navždy zatratíte. Doporučujeme proto vyzkoušet ho nejdřív v kavárně, kde bývá k dostání, a pak se do jeho přípravy případně vrhnout doma.

Dobrota stará možná i 9 tisíc let

O tom, do jakého období můžeme původ nápoje zasadit, se vedou spory. Zatímco někdo odhaduje i 9 tisíc let, střízlivější verze odhaduje o 4 tisíce let méně. I kdyby tomu bylo tak, uznejte, že masala chai musí být ohromující, když se recept dochoval dodneška. Za jeho vznikem stál samotný král, který si přál vytvořit očistný nápoj.

bigstock-hot-tea-cup-masala-tea-masal-409639537.jpg

masala čaj v šálku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Masala čaj má velmi výraznou chuť. Proto ho nejdřív ochutnejte někde v kavárně, než se do jeho výroby pustíte doma.

Masala chai mezi jinými nápoji vyniká pestrou kombinací koření – v původní receptuře byla skořice, hřebíček, badyán, zázvor a dlouhý pepř. Dneska už si tuhle lahůdku neumíme představit bez černého čaje, ten do něj ale v počátcích opravdu nepatřil. Do nápoje se dostal teprve tehdy, když Britové začali v Indii kultivovat plantáže. Černý čaj byl ovšem pro Indy v těch dobách drahý. Zlidověl až díky mechanickému zpracovávání v 60. letech 20. století a mohl se stát i součástí zmiňované kořeněné dobroty.

Není masala chai jako masala chai

Lidi a jejich chutě jsou různé, proto ani masala chai není všude stejný. Původní receptura je z Indie, ale nedozvíme se například poměr koření. V západní části Indie se nepoužívá hřebíček a pepř, někde se do nápoje přidává i troška soli, v Kašmíru ho zase připravují ze zeleného čaje, nikoli z černého.

A protože druhů koření je spousta, můžeme se setkat s nejrůznějšími obměnami napříč světem. Použít se dá třeba fenykl, šafrán, kmín, chilli, anýz, koriandr, případně pomerančová kůra nebo růžové aroma.

Masala chai je fajn si dosladit, ideálně klasickým nebo třtinovým cukrem, dobrý je taky s medem.

bigstock-masala-tea-a-cup-of-tradition-409499725.jpg

masala čaj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Díky směsi koření vás masala čaj krásně prohřeje.

Recept na masala chai k vyzkoušení

Jak už bylo řečeno, masala chai je chuťově dost výrazný nápoj, takže je možná lepší ho nejdřív ochutnat někde venku, abyste z vynaloženého úsilí doma nakonec třeba nebyli zklamaní. Všem totiž rozhodně nechutná, ale za zkoušku to stojí.

Co potřebujete (na 4 porce): 4 hřebíčky, 4 tobolky kardamomu, ½ svitku skořice, 2 plátky zázvoru, ½ hvězdičky badyánu, 500 ml plnotučného mléka, 4 lžíce medu a 2 lžičky kvalitního sypaného černého čaje

Jak na to?

  • V hrnci přiveďte k varu 500 ml vody, pak do ní vmíchejte všechno koření.
  • Odstavte ji z plamene a nechte 15 minut odpočinout.
  • Znovu vodu přiveďte k varu a dejte do ní čaj.
  • Opět ji odstavte z plamene a nechte čaj 3–5 minut louhovat.
  • Směs sceďte, přilijte mléko a přidejte i cukr nebo med.
  • Všechno důkladně promíchejte a ohřejte. Hotovo!

Ať vám chutná!

Použité zdroje:

  • https://www.jsmekocky.cz/clanek/monika-dokoupilova/zajimavosti/vonavy-napoj-ktery-te-prohreje-je-masala-chai
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Masala_chai