Jste zde

Liči: Čínské ovoce má konzistenci želé a účinky živé vody

oloupané liči Zdroj: Shutterstock
Ochutnejte spolu s námi liči! Exotické ovoce, které pod drsnou slupkou ukrývá lahodnou dužinu a nejedlé semeno, ze kterého si můžete vypěstovat pěknou a zajímavou pokojovou rostlinu.

3. 12. 2022

Liči je méně známé exotické ovoce původem z Číny, které se v našich obchodech objevuje zejména kolem Vánoc. Svým tvarem i barvou připomíná srdce a je plné zdraví prospěšných vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších cenných látek, které mají pozitivní vliv na zdraví. 

Udrží mladiství vzhled

Liči je velice zdravé ovoce, které má dokonce více vitamínu C než pomeranč. Posiluje obranyschopnost, snižuje teplotu, tlumí kašel, zlepšuje trávení, zklidňuje nervový systém, optimalizuje hladinu cukru v krvi i krevní tlak a má pozitivní vliv na kvalitu pokožky, vlasů i nehtů. Skvěle funguje jako prevence srdečních onemocnění i rakoviny a údajně zpomaluje proces stárnutí

shutterstock_2000709032.jpg

liči čínské při dietě
Zdroj: 
Shutterstock
Liči má nízký glykemický index a obsahuje velmi málo kalorií, takže si ho bez obav můžete dopřát i při dietě. 

Nejzdravější volbou je samozřejmě konzumace čerstvého liči. Po celý rok ho však můžete v obchodě sehnat i v sušeném stavu nebo kompotované

Čím jasnější barva slupky, tím sladší dužina

Bílá až narůžovělá dužina, které konzistencí připomíná želé, má zajímavou chuť, která může někomu připomínat hroznové víno nebo kompotované mandarinky. Po odstranění slupky sladce voní a výborné je například v ovocném salátu. Využít ho však můžete i při přípravě marmelád, kompotů, zmrzlinových pohárů, alkoholických i nealkoholických nápojů nebo k přípravě zdravého a lahodného smoothie. 

shutterstock_74624941.jpg

kompot z liči
Zdroj: 
Shutterstock
Sušené liči najdete v obchodě pod názvem čínské švestky, kompotované zase seženete pod názvem čínské jahody nebo čínská jablka. 

Před loupáním a následnou konzumací liči důkladně umyjte! Aby vydrželo dlouhý transport, bývá totiž ošetřeno chemikáliemi, které je třeba smýt. 

Tip: Zralé liči má neporušenou slupku, voní, snadno se loupe a má jasnou obvykle jahodově červenou barvu. Pokud je plod bledý, je nezralý.

Rostlinu zalévejte často, ale málo

Tvrdé semeno, které se nachází uvnitř dužiny, není sice poživatelné, ale můžete ho zkusit zasadit a vypěstovat si z něj zajímavou pokojovou rostlinu. Při jeho výsadbě však dlouho neotálejte! Svou klíčivost ztrácí zhruba po třech dnech

A jak na to?

Semeno důkladně zbavte zbytků dužiny a naležato ho zasaďte do propustného a výživného substrátu, který je třeba udržovat stále mírně vlhký. Nikoliv však přemokřený, aby semeno nezačalo plesnivět. Květináč umístěte na světlé místo a jednou za 14 dní rostlině dodejte dávku hnojiva pro běžně pokojové rostliny. 

shutterstock_2002779566.jpg

semeno z liči
Zdroj: 
Shutterstock
Semeno, ze kterého si chcete vypěstovat rostlinu, musí být hladké a černé. Scvrklé semeno vám pravděpodobně nikdy nevyklíčí. 

Pokud jste semeno zasadili správně, vyklíčí vám zhruba do jednoho měsíce. Plody v domácích podmínkách však neočekávejte. 

Zdroje:

  • https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/lici-je-pochoutka-zkuste-treba-cupcake.A130201_112131_dobra-chut_mc
  • https://www.bylinkovo.cz/lici-cinske/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-lici.html
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Li%C4%8Di_%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A9
  • https://www.coopclub.cz/zdravy_zivotni_styl/lici-exoticke-ovoce-z-ciny/
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-jak-pestovat-lici-v-domacich-podminkach-40405783

Související články