Jste zde

Léčivý zázrak z akvária: Bakopa roste (jako) z vody a snižuje stres

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Bakopa drobnolistá je mnohým akvaristům známá jako akvarijní rostlina. Věděli jste však, že je to také výborná léčivka, která vás zbaví stresu, nespavosti a zatočí s mnoha jinými nemocemi? A nebojte, pořizovat akvárium si nemusíte!

3. 7. 2018

Domovem bakopy drobnolisté jsou tropy a subtropy Asie, Afriky, Austrálie a Ameriky. Objevit ji můžete na vlhkých, bahnitých a zaplavovaných místech. Výjimkou nejsou ani tekoucí vody. U nás je bakopa známá spíše jako akvarijní rostlina. Nicméně, abyste mohli využívat její léčivý potenciál, nemusíte si nutně pořizovat akvárium. S dostatkem vláhy, vám může dělat parádu i doma v zavěšeném květináči!

Bakopa drobnolistá roste převisle. Skvěle proto bude vypadat v závěsném květináči.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pomůže při učení

Bakopa drobnolistá obsahuje velké množství účinných látek. Využívána a velmi oblíbená je například v tradiční indické a čínské medicíně, kde se používá zejména k léčbě ženské či mužské neplodnosti. Oblíbená je také u starších lidí a studentů, které čeká náročná zkouška. Její výtažky totiž zvyšují koncentraci, zlepšují paměť a zvyšují činnost mozku. Starším lidem uleví od bolesti kloubů a pomůže zmírnit projevy senility, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Čaj vyrobený z bakopy snižuje krevní tlak, pročišťuje krev a celkově zpomaluje stárnutí organismu. V noci vám pomůže lépe usnout, sníží stres a úzkost. V posledních letech je ceněna zejména pro své protinádorové účinky a schopnost obnovit mozkové buňky, které byly poničeny následkem úrazu nebo působením drog.

Bakopa drobnolistá má drobné dužnaté listy. Při dobré péči se vám odmění během června až září světle modrými květy.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Skvělé výsledky byly zaznamenány i při léčbě kožních onemocnění. Látky, které jsou v bakopě obsaženy, dokážou podpořit růst kůže, vlasů i nehtů.

Roste doslova jako z vody

Patříte-li mezi vášnivé akvaristy, pak bakopu drobnolistou jistě znáte. Jedná se totiž o velmi oblíbenou a nenáročnou akvarijní rostlinu, která má ráda mírně slanou a chladnější vodu. Optimální teplota vody by se měla pohybovat mezi 18–28 stupni Celsia. Málokdo však ví, že bakopu lze pěstovat i jako pokojovou rostlinu.

Navíc její pěstování není vůbec náročné. Důležitý je substrát bohatý na humus a opravdu vydatná zálivka, která by měla být rovnoměrná a pravidelná! Vhodnou variantou tak mohou být samozavlažovací truhlíky nebo miska pod květináčem, ve které bude neustále stát voda.

Zapomínat byste neměli ani na pravidelné hnojení a rosení. Příliš suchý vzduch bakopě rozhodně nesvědčí. Nikdy ji proto nestavte poblíž zapnutého radiátoru! Prospívat naopak bude ve vaší koupelně. Se světlem si hlavu příliš lámat nemusíte. Nejlepší volbou je polostín. V létě ji dopřejte pobyt na čerstvém vzduchu.

Zapomenete-li bakopu drobnolistou zalít, nikdy se zálivku nesnažte dohnat rychlým přelitím rostliny. Vždy myslete na to, že zálivka by měla být rovnoměrná a pravidelná!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pozor na předávkování

Tak jako u každé léčivé byliny, i zde platí jedno důležité pravidlo. Přeženete-li to s jejím množstvím, snadno může dojít k vyvolání nežádoucích účinků! Striktně proto dodržujte doporučené dávkování a množství.

Bakopu můžete konzumovat v jejím syrovém stavu. Vzhledem k její hořké chuti, ji můžete přidat jako koření do salátů či polévek. Další skvělou variantou, jak využít účinné látky z bakopy, je pak výroba čaje ze sušené nati či listů. Zhruba 5-15 gramů zalijte vroucí vodou a nechte deset minut louhovat.