Jste zde

Kumquat: Příbuzný citrusů, který chutná hořce. Zkuste si ho vypěstovat!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pokud máte rádi citrusy a hledáte něco jiného než citróny a pomeranče, zkuste ochutnat a pak si třeba i vypěstovat kumquat. Získáte s ním perfektní zásobu vitamínu C, který vás postaví na nohy při každém méně závažném onemocnění.

7. 5. 2019

Kumquat (nebo taky počeštěně kumkvat) není vyloženě citrus. Jde o ovoce, které je s citrusy příbuzné. Vypadá jako maličký pomeranč, bývá šišatý a dosahuje délky 2-4 centimetry. Na rozdíl od pomerančů nebo citrónů ale můžete z kumquatu jíst nejen jádro, ale taky slupku. Stačí odtrhnout stopku, a pokud si ovoce přinesete z obchodu, tak pořádně umýt. Pak můžete začít hodovat.

Zatímco pomeranč bývá sladkokyselý a citrón kyselý, kumquat nabízí kromě sladkokyselé chuti taky tu hořkou. Tím mnohé odradí, ale jiní si ho z tohoto důvodu zamilují. Kdyby ne, nepřežilo by tohle drobné ovoce od 12. století až dosud. Zrodilo se právě tehdy, v Číně, a do Evropy připutovalo během 19. století.

Na našem kontinentu se mu nejblíž hodně daří v Řecku, kde se z něj vyrábí dokonce i likér. Ze syrového ovoce můžeme kromě vitamínu C čerpat taky vápník, měď a draslík. Podstatné je i zastoupení antioxidantů, které lidskému tělu velmi prospívají.

Vypadá jako malý citrus, ale ve skutečnosti je citrusům jen příbuzný.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jak na pěstování aneb Co když to člověku zachutná

Kumquat si nemusíte kupovat na váhu v obchodě. Navíc je sice občas vidět, ale ne vždycky a všude. Pokud vám tedy zachutná a budete si ho chtít pěstovat, máme pro vás návod. Mimochodem – stromek zalahodí i vašim očím. V Číně ho milují nejen jako ovoce, ale i jako ozdobnou zeleň s nádherně oranžovými plody.

Tím nejjednodušším způsobem, jak ho získat a pěstovat, je pořídit si ho v květináči obchodě, k dostání bývá i v některých květinářstvích. Vyhovovat mu bude teplota mezi 20 a 24 °C, takže je vhodný do bytu. Kvést a plodit bude od května do listopadu, na zimu ho můžete umístit třeba na chodbu, protože bude vyžadovat teplotu okolo 10 °C. Na krátkou dobu snese i teplotu okolo bodu mrazu, ale příliš to neriskujte.

Na co si dát největší pozor? Na přílišné zalévání. Jakmile je rostlina přemokřená, začnou z ní opadávat listy a je zle. Plody sklízejte průběžně a zralé kousky nenechávejte na stromku moc dlouho. Během vegetačního období občas můžete do zeminy přidat hnojivo určené pro citrusy. V březnu je pak ideální čas na prostříhání.

Ač se to nezdá, můžete kumquat vypěstovat i v našich podmínkách. Jen pozor na mrazíky!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na druhou stranu nenechte rostlinu vysušit, zvlášť pokud bydlíte v paneláku, kde je vzduch permanentně suchý. I v takovém případě vám dá kumquat vědět, začne totiž shazovat listy. Vyřešit to můžete tím, že do jeho blízkosti postavíte nádobu s vodou, případně můžete stromek vlhčit rozprašovačem.

Kumquat vždycky potřebuje dostatek slunečního světla. Když není úplné horko, můžete ho klidně dát i na přímé světlo, například na balkón nebo terasu. Přes zimu je ideální nechat ho na okenním parapetu (uvnitř), a pokud bude světla málo, občas přisviťte i lampou.

A co po sklizni? Do marmelády nebo k masu

Jakmile na stromku najdete oranžově zbarvené plody, neváhejte a sbírejte je. Když jich budete mít hodně, můžete si klidně vyrobit i marmeládu! Bohužel stromek takhle obsypaný nejspíš mít nebudete, takže to bude spíš na zobání zasyrova – tím báječně doplníte vitamín C.

Další možností je zdobení koktejlů kumquatem, případně je vynikající k masu. A když vás rozbolí v krku, plody nakrájejte, posolte a vzniklou šťávu pak kloktejte. Je to skvělý přírodní lék, který zmírní vaše trápení a urychlí proces nemoci.