Jste zde

Křovinořezy a bubnové sekačky: Už dost bylo vysoké trávy!

Zdroj: Mountfield
Lámete si hlavu s tím, jak v zahradách, na loukách či v sadech vyzrát na přerostlou trávu? Máte strach, jestli to váš stroj zvládne? Pokud vyberete kvalitní křovinořez nebo bubnovou sekačku, můžete být naprosto v klidu. Nezastaví je skoro nic!

8. 8. 2017

Nejvšestrannějším a nejdostupnějším pomocníkem, kterého využijete prakticky v každé zahradě, je křovinořez, případně motorová kosa. Jejich obrovskou výhodou je univerzálnost, velká síla i snadná mobilita.

Křovinořezy si dokážou poradit s likvidací přerostlé trávy i slabších dřevin, navíc zastanou práci i na těžko přístupných místech, jako jsou prudké svahy nebo příkopy.

Univerzálnost křovinořezů spočívá především v možnosti výměny strunové hlavy za ocelové kotouče či nože. „Díky tomu s nimi bez problémů posekáte kromě trávy i křoviny, mlází, rákosí či nálety,“ popisuje Martin Suchý, expert na křovinořezy ze společnosti Mountfield.

TOP model: Křovinořez Oleo-Mac 753 T disponuje silným dvoutaktním motorem o výkonu 2,1 kW, má nastřikovač paliva i propracovaný antivibrační systém.Zdroj: Mountfield

Křovinořezy jsou moderní stroje, které výrobci neustále vylepšují v reakci na nejnovější technologické trendy. Ke komfortu při práci přispívají nastřikovač paliva (primer), poloautomatický sytič nebo dekompresní ventil. Stejně tak každý při práci ocení antivibrační systém, který díky soustavě pružin nebo takzvaných silentbloků potlačí vibrace na minimum.

Pokud zakoupíte křovinořez u dobrého prodejce, měli byste k němu dostat i popruhy, strunovou hlavu a také ocelový kotouč. Další příslušenství si můžete dokoupit.

Při práci s křovinořezem byste neměli opomenout bezpečnost. Rozhodně nepracujte bez chrániče očí a obličeje. Nejlepším řešením je klasický ochranný štít, můžete si vybrat i variantu s chrániči sluchu.

Bubnová sekačka Bella BDR 581 SL v akci.Zdroj: Mountfield

Roztočte nože na bubnu

Na rozlehlých pozemcích, jako jsou louky nebo sady, použijte na vysokou trávu raději bubnovou sekačku. Ty nejsilnější modely si poradí s trávou vysokou až 150 cm!

Bubnovky jsou českým patentem. Na jejich prvopočátku byly výtvory domácích kutilů, ale už v 80. letech minulého století se v tehdejším Československu začaly vyrábět sériově. 

Základem bubnové sekačky je vyztužený dvojitý žací disk, který absorbuje nárazy do nejrůznějších překážek, a to včetně kamenů ukrytých ve vysoké trávě, a zabraňuje tak deformaci. V disku je podle modelu ukryto čtyři až šest speciálních nožů, které jsou uloženy v zesíleném pouzdru. 

„Velkou předností je otočná konstrukce. Jakmile nůž narazí na pevnou překážku, například kámen, okamžitě se zasune, aniž by došlo k jeho poškození,“ vysvětluje Karel Hromada ze společnosti Mountfield.

Bubnová sekačka Vario BDR 583 disponuje americkým motorem Briggs & Stratton a šesti otočnými žacími noži. Poradí si i s trávou vysokou metr a půl! Zdroj: Mountfield

Bubnovky jsou poháněné silnými motory a díky šípovým kolům zvládnou práci i v terénu s velkým sklonem. Mýty, že bubnovou sekačku může kvůli vysoké hmotnosti ovládat jen chlap jako hora, jsou zcestné. Protože všechny moderní stoje už disponují pojezdem, práci s nimi zvládne i žena a ani se u toho nenadře.

Komfort práce zvyšuje i fakt, že posekanou trávu vám bubnové sekačky díky speciálnímu naváděcímu krytu složí do úhledných řádků a vy se můžete rozhodnout, jak s ní naložíte. Můžete ji použít třeba na seno. 

Sekačka má nastavitelná řídítka a sklopnou konstrukci, takže ji bez problémů složíte do kufru běžného osobního auta. Pokud si bubnovou sekačku pořídíte, rychle se stane miláčkem vaší domácnosti.