Jste zde

Krmte své miláčky kvalitně: Co by nemělo chybět v psí stravě?

Zdroj: www.mountfield.cz
„Co by nemělo chybět v psí stravě? To záleží na věku, plemeni a zdravotním stavu psa,“ konstatuje MVDr. Jan Herčík a dodává: „Jinak je tomu u štěňat a psích seniorů, u velkých plemen nebo třeba u kastrátů.“

3. 12. 2017

Jaká jsou tedy specifika zmíněných kategorií? Než se k nim dostaneme, shrňte si to společné. Aby krmivo splňovalo výživové nároky, musí obsahovat především živočišné proteiny (50–60 %) a patřičné množství živočišných tuků jako zdroje energie.

Komplexní strava by měla mít vyrovnaný poměr vápníku a fosforu (1,2-1,4 : 1), odpovídající množství hořčíku, vitaminů D a A, dostatek ostatních vitaminů a stopových prvků (zinek, měď, železo, selen, mangan, jód).

Co v mládí dostanou…

Se štěnětem si od dobrého chovatele obvykle dovezete i vzorek krmiva, které doposud dostávalo. To má důvod: „Psům obecně a štěňatům zvlášť vyhovuje pravidelný režim a jednotvárnost krmení, kterým se přizpůsobí žaludeční mikroflóra. Na změnu stravy by si měli zvykat postupně, alespoň v průběhu jednoho týdne. První den stačí přimíchat do starých granulí 1/7 nových, druhý den 2/7, a tak postupně  převést  štěně na  nové  krmivo. Pokud psovi zpočátku nebude chutnat, nenuťte ho. Nedojedené zbytky odstraňte a klidně ho nechte trochu hladovět. Zdravému zvířeti krátký půst prospěje, jen při něm nesmí chybět voda,“ radí Jan Herčík.

Zdroj: www.mountfield.cz

Štěňatům se také dají granule zpestřit ovocem a zeleninou – překvapivě jim chutná třeba mrkev, brokolice, jablko či okurka. Ale pozor, nedávejte psovi avokádo, cibuli či česnek.

„U mladých, rostoucích zvířat je potom důležitý správný poměr vápníku a fosforu a odpovídající množství vitaminu D,“ radí MVDr. Herčík. Vápník a fosfor jsou nezbytné pro zdravý vývin a růst kostí a zubů, fungování srdce, svalů a nervové soustavy. Aby je tělo mohlo využít, potřebuje vitamin D, který pomáhá při ukládání vápníku do kostní hmoty a hořčík, který udržuje vápník v rozpuštěném stavu. „Právě s vitaminem D bývá u BARFování problém: ve většině případů chybí nebo je ho nedostatek,“ konstatuje veterinář.

Zdroj: www.mountfield.cz

U stařečků a obrů pozor na klouby

Staří psi potřebují správný poměr živin. Měli by dostávat lehké granule s menším množstvím bílkovin a tuku, aby netloustli, s chondroprotektivy na podporu kloubů a vyšším poměrem vitaminů a stopových prvků, které si už jejich tělo nedokáže syntetizovat v potřebném množství.

Zdroj: www.mountfield.cz

U psů velkých plemen bychom kromě chondroprotektiv (glukosamin a chondroitin), která napomáhají vývoji kloubů, chrání je a působí proti jejich opotřebení, neměli zapomínat ani na vápník a fosfor, které jsou nezbytné pro správný vývoj kosterní soustavy a svalstva.

Pozor ale na překrmování u štěněte, i když máte pocit, že vám roste přímo před očima. „Přemíra bílkovin v krmivu urychlí vývoj měkkých tkání, zatímco kosti se nestačí pořádně vyvinout nebo se vyvíjí nesprávně klouby, vazy, šlachy a dochází k bolestivým růstovým nemocem kostí,“ vysvětluje MVDr. Herčík.

Líní i neposední: S energií je třeba hospodařit

Kastrovaní psi se musí vyvarovat především obezity, což znamená nepřijímat tolik bílkovin a tuku. „Renální dieta, která spočívá v omezení bílkovin v krmné dávce, se ordinuje nejen při onemocnění ledvin – funguje také jako prevence ledvinových kamenů a čas od času nezaškodí ani jako prevence obezity,“ podotýká MVDr. Jan Herčík. Energeticky vydatné krmivo je podle něj vhodné jen pro psy s vyšším výdejem energie, případně březí feny.

Čím se dá psovi přilepšit

Přestože na vás bude koukat smutnýma psíma očima, lidské jídlo byste psovi dávat neměli. Když chcete udělat výjimku, můžete mu občas zpestřit jídelníček lžící kvalitního bílého jogurtu. Jako dobrý zdroj snadno stravitelných živočišných bílkovin poslouží také vařené (nesolené a nekořeněné) kuřecí maso nebo kousek lososa, který je navíc zdrojem omega-3 a 6 nenasycených mastných kyselin, důležitých pro kvalitu kůže a srsti, zdravou mysl i srdce a fungující metabolismus.

Vitaminy, minerály a stopové prvky pak dodají brokolice, dýně a mrkev, syrové i vařené. Spíše než lidským jídlem však svému mazlíkovi přilepšíte kvalitními psími kapsičkami či konzervami.

Zdroj: www.mountfield.cz