Jste zde

Koupit droždí je téměř nemožné. Snadno ho ale vyrobíte doma z brambor nebo jablek

sušené a klasické droždí Zdroj: www.bigstockphoto.com
Droždí se v mnohých obchodech stalo nedostatkovým zbožím. Sehnat ho je pro mnohé z nás takový malý zázrak. Pokud nechcete číhat na jeho naskladnění, máme pro vás několik tipů, jak si ho snadno vyrobit doma.

7. 4. 2020

Správné načasování je základ

Abyste si mohli pochutnat na domácích kynutých koláčcích nebo čerstvém chlebu, je potřeba řešit výrobu droždí s dostatečnou časovou rezervou.

Ono takové droždí si totiž dává na čas a potřebuje 24, ideálně pak 48 hodin odpočinku. Na druhou stranu si ho jednoduše vyrobíte ze surovin, které máte běžně doma v ledničce nebo ve spíži. Jak na to? Tady je několik návodů!

Domácí droždí z brambor, cukru a piva

Připravte si 500 g brambor, 60 g cukru, 2 lžíce piva a vodu. Brambory ve slupce uvařte do měkka, oloupejte, prolisujte a přidejte takové množství vody, aby vznikla hustá kašovitá hmota. Cukr následně rozpusťte v malém množství vody a zamíchejte ho do už hotové bramborové hmoty. 

Droždí se stalo nedostatkovým zbožím. Po naskladnění mizí z regálu během pár minut.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Směs nechte kynout na teplém místě. Během kynutí ke směsi přimíchejte dvě lžíce piva a nechte odpočívat zhruba 24 hodin. Protože dostupné recepty neradí, v jakém poměru domácí kvásek do těsta přidat, je potřeba to individuálně odzkoušet.

Kvasnice z jablek, hrušek nebo rozinek

Nemáte zrovna po ruce dostatek brambor nebo piva? Vyzkoušejte druhý, neméně jednoduchý recept.

Počítejte ale s tím, že příprava domácího droždí bude v tomhle případě trvat zhruba dva dny. Potřebovat budete jenom 1 střední jablko/hrušku nebo pytlík rozinek, 1 hrnek vody (cca 250 ml) a hrnek hladké mouky.

Jablko nebo hrušku dobře omyjte, nakrájejte na měsíčky a vložte do zavařovačky s uzavíratelným víčkem. Pak ho zalijte vodou tak, aby bylo potopené, a nechte stát alespoň dva dny. Po 48 hodinách jablko nebo hrušku vyndejte a do vody v poměru 1 ku 1 vmíchejte hladkou mouku. Nechte odstát na teplém místě asi 30 minut a pak používejte všude tam, kde je třeba.

Kvasnice jsou základ kynutého těsta. Při jeho přípravě ale dejte pozor třeba na teplotu mléka.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Dochází vám droždí? Namnožte si ho!

Věděli jste, že ze zbytku droždí můžete „vypěstovat“ další várku? Opravdu! Potřebovat budete jenom 60 g cukru, 60 g mouky, kvasnice a 500 g uvařených a prolisovaných brambor. Všechny suroviny smíchejte s bramborami a vzniklou směs natlačte do porcelánové nádoby, kterou necháte 2 hodiny na teplém místě. Nádobu pak přesuňte do temna a chladna, kde ji nechte odpočívat další 3 až 4 dny.

Pak můžete po domácku „vypěstované“ droždí bez obav používat. Na jeden kilogram mouky stačí polévková lžíce kvasnic. Z poslední lžíce kvasnic, která zbyde, si můžete vyrobit novou zásobu.

Pokud droždí nespotřebujete, jednoduše ho zamrazte. Při -18 stupních vydrží celý rok. Do 24 hodin po rozmražení (kašovitá konzistence je normální) je ale potřeba ho zkonzumovat.