Jste zde

Korunka ke korunce aneb Drobnosti, které vám ročně ušetří tisíce

prasátko na topení Zdroj: Shutterstock
Stoupající ceny energií, pohonných hmot i potravin nás nutí hledat způsoby, jak ušetřit na každodenních činnostech. Abyste ušetřili, nemusíte investovat do nových spotřebičů nebo solárních panelů. Stačí se zaměřit na několik drobností.

1. 10. 2022

Snižte teplotu v místnosti

Podle propočtů odborníků už tím, že snížíte požadovanou teplotu o jeden stupeň Celsia, můžete ušetřit až 10 procent z celkových ročních nákladů. Snížit náklady na vytápění vám pomůže i vypnutí topení v místnostech, které nejsou využívané. Stejně tak je vhodné vypínat topení v noci. Nejen, že ušetříte, ale v chladnější místnosti se vám bude také lépe usínat a spát. 

Kouzlete s alobalem

Zeď za radiátorem pohlcuje docela slušné množství tepla, čemuž se dá zabránit aluminiovou fólií, která bude odrážet teplo zpět do místnosti. Jednoduše přilepte silnější alobal na lepenku (lesklejší stranou ven) a tu dejte zezadu na radiátor. Takto opatřete všechny radiátory v bytě nebo domě. 

shutterstock_2180848565.jpg

prázdná peněženka u topení
Zdroj: 
Shutterstock
Právě vytápění je jedním z největších žroutů peněz. Proto se vyplatí nad ním přemýšlet.

Překontrolujte kohoutky

Kapající kohoutek vás přijde pěkně draho. U slabě kapajících kohoutků dochází k úniku vody v objemu cca 20 litrů denně. Silně ucházející kohoutek pak propustí i 50 litrů vody za den. Proto důkladně překontrolujte všechny kohoutky v domě a ty protékající opravte, nebo vyměňte za nové. Ročně můžete ušetřit 500 až 1500 korun. 

Vypojte nabíječky

Nabíjení mobilního telefonu stojí 6,50 korun ročně a samotná nabíječka „žere“ tak málo, že to prakticky není měřitelné. Několik zapojených nabíječek v domě ovšem dokáže z domácího rozpočtu odčerpat i několik desítek korun ročně. Proto po nabití telefonu nabíječku odpojte. Ušetříte a snížíte riziko požáru, k němuž výjimečně u vadných nabíječek čas od času dochází. 

Utřete prach na světlech

Věděli jste, že prach může pohlcovat až 20 % světla? Proto pravidelně světla utírejte a prachu je průběžně zbavujte. Nejenže do příbytku vpustíte více světla, ale také nebudete muset rozsvěcovat více světelných zdrojů. Pokud to jenom trochu jde, kupujte kvalitní zdroje, které mají delší životnost a odolnost vůči častému spínání.

Zhasínejte

Mezi lidmi panuje mýtus, že zhasínání a rozsvěcení je neekonomické a spotřebovává příliš energie. Je to ale přesně naopak. Žárovka o příkonu 60W svítící 4 hodiny denně nepřetržitě jeden celý rok spotřebuje elektrickou energii za 438 korun. Pokud zapomenete světlo během dne vypnout a necháte ho svítit, spotřeba energie se může vyšplhat až k částce 900 korun. Pokud proto místnost opouštíte, nezapomínejte za sebou zhasnout

Odmrazte mrazák

Mrazničku bychom měli odmrazovat alespoň jednou ročně. Ideálně jí však věnujte pozornost dvakrát za rok. Námraza totiž výrazně zvyšuje spotřebu a snižuje efektivitu mražení. Experti tvrdí, že stačí jeden centimetr námrazy, a spotřeba mrazničky stoupne až o 75 %!

Spoléhejte na zbytkové teplo

Zbytkové teplo využijete nejen při vaření a pečení, ale třeba také při žehlení. Jednoduše pár minut před dokončením pokrmu vypněte troubu nebo sporák a nechte pracovat teplo, které se v hrnci nebo pekáčku za dobu vaření a pečení nashromáždilo. Stejně tak pracujte i s žehličkou. Pokud navíc využijte již rozehřáté trouby pro přípravu více chodů či pečení více plechů zároveň, můžete ušetřit až 50 % spotřeby plynu nebo elektřiny.

shutterstock_793595989.jpg

žárovka
Zdroj: 
Shutterstock
Úsporná žárovka "žere" jen pár stovek ročně, ale její spotřebu můžete navýšit třeba tím, že zapomenete zhasnout.

Nezahřívejte plnou konvici vody

Spotřeba rychlovarné konvice je cca 133 W. Při denním používání za ní zaplatíme v průměru 250 korun ročně. Čím více vody v ní navíc ohříváte, tím delší je cyklus ohřevu a konvice také spotřebuje více energie. Proto vždy ohřívejte jen nezbytný objem vody a nikoliv celou konvici. Ušetřit můžete i několik desetikorun ročně. 

Správně větrejte

Při větrání se řiďte jednoduchou zásadou – čím je venku chladněji, tím kratší dobu, ale intenzivněji větráme. Zatímco v létě můžete nechat okna otevřená až půl hodiny a na jaře a na podzim mezi 10 a 20 minutami, v zimě by doba větrání neměla překročit 6 minut.

Důležité také je, abyste během dne větrali zhruba třikrát až čtyřikrát. Vyměníte vzduch v místnosti a minimalizujete vznik vlhkosti a s ní související plísně v interiéru

Přestavte kuchyni

Ujistěte se, že lednička, mrazák nebo třeba vinotéka jsou v kuchyni umístěny co nejdál od zdroje tepla (typicky sporák, myčka nebo trouba). Lednice by také neměla být postavená těsně ke zdi. Nechte za ní alespoň 10 cm, aby měla prostor pro odvod tepla a nepřehřívala se.

Vařte správně

Pokrmy do hmotnosti 500 g ohřívejte raději v mikrovlnné troubě. Pokud potřebujete vařit na sporáku, velikost hrnce přizpůsobte množství jídla a podle velikosti hrnce zvolte i velikost plotýnky. Nezapomeňte na pokličky a zbytkové teplo!

Pijte kohoutkovou vodu

Věděli jste, že litr kohoutkové vody stojí zhruba 9 haléřů, ale za litr balené vody zaplatíte v průměru 10 korun? Pokud vám voda tekoucí z kohoutku nechutná kvůli její přílišné chemické úpravě, pořiďte si za pár stovek filtrační konvici, která vylepší její vůni, chuť i kvalitu. 

Použité zdroje: 

  • https://www.penize.cz/bydleni/240330-ocima-expertu-jak-usetrit-na-energiich
  • https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/energie-plyn-inflace-uspora-elektriny.A220915_101759_ekonomika_thee
  • https://prepis.innogy.cz/tipy-a-rady/5-zdanlivych-drobnosti-kvuli-kterym-prichazite-o-tisice-korun-a-casto-i-o-bezpecny-domov
  • https://www.denik.cz/pruvodce-energie-plyn/energetika-elektrina-drahota-uspora-20211015.html
  • http://ekn.cz/77-tipu-a-triku-jak-usetrit-na-energiich/