Jste zde

Konopná semínka: Nakopnou imunitu, chutnají v čemkoli a drogy v nich opravdu nejsou

konopná semínka Zdroj: Shutterstock
Semínka? Ty nejsou cizí nikomu, kdo dbá na zdravé stravování. Obecně jsou zdrojem potřebných tuků, bílkovin, vitamínů i minerálů. A navíc skvěle chutnají a v kuchyni se s nimi dá vyloženě čarovat.

12. 8. 2022

Zatímco před časem jsme si posvítili na dýňová semínka a chia semínka, tentokrát si rozebereme ta konopná. Hned na začátek ale pro jistotu upozorníme, že THC se v nich opravdu bát nemusíte – konopí seté, z nichž semínka pocházejí, obsahuje THC jen ve velmi malém množství, především se ale aktivní droga vyrábí z listů rostliny, nikoli ze semínek.

Váš nový zdroj prospěšných látek

Když už jsme si ujasnili, co v konopných semínkách není, podívejme se taky na to, co v nich skutečně je. Z konopných semínek můžete při pravidelné konzumaci čerpat celou řadu látek, které nám obecně ve stravě spíš chybí, než přebývají.

shutterstock_714208396.jpg

konopná semínka a olej
Zdroj: 
Shutterstock
Konopná semínka obsahují velké množství tělu prospěšných látek. Na THC naopak zapomeňte.

Stačí denně 2 lžíce semínek a získáte 7 g snadno stravitelných bílkovin, jen 2 g sacharidů a 10 g zdravých tuků bohatých na omega kyseliny. Zmínit musíme taky vlákninu, antioxidanty, vitamíny A, C a skupiny B a minerály – hlavně fosfor, hořčík, vápník, zinek a železo.

Právě ony snadno stravitelné a vstřebatelné bílkoviny běžně těší třeba vegetariány a vegany, kteří nezískávají bílkoviny z živočišných produktů.

Co vás tedy při pravidelné konzumaci čeká? Konopná semínka vám pomůžou s:

  • neklidem,
  • anémií,
  • věčnou ospalostí,
  • bolestmi hlavy,
  • projevy premenstruačního syndromu,
  • pokulhávající imunitou,
  • opakujícími se záněty
  • onemocněním srdce a
  • vysokým cholesterolem a tlakem.

Není toho málo a rozhodně je nemusíte baštit jen tehdy, když máte problém – naopak! Zařadit je do stravy znamená udělat krok vstříc pevnějšímu zdraví.

shutterstock_299728901.jpg

konopná semínka v misce
Zdroj: 
Shutterstock
Pozor na projímavé účinky konopných semínek. Doporučuje se konzumovat jen 2 lžíce denně.

Co s konopným semínkem v kuchyni?

Nemusíte se bát, že by vám sáček s konopnými semínky dlouze a osaměle postával ve spíži. Můžete s nimi vylepšit jogurt, tvaroh, smoothie z oblíbených surovin, ovesnou i jinou kaši, saláty… Kamkoli je nasypete, tam to ještě o píď pozvednete nutričně i chuťově.

Jakmile se ale rozhodnete, že začnete konopné semínko konzumovat, buďte s ním opatrní a přidávejte ho do stravy postupně. Díky tomu, že obsahuje zdravé tuky, může působit projímavě. Denně se doporučuje sníst maximálně 2 lžíce semínek, zpočátku si ale dopřejte klidně jen čajovou lžičku.

Pozor na loupaná a neloupaná semínka!

Tahle semínka seženete běžně v loupané i neloupané podobě. Převážná část prospěšných látek se skrývá právě ve skořápce, tedy v neloupaných semínkách. Ta ale bývají tuhá a nepříliš snadno stravitelná. Zároveň mívají vysoký obsah vlákniny, proto tělo mnohem složitěji čerpá ony důležité složky. Pokud tedy zvolíte neloupaná semínka, nechte si je přes noc namočená nebo je před jídlem trošku pomelte.

Pro koho konopná semínka nejsou vhodná?

Ačkoli jsou konopná semínka zdravá, s jejich konzumací by měli být opatrní všichni, kteří mívají akutní střevní potíže (nadýmání, průjem, křeče v břiše) – tady by mohlo dojít ke zhoršení. Pozor taky dávejte v případě, že užíváte léky ze skupiny antikoagulantů (hrozí vyšší riziko krvácení).

Použité zdroje:

  • https://www.zelenazeme.cz/obchod/konopne-seminko
  • https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/konopne-seminko/
  • https://www.blendea.cz/profil-konopne-seminko/

Související články