Jste zde

Kandované ovoce: Sladkou pochoutku vyrobíte i doma. Potřebujete ale mraky času

barevné kandované ovoce Zdroj: Bigstockphoto
Jedni ho nesnáší, druzí si bez něj nedokážou představit Vánoce nebo pečení oblíbených zákusků a dalších sladkých dobrot. Následující řádky budou věnovány kandovanému ovoci, které si můžete snadno připravit klidně i doma. Jak? Poradíme!

28. 10. 2021

Kandované ovoce je vlastně cukrem napuštěné ovoce (výjimečně i některé druhy zeleniny), které se dnes využívá hlavně jako cukrovinka nebo surovina na pečení. Nejčastěji se ke kandování používají pomeranče, třešně, ananas, citróny, zázvor, švestky, dýně, nebo třeba cedrát. 

Například pomeranče a citróny spotřebujete bez plýtvání, protože můžete kandovat i jejich kůru. I přesto, že se jedná o ovoce, kandováním se do něj dostane velká spousta cukru a postupně z něj mizí i značné množství nutričních složek, které nahradí kalorie, tudíž kandované ovoce není moc zdravé.

bigstock-natural-farm-homemade-candied-428520017_1.jpg

kandované ovoce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ovoce se původně kandovalo, aby déle vydrželo.

Historie výroby kandovaného ovoce

Samotné kandování mělo ale zpočátku zcela jiný význam, a tím byla ochrana ovoce před brzkým zkažením. První pokusy o zakonzervování potravin a jejich ochranu před zkažením se podle historiků objevují už v paleolitu. Kandování, podobné tomu dnešnímu, se následně objevilo ve starověkém Římě, kde se ovoce uchovávalo v medu, protože tehdy tady ještě neznali klasický cukr.

Až ve 14. století n. l. se začíná šířit povědomí o cukru a jeho potenciálu ochránit suroviny před brzkým zkažením. Z ovoce se nejdřív vymačkala šťáva, která se vařila s cukrem, dokud nevznikl sirup a do něho se následně ovoce nakládalo. Cukr byl stále nedostatkové zboží, tudíž byla tato sladkost spíše výsadou bohatší vrstvy obyvatel. Samotný proces kandování se stal oblíbenější až na konci 15. století. 

bigstock-macro-mixed-glace-candied-frui-434928590_1.jpg

kandované kousky ovoce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kandování ovoce není náročné na um, ale rozhodně je náročné na čas.

K čemu můžeme kandované ovoce použít?

Kandované ovoce je samo o sobě výraznou sladkostí, která nepotřebuje další úpravu. Existují ale i další způsoby, jak tuhle sladkou pochoutku zužitkovat. Nejznámějším způsobem je třeba výroba čokoládového biskupského chlebíčku, kde sehrává kandované ovoce zásadní roli. 

Z arabských končin k nám pro změnu doputoval oblíbený recept na marokánky, kdy se jedná o tvrdou sladkou placku, která bývá z půlky namočená v čokoládě (v původní receptuře se dokonce využíval i hašiš). Nesmíme opomenout ani na využití kandovaného ovoce coby ozdoby u vánočního cukroví nebo koláčů a dalších sladkostí.  

Jak na domácí kandování?

Chcete si připravit kandovanou pochoutku z nadbytečné úrody ovoce či zeleniny? Postup není složitý, jen časově náročnější a i tady platí, že čím více času mu věnujete, tím bude výsledek lepší. V zásadě rozlišujeme kandování tvrdého a měkkého ovoce. V obou případech surovinu řádně omyjeme, zbavíme částí, které nejíme, a nakrájíme na malé kousky či na plátky.

Pokud chceme kandovat tvrdé ovoce, v první řadě si připravíme nálev z 1 litru vody a 2 kilogramů cukru (vystačí na kilo čerstvého ovoce). Jakmile bude nálev hotový a začne vařit, očištěné a nakrájené ovoce do něj vložíme a necháme zhruba dvě minuty probublávat. 

Následně nálev vypneme, ovoce v něm necháme a po dobu 24 hodin zakryjeme pokličkou. Na povrchu začne vznikat pěna, kterou musíme průběžně odstraňovat. Po 24 hodinách ovoce přecedíme a nálev znovu přivedeme k varu. Následně vložíme ovoce zpátky a vaříme další tři hodiny. Posledním krokem je obalení vychladlého ovoce v moučkovém cukru a jeho sušení v mírně předehřáté troubě nebo sušičce. 

Pokud chceme kandovat měkké ovoce, opět si připravíme nálev podle výše uvedeného receptu. Jakmile ho necháme projít varem, na 24 hodin do něj naložíme ovoce. Po celém dni ovoce vyndáme, sirup provaříme a ovoce do něj znovu vrátíme. Stejný postup opakujeme po dobu 7 dní. Poté, stejně jako u tvrdého ovoce, obalíme v moučkovém cukru a usušíme v troubě či sušičce.

Použité zdroje: 

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Kandovan%C3%A9_ovoce
  • http://www.milujizavarovani.cz/cs/temata/show/clanky/47-kandovane-ovoce/
  • https://www.jaktak.cz/jak-kandovat-ovoce.html
  • http://www.milujivareni.cz/kucharska-skola/482-kandovani/